شماره های تماس آموزشگاه برق و الکترونیک :  66426156 – 021        09053854159       همه روزه 9 -18 پاسخگوی تماس شما عزیزان هستیم
مدار الکتریکی یخچال

آشنایی با مدار الکتریکی یخچال و اجزای آن

مدار الکتریکی یخچال یکی از اجزای مهم و قابل بررسی در آن می باشد که می تواند سر چشمه ی بسیری از مشکلات مربوط در یخچال نیز به شمار رود. برای تکمیل این مطلب لازم است تا ابتدا به صورت مجزا به تعریف هر یک از مفاهیم پرداخته شود تا تفهیم و استفاده از مطلب ارائه شده نیز آسان تر گردد. همراهی با ما در وبسایت آموزش برق الکترونیک در ادامه ی این محتوا خالی از فایده نخواهد بود.

مدار الکتریکی یخچال یکی از اجزای مهم و قابل بررسی در یخچال می باشد که می تواند سر چشمه ی بسیاری از مشکلات مربوط در یخچال نیز به شمار ررود. برای تکمیل این مطلب لازم است تا ابتدا به صورت مجزا به تعریف هر یک از مفاهیم پرداخته شود تا تفهیم و استفاده از مطلب ارائه شده نیز آسان تر گردد. همراهی با ما در ادامه ی این محتوا خالی از فایده نخواهد بود.

یکی از پولسازترین رشته های تعمیرات و برق ، تعمیر بردهای الکترونکی می باشد برای کسب اطلاعات بیشتر مقاله درآمد تعمیرات برد الکترونیکی را بخوانید.

آشنایی با مفهوم مدار الکتریکی

شاید برای بسیاری از شما و تازه کاران این موضوع سوال شده باشد که مدار الکتریکی چیست؟ لذا بر آن شدیم تا ابتدا به دادن پاسخ این سوال بپردازیم و در ادامه مباحث را گسترده تر نماییم.

مدار الکتریکی چیست؟

حتما بسیاری از افرادی که نمی دانند مدار الکتریکی چیست، تا کنون نام آن را بسیار شنیده اند. این مدار از بهم پیوستن چند قطعه یا المان الکتریکی مختلف به یکدیگر به وجود می آید.

به عنوان مثال در تصویر زیر تصویری از یک مدار الکتریکی ساده آورده شده است.

مدار الکتریکی یخچال

مدار الکتریکی ساده

همانطور که در تصویر نیز قابل مشاهده است، از یک سوییچ الکتریکی، یک عدد باتری، مقداری سیم و دو لامپ تشکیل شده است. مدار الکتریکی یخچال نیز طبق همین روال از چند المان تشکیل شده است که وظیفه ی خاص خود را در سیستم یخچال به عهده دارد.

وظیفه‌ی مدار الکتریکی یخچال در دستگاه چیست؟

وظیفه ی این قطعه در هر دستگاه الکتریکی کنترل و مهار جریان ؤ ولتاژ و فرکانس های درونی مدار است.

به عنوان مثال در تصویر زیر چند لامپ به وسیله ی باتری و کلید برق روشن و خاموش می شوند.

مدار الکتریکی یخچال

مدار الکتریکی ساده

مدار الکتریکی یخچال نیز جریان برق و ولتاژ را درون سیستم مهار و کنترل می نماید. هر گونه اختلال در این مدار و در نتیجه نوسانات برقی در یخچال، می تواند ضربه های جدی به یخچال وارد نماید.

نقشه ی مدار الکتریکی یخچال

حال که با مفهوم مدار های الکتریکی آشنا شدیم، می توان این قطعه و نقشه ی آن را در یخچال نیز بررسی کرد. برای تفهیم بهتر و آشنایی بیشتر با این قطعه، در ادامه تصاویری همراه با راهنما و توضیحات در رابطه با مدار های الکتریکی به کار برده شده در یخچال آورده شده است. این تصاویر با توجه به کاربرد مدار الکتریکی یخچال های معمولی و یا فریزر و ساید بای ساید متفاوت می باشند.

تصویر مدار الکتریکی یخچال های خانگی

 

مدار الکتریکی یخچال

نقشه ی مدار های الکتریکی یخچال فریزر و اجزای آن

مدار الکتریکی یخچال

مدار الکتریکی یخچال

اگر فکر می‌کنید سرمای یخچال شما کم است، پیشنهاد میکنیم مقاله علت کم شدن سرمای یخچال فریزر را بخوانید.

نقشه ی مدار الکتریکی یخچال فریزر به همراه دستور عیب یابی آن

مدار الکتریکی یخچال

مدار الکتریکی یخچال

در این شرایط ممکن است عیب زیر بر یخچال عارض شده باشد.

عیب1: یخچال روشن نمی شود

علت عیب1: پریز فاقد برق بوده، دو شاخه یا سیم رابط معیوب است.

رفع عیب 1: لازم است پس از کنترل جریان برق، دو شاخه و سیم رابط نیز آزمایش شود. برای این کار می توان توسط یک سیم دو قطب دو شاخه را به یکدیگر متصل کرده و پس از باز کردن ورودی کابل از مدار الکتریکی یخچال، آوو متر را به آن متصل می کنیم. پس از کسب اطمینان از عدم انحراف عقربه، سیم رابط را که معمولا مانند پارچه است را تعویض می کنیم.

آموزشگاه برق الکترونیک دوره های آموزشی متعددی را برگزار میکند. از بین تمام آنها میتوان به دوره های آموزش تعمیرات لوازم خانگی ، آموزش تعمیرات برد ، آموزش تعمیرات لباسشویی ، آموزش تعمیرات ماشین ظرفشویی ، آموزش تعمیرات یخچال ، آموزش تعمیرات مایکروویو و آموزش تعمیرات تلویزیون اشاره کرد. برای مشاهده تمام دوره ها می توانید از صفحه اصلی سایت آموزشگاه برق دیدن فرمایید.

همچنین پر مخاطب ترین دوره های ما شامل آموزش تعمیر موبایل ، آموزش  تعمیر لوازم خانگی ، آموزش تعمیرات برد الکترونیکی ، آموزش برق ساختمان ، آموزش نصب و تعمیرات پکیج دیواری می باشند و برای مشاهده لیست قیمت دوره های ما به صفحه شهریه دوره ها مراجعه نمایید.

{ در محل تقاطع سیم ها، این نقطه های ریز دیده می شوند. اگرچه خازن ها ریز هستند ، اما مزایای مختلفی را در مدارهای الکترونیکی فراهم می کنند. مدار یک حلقه با مسیر بسته است که یک مسیر بازگشت برای جریان فراهم می­کند. ذخیره انرژی متداول ترین کاربرد برای خازن ها است.خازن ها به دلیل کاربردهای گوناگون در صنایع مختلفی مورد استفاده قرار می گیرند و به بخشی اساسی از زندگی روزمره تبدیل شده اند. یعنی این لامپ با توان 60 وات انرژی الکتریکی را به نور تبدیل میکند.در مطلب امروز بهترین سرویس ها و سایت شبیه سازی مدارات الکترونیکی را به شما معرفی کردیم. در هر شرایطی که هستید قادر به آموزش با بهترین کیفیت و توسط برترین اساتید گروه برق خواهید بود. 3. مجموع جبری جریانهای ورودی به هر گره در هر لحظه صفر است. شکل (۱-۷- A): مجموع ولتاژ مصرف کننده ها همان ولتاژ کل منبع تغذیه است . مصرف کننده – منبع تغذیه – سیم های رابط و کلید کنترل مدار الکتریکی که عموما بر روی مصرف کننده تعبیه شده است.اما باید توجه داشته باشید که همیشه مدار تا به این حد ساده نیست.

این دو کشور آنقدر به هم وابسته هستند که حد وسطی برای همکاری یا لغو همکاریها وجود ندارد. در مدارهای الکتریکی برای وصل کردن دو ترمینال به یکدیگر از سیم استفاده می شود. از طرف دیگر ، در مورد مدارهای ثانویه به طور موازی ، در صورت ذوب شدن یکی از اجزا و تولید نقطه باز ، شاخه دیگر به طور مستقل به کار خود ادامه می دهد. از آن جا که شاخه ها ولتاژ منبع را دریافت نموده و مانعی برای رسیدن جریان مورد نیاز به شاخه ها وجود ندارد، توان مصرف کننده نیز قابل توجه است.از این رو برای دستیابی به توانی بالا، اجباراً می بایست مصرف کننده ها را به شکل موازی بست.می توان این موضوع را به شکلی دیگر نیز بررسی نمود.مصرف کننده های الکتریکی درکشور ما به ولتاژ نامی ۲۲۰ ولت نیاز دارند و از آن جا که در مدار سری ولتاژ منبع (۲۲۰ ولت) بین مصرف کننده ها تقسیم می شود، هیچ یک از مصرف کننده ها به ولتاژ نامی خود دسترسی نخواهند داشت.

یشنهادی که برای این دسته از داوطلبان داریم استفاده از فیلم های آموزشی آنلاین مانند فیلم آموزشی مدار الکتریکی1 است. و حتی در مواردی مانند هوا ، چسب و شیشه ایجاد می شود تعداد بالایی عایق عالی برای این نوع مدار موجود است مانند شیشه ، هوا ، چسب که اجازه عبور جریان را نمی دهد. برای پایان دادن به این مقاله، با توجه به آن که مفاهیم و ابزار کار بیان شد، به تحلیل یک مدار الکتریکی میپردازیم. برای شروع تحلیل مدار، ابتدا مفهوم گره و مش را بیان می کنیم. بر خلاف سری بودن، موازی بودن برای هر تعداد عنصر چندسر، به شرط مساوی بودن تعداد پایههای آنها قابل تعریف است.

اما هدف از معرفی کردن اتصلات سری و موازی بیان کردن مفهوم مقاومت معادل است. قانون KCL یا حلقه بیان می کند، مجموع جبری جریان های وارد شونده به یک گره برابر صفر خواهد شد. تبصره 5) KCL نه تنها در هر گره ساده، بلکه در هر گره مرکب نیز برقرار است. Fبراي آنكه جريان الكتريكي برقرار بماند، بار الكتريكي به يك مسير بسته نياز دارد تا در آن شارش كند. به چنین مداری، مدار الکتریکی بسته (close loop) و یا کامل (complete circuit) گفته می شود زیرا شارش جریان وجود داشته و تغذیه و بار موجود هستند.

در مدار بالا، لامپ ها به صورت سری به یکدیگر متصل شده اند. لامپ در انتهای چراغ قوه دستگاهی است که جریان الکتریکی در آن جریان دارد. موضوعی وجود دارد که دانستن آن بسیار مفید است : هر منبع الکتریسیته دو طرف(پلاریته-مثبت و منفی باتری یا فاز و نول برق شهر) دارد . کلید روشن خاموش دوبل: یک سوئیچ دوتایی روشن-خاموش که اغلب هنگامی که می خواهیم هم فاز هم نول قطع باشد از آن استفاده می شود. ابتدا یک کلید خاموش و روشن بسازید. کلید فشاری (با فشار قطع می کند): این نوع کلید فشاری به طور معمول بسته (روشن) می باشد و هنگامی که فشار داده می شود باز (خاموش) می گردد.  This c ontent has ᠎be en cre​at​ed by GSA​ C​ontent Gen er ator Demoversi on.

قانون KVL یا حلقه بیان میکند، در هر مسیر بسته در مدار الکتریکی جمع جبری ولتاژهای عناصر موجود در حقله برابر با صفر خواهد بود. بعد از عبور از لامپ ها، جریان های تقسیم شده باقی مانده با یکدیگر جمع میشود و به پایه منفی باتری بر میگردند. روابط میان آمریکا و روسیه از زمان آغاز فعالیت ایستگاه فضایی تاکنون همیشه دچار مشکلاتی بوده با این حال ایستگاه فضایی بینالمللی همیشه به عنوان یکی از مشارکتهای ژئوپولیتیکی بین دو کشور باقی مانده است.

ماژولهای روسیه و فضاپیماهای پروگرس منابع اصلی سوخترسانی هستند که ارتفاع ایستگاه فضایی را حفظ میکنند و گاهی اوقات آن را از مسیر برخورد با زبالههای فضایی دور میکنند. ناسا و روسکاسموس دو شریک بزرگ در ایستگاه فضایی بینالمللی هستند که بدون کمکهای مهم ماژولهای ایالات متحده و روسیه نمیتوانند به راحتی کار کنند. غالبا الگوی نقشه مدار به ویژه شماتیک های بزرگ به چندین بلوک مختلف تقسیم بندی می گردد. در این بخش تصمیم داریم در خصوص سیم بندی مدار الکتریکی صحبت کرده و بیشتر با آن آشنا شویم.

در این مقاله می خواهیم در مورد برخی از انواع مدار الکتریکی و اجزای مختلفی که می توانید در یکی از آنها بگنجانید صحبت کنیم. روز پنجشنبه رئیس جمهور آمریکا در بیانیهای عمومی درباره تحریمهای جدیدی که علیه روسیه وضع خواهد شد صحبت کرد و اظهار داشت که محدودیتهایی که در مورد صادرات به روسیه ایجاد میشود به برنامه فضایی این کشور نیز آسیب خواهد زد. به دنبال این توییتها ناسا در اوایل روز جمعه بیانیهای منتشر و اعلام کرد که این آژانس فضایی آمریکایی قصد قطع همکاری با روسیه را ندارد و فعالیتهای ایستگاه فضایی بینالمللی به صورت عادی پیش خواهد رفت.

یا شاید میخواهید ایستگاه فضایی را به تنهایی مدیریت کنید؟ رییس روسکاسموس گفت: آیا میخواهید همکاری ما در ایستگاه فضایی بینالمللی را نابود کنید؟ آیا میخواهید آنها را با چنین چشماندازی تهدید کنید؟ آیا میخواهید دسترسی ما را به میکروالکترونیکهای فضایی ضد تشعشع مسدود کنید؟ روگوزین با توجه به این موارد نوشت: اگر همکاری با ما را متوقف کنید چه کسی از خروج ایستگاه فضایی از مدار و سقوط کنترل نشدهی آن بر ایالات متحده یا اروپا جلوگیری خواهد کرد؟

یکی از موارد مورد استفاده از این کلید در زنگ درب می باشد. برعکس ، مستقیماً به نوع اتصال بستگی خواهد داشت و بدست آوردن آن در هر مورد متفاوت است. بعد از توجیه قانون ولتاژ، حال می خواهیم با آوردن یک مثال کاربردی قانون تقسیم جریان را توضیح دهیم. به طور مثال اگر دو مقاومت 50 کیلو اهمی را به صورت موازی به یکدیگر متصل کنیم، جریان الکتریکی دو مسیر برای عبور دارد. بعد از این فیدر ، معمولاً چندین مدار ثانویه وجود دارد که تنظیمات آنها با توجه به ترتیب گیرنده ها متفاوت است: توالی ها و موازی ها بدون الگوی خاص.

این مدار دارای دو مقاومت است که بر روی هردو آنها ولتاژ به اندازه ی V و برابر با هم توسط منبع ولتاژ وارد شده است. مدارهای الکتریکی مخلوط هنگام کاهش افت ولتاژ روی یک جز component خاص بسیار مفید هستند. هر مولدی که در مدار بسته می شود دارای کمی افت پتانسیل است که برای یک مدار تک حلقه ساده با یک مولد میزان افت پتانسیل در مدار به صورت زیر است.

هیچ برنامهای برای تغییر حمایت این آژانس از عملیاتهای در حال انجام در مدار و در ایستگاههای زمینی وجود ندارد. با توجه به تعداد بی نهایت ترکیبات ممکن بین مدارهای سری و موازی ، مدارهای الکتریکی مخلوط برای ایجاد پیوندهای مختلف و تغییر در کل اتصال ایده آل هستند. به بیان دیگر، این ترکیبی از مدارهای سری و موازی خواهد بود. در اجسام رسانا به دلیل وجود الکترونهای آزاد که توانایی حرکت در جسم را دارند، با ایجاد پتانسیل الکتریکی یا به زبان سادهتر افزایش تعداد الکترون در یک ناحیه نسبت به ناحیهی دیگر، الکترونهای آزاد در جسم جاری شده و جریان الکتریکی در رسانا به وجود میآید.

این فرآیندها معمولاً توسط افراد پرتلاش و آزمایشگر که ذهن بازی دارند، هدایت میشوند. از آنجا که در فلزات، الکترونها با یک یا چند الکترون دیگر در هر اتم، پیوند ضعیفی دارند، میتوانند داخل فلز آزادانه حرکت کنند. همچنین یونها در الکترولیت نیز میتوانند بار الکتریکی حمل کنند. تمایل و توانایی یک نقطه برای دفع بار مثبت و یا جذب بار منفی، پتانسیل مثبت؛ و تمایل و توانایی یک نقطه برای جذب بار مثبت و دفع بار منفی، پتانسیل منفی نامیده میشود. در ضمن، برای ترسیم قطب مثبت، از خط های بلندتر و برای قطب منفی از خط کوتاه تر استفاده می شود.

این تصاویر با توجه به کاربرد مدار الکتریکی یخچال های معمولی و یا فریزر و ساید بای ساید متفاوت می باشند. اگر بخواهم موضوع مدار الکتریکی به زبان ساده، گفته شود باید در ابتدا بدانید که اصلا مدار چیست؟ تقسیم ولتاژ و محدود کردن جریان، از مهم ترین وظایف مقاومت الکتریکی یک مدار می باشد. منبع جریان نابسته یا مستقل اگر جریان یک منبع جریان نهتنها از ولتاژ خود آن بلکه از هر ولتاژ و جریان دیگر مدار نیز مستقل باشد آن منبع جریان، مستقل یا نابسته است.

در حقیقت اگر اجزای موجود در یک مدار از نوع الکتریکی باشند، آن مدار الکتریکی است و اگر در مدار ما از قطعات الکترونیکی نیز استفاده شده باشد، آن مدار الکترونیکی است. از آنجا که مهندسان صدها سال قبل از کشف حقیقت از فرانکلین پیروی می کردند ، ما هنوز هم از کنوانسیون “اشتباه” استفاده می کنیم. صدها نماد برای نمودار مدار وجود دارد. برای یک مهندس، بسیار لازم است که در مورد معینی جهتهای قراردادی ولتاژ شاخه v و جریان شاخه I بسیار دقیق باشد. در مجموع جبری که KVL را بیان میکند، ولتاژ شاخههایی را که جهت قراردادی آنها با جهت قراردادی حلقه، یکی است، با علامت مثبت و ولتاژ شاخههایی را که جهت قراردادی آنها با جهت قراردادی حلقه یکی نیست با علامت منفی در نظر میگیریم.

اما ، شما همچنین می توانید از آنها برای ایجاد مدارهای خنک کننده نمایش نور استفاده کنید. شما از مقاومت برای کنترل ولتاژ و جریانها در مدار خود استفاده میکنید. این می تواند باعث سوختن سیم شما ، آسیب رساندن به منبع تغذیه ، تخلیه باتری یا سایر موارد هیجان انگیز شود. می توانید آن را دقیقاً مانند یک باتری شارژ و تخلیه کنید. خازن تریمر: این نوع خازن متغیر معمولا با پیچ گوشتی کوچک یا ابزاری مانند آن تنظیم می شود. کلید معکوس: این کلید معمولا جهت معکوس کردن سیم ها در موتورها استفاده می گردد.

سیم ها به صورت خط نشان داده شده و در مکان اتصال دو یا چند سیم از گره استفاده مینماییم. نمادی که عموما برای نشان دادن جریان الکتریکی ( میزان باری که در ثانیه از مقطع هادی عبور می کند) در مدار به کار می رود، I است. برای مدار الکتریکی تعداد زیادی عایق مناسب مانند شیشه ، هوا ، لاستیک ، PVC و رزین مصنوعی وجود دارد که اجازه عبور جریان را نمی دهد. کلید فشاری (با فشار وصل می کند): یک کلید فشاری هنگامی که فشار داده می شود اجازه عبور جریان را می دهد.

ترمیستور: این سنسور گرما یا دما را حس می کند. از این قابلیت در بخاری های برقی نیز استفاده میشود زیرا آنها جریان الکتریکی را به گرما تبدیل میکنند. این کار به توانایی آنها برای نوسازی ارتششان ضربهای وارد میکند و صنعت هوافضای آنها از جمله برنامههای فضایی این کشور تنزل پیدا خواهد کرد. در به کار بردن KCL در هر گره خاص، ابتدا یک جهت قراردادی برای جریان هر شاخه تعیین میکنیم و در جمع جبری به جریان شاخههایی که جهت قراردادی آنها از گره خارج میشود علامت مثبت و به جریان شاخههایی که جهت قراردادی آنها به گره وارد میشود علامت منفی میدهیم.

به عبارت دیگر، KCL اصل بقای بار الکتریکی را در هر گره، بیان میکند. یک تمثیل دیگر، جامعهیی فرضی با جمعیت کاملاً ثابت است که هر مرگ در هر روز با یک تولد در همان روز، و هر مهاجرت به خارج در هر روز با یک مهاجرت به داخل در همان روز جبران میشود. منبع ولتاژ AC: این منبع ولتاژ AC را به عناصر مدار عرضه می کند. اختلاف پتانسیل الکتریکی یا ولتاژ میزان توانایی هر نقطهی اتصال سیمها، عناصر و سایر اجزای مدار در ارسال جریان به نقاط دیگر مدار، سطح پتانسیل آن نامیده میشود.

ما میتوانیم به واسطهی ولتاژ و جریان یک مقاومت مجهول، میزان مقاومت آن را محاسبه کنیم. تغییر مقاومت رلوکتانس یک مدار مغناطیسی ثابت نیست و مقدار آن با تغییر B تغییر می کند مقاومت در این مدار ثابت بوده و وابسته به المان های مدار است. از طرف دیگر ، منبع جریان کنترل شده یا وابسته ، جریان موجود را بسته به ولتاژ تغییر می دهد. مدار سری: به مداری که دران لامپ ها پشت سرهم بسته شوند و اگر یکی از لامپ ها را برداریم یا جریان یکی از المپ ها راقطع کنیم بقیه روشن خاموش شوند مدار متوالی یا سری می گویند.

در این مدار ، الکتریشیته به وسیله ی سیم جاری می شود و پس از روشن کردن لامپ از سیم دیگر به باتری باز می گردد. نحوة دیگر بیان این مطلب، آن است که که بگوییم: KCL به ماهیت اجزاء مدار بستگی ندارد. این قانون که پایه ی اصلی تمامی تحلیل های مدارات الکتریکی میباشد دارای دو بخش اساسی قانون حلقه (KVL) و قانون گره (KCL) میباشد. این کار کمک بزرگی به تحلیل مدارهای الکتریکی میکند. در مدارهای الکتریکی جهت تغییر جریان (دست یابی به جریان دلخواه) به کار می رود .

یعنی ، اتصال متناوب بین مدار ثانویه یا مدار دیگر تغییر می کند ، بسته به طراحی سیستم. وقتی می گوییم یک مدار الکتریکی تشکیل شده است ، که اتصال دهنده ها و سایر قطعات ، یک حلقه بسته را بوجود آورده باشند. این نیروی هل دهنده را نیروی محرکه برقی (E.M.F) مینامند. در حالی که مریخ نورد Curiosity ناسا برای اولین استفاده از دریل (ابزار سوراخ کن) خود جهت سوراخ کردن صخره های سیاره سرخ آماده می شود، مهندسان ایرادی را در بخش تامین نیروی آن کشف کردند که ممکن است تمام ماموریت این ربات 2.5 میلیارد دلاری را تهدید کند.

اینها احتمالاً از سختترین اجزای اصلی مدار الکتریکی برای درک است. منابع الکتریکی که مانند باتری ها ولتاژ و جریان را تأمین می کنند. منبع تغذیه شما نمی تواند جریان بی نهایت را تأمین کند ، اما تا آنجا که می تواند تأمین می کند که ممکن است بسیار زیاد باشد.

از سوی دیگر شما با سرفصل های جامع و کامل درس مدارالکتریکی مواجه خواهید شد و از طریق کلاس آنلاین رفع اشکال قادر هستید تا بصورت مستقیم با استاد دوره به مکاتبه بپردازید و سوالات خود را حل کنید. درس مدار الکتریکی 1 از دروس بسیار مهم برای دانشجویان برق و همچنین برخی از گرایش های کامپیوتر می باشد.

برای این است که عملکرد ما برعکس قانون تقسیم ولتاژ است. ما بالاخره آماده ایم تا الکتریسیته را به خدمت بگیریم ! خانه شما به شکل مدار موازی سیم کشی شده است، بنابراین اگر یک لامپ خاموش شود دیگری می تواند روشن بماند. به عبارت دیگر اگر ۱۰ مصرف کننده به صورت موازی به یک منبع ۲۲۰ ولتی متصل شوند به همگی آن ها ولتاژ ۲۲۰ ولت خواهد رسید. به عبارت دیگر، طراحی و ساخت یک مدار، مستلزم آشنایی و شناخت علائم و نشانه های الکترونیک می باشد. از طرف دیگر، این حقیقت را هم میدانیم که طول این آنتن در حدود یکچهارم طول موج متناظر با فرکانس کار آنتن است.

اما در حقیقت الکترون ها در مدار ها از سمت منفی به سمت مثبت میروند. در مدارهای الکتریکی محیط حرکت الکترون و به طور کلی جنس تشکیل دهنده المانهای مدار به هیچ عنوان برای ما اهمیت ندارند بلکه رابطه ریاضی بین ولتاژ و جریان این المانها مهم هستند. این فعالیت برای درسهای علوم تجربی و کار و فناوری پایه هشتم بسیار مفید است. این آموزش می تواند به افرادی که در حوزه مهندسی برق فعالیت دارند کمک نماید تا مدارهای خود را در نرم افزار متلب رسم کرده و با استفاده از توانایی های این نرم افزار مدارهای های پیچیده را تجزیه و تحلیل نمایند.

در ادامه، یک نمونه فعالیت آموزشی با استفاده از این برنامه را شرح میدهیم. در این مقاله ما به طور کامل مدار های الکتریکی و مدار های سری و موازی را مورد بررسی قرار میدهیم. مشابه قانون تقسیم ولتاژ، قانون تقسیم جریان برای مقاومتهای موازی تعریف میشود. دیود تونل: دیود تونل برای عملیات بسیار سریع استفاده می شود. دیوید بورباخ(David Burbach)، استاد امور امنیت ملی در کالج جنگ نیروی دریایی ایالات متحده، گفت که عملیات کوتاه مدت ایستگاه فضایی بینالمللی احتمالا تحت تأثیر حمله روسیه به اوکراین قرار نخواهد گرفت.

این آژانس فضایی در بیانیهی خود نوشت: ناسا همکاری خود را با تمام شرکای بینالمللی از جمله شرکت فضایی دولتی روسکاسموس روسیه برای انجام عملیات ایمن در ایستگاه فضایی بینالمللی، ادامه خواهد داد. تلفن همراه، وسایل پخت و پز، تلویزیون و .. از جمله وسایل الکتریکی هستند که همهی ما برای ادامه زندگی به آنها نیاز داریم. مدارهای غیرمقاومتی عناصر غیرفعال متنوعیی داشته و هر نقطهی اتصال عناصر غیرفعال متفاوت آنها به هم نیز گره خوانده میشود.

مدارهای فشرده از به هم پیوستن عناصر فشرده به دست میآیند. این مدار از بهم پیوستن چند قطعه یا المان الکتریکی مختلف به یکدیگر به وجود می آید. مدارهای الکتریکی، از بهم پیوستن افزارههای الکتریکی یا نافعّال (مقاومت، خازن، القاگر، لامپ، و …) یا افزارههای الکترونیکی یا فعّال (دیود، ترانزیستور، IC، و …) یا ترکیبی از آن دو پدید میآید؛ چنانکه دست کم یک مسیر بسته را ایجاد کنند و جریان الکتریکی بتواند در این مسیر بسته جاری شود. عناصر فشرده ممکن است، مانند مقاومت یا خازن، دو سر داشته باشند و یا، مانند ترانسفورماتور و ترانزیستور، بیش از دو سر داشته باشند.

تبصره 1) KCL در مورد هر مدار الکتریکی فشرده به کار میرود و اینکه عناصر مدار خطی، غیرخطی، اکتیو، پسیو، تغییرپذیر با زمان، تغییرناپذیر با زمان و غیره باشند اهمیتی در کاربرد این قانون ندارد. بدیهی است، شاخههایی که در داخل گره مرکب قرار میگیرند، در نوشتن معادلة KCL در آن گره مرکب نقشی ندارند.

بدیهی است که می توان این اتصالات را به N مقاومت تعمیم داد. در نگاه اول قوانین مذکور بدیهی و ساده بهنظر میرسند. قوانین نظارت بر صادرات نیز امکان ادامه همکاری فضایی غیرنظامی روسیه و آمریکا را میدهد. این همان کاری است که در حال انجام آن هستید و در حال برنامهریزی برای نابود کردن بازار جهانی رقابتهای فضایی تا یکم ژانویه ۲۰۲۳ با اعمال تحریم بر موشکهای ما هستید. شیشه نیز مادهی ایدهآلی برای اهداف سیستم است، چراکه هم مادهای غیرواکنشگرا نسبت به سیال است و هم ضریب انبساط حرارتی کمی دارد. مدار یک مسیر بسته است که برق در آن جریان دارد.

مدار یک مسیر بسته است که الکترونها در یک سیم جریان مییابند. الکترونها در حرکتند اما اتمهای رسانا نوساناتی دارند و در برابر حرکت الکترونها، مقاومت میکنند و الکترونها مقداری از انرژی خود را از دست میدهند. شدت جریان را با نماد I نشان میدهند و یکای آن آمپر( A) میباشد. شکل زیر تغییرات جریان الکتریکی در نقاط مختلف چنین مداری را نشان میدهد. همان طور که در ابتدای این ویدئو کلیپ دیده می شود، مداری متشکل از یک باتری معمولی و لامپ رشته ای نشان داده شده است.

تیمی متشکل از سه فضانورد روسی قرار است در روز ۱۸ مارس با موشک سایوز از پایگاه فضایی بایکونور قزاقستان به ایستگاه فضایی پرتاب شوند. الحاق کریمه باعث بازنگری در مورد استفاده صنعت فضایی آمریکا از قطعات روسی شد. او ادامه داد: اما بدتر شدن روابط آمریکا و روسیه میتواند برنامه های فضایی این کشورها را در طول زمان از یکدیگر جدا کند و احتمال شروع برنامههای مشترک در آینده را تبدیل به امری محال کند.

او ناسا را نیز در این توییت منشن کرد و ادامه داد: ناسا تمایل خود برای ادامه همکاریها با روسکاسموس را اعلام کرده است. تدریس دروس تخصصی رشته مهندسی برق-الکترونیک با بهترین کیفیت مطالب درسی به صورت انلاین در اسکای روم، سابقه تدریس به مدت ۵سال در دانشگاه و همچنین سابقه تدریس برای دانشجوهای ایرانی خارج از ایران. قطعا می توان گفت که یکی از بهترین سرویس های طراحی مدار الکتریکی آنلاین، سرویس Circuit می باشد. برای شما کتاب مدار های الکتریکی پارسه 1 و 2 را قرار داده ایم که یکی از بهترین منابع برای شرکت در کنکور کارشناسی ارشد می باشد، این کتاب درواقع برای آمادگی برای کنکور کارشناسی ارشد برق و کامپیوتر می باشد و اگر به دنبال خواندن مفهومی مدارهای الکتریکی می باشید به شما “کتاب نظریه اساسی مدارها و شبکه ها همراه حل المسائل” را پیشنهاد می کنیم.

Data was gen erat ed by ​GSA Cont​en᠎t Generator DE MO.

برای بررسی این شرط، فرض کنید d بزرگترین بُعد یک مدار و c سرعت انتشار موج الکترومغناطیسی و طول موج بالاترین فرکانس مورد نظر و f فرکانس باشد. از حركت الكترونها در درون رساناها در طول سيم و در راستاي ميدان الكتريكي، جريان الكتريكي به وجود ميآيد. در حالتي كه به دو سر رسانا اختلاف پتانسيلي اعمال نشده باشد، الكترونها با سرعت فوقالعاده زيادي در درون رسانا در حال حركت هستند.

مرتبه سرعت سوق الكترونها در درون رسانا چند ميليمتر بر ثانيه ميباشد. در این آموزش درس مدار الکتریکی، مفاهیم اولیه درس مدار الکتریکی، روش های تحلیل مدار، مدارهای مرتبه اول، مدارهای مرتبه دوم و سایر مباحث درس مدار الکتریکی ۱ مطابق با سرفصل مصوب وزارت علوم در این آموزش تدریس می شود. ولی در فرصت باقیمانده محدود تا کنکور ارشد بسیاری از داوطلبان به دنبال راه حلی جامع و کامل و در عین حال سریع برای یادگیری درس مدار الکتریکی می گردند. برای تسلط کامل به مدارهای الکتریکی لطفا، حتما به مثالهای ارائه شده در ادامه مطلب مراجعه کنید.

حتما باید قطعه ای را برای مصرف کردن جریان در مدار قرار دهید. برای استفاده از این سرویس نیازی به نصب هیچ برنامه ای نیست و فقط کافیست تا روی دکمه Launch CircuitLab کلیک کنید. اگر می خواهید بر روی پروژه های اصلی ساخت و طراحی مدارهای الکترونیکی متمرکز شوید، باید در ابتدا مفاهیم اولیه اجزا مدارهای الکترونیکی ،نماد و نحوه استفاده از آنها را بیاموزید. یعنی نمی توان با سری بستن مصرف کننده ها، به توان بالایی دست یافت بلکه توان حاصله از اتصال سری مصرف کننده ها، از توان هر یک از آنها به صورت جداگانه نیز کمتر خواهد بود که علت آن ذکر شد، توان کل یک مدار سری از رابطه زیر به دست می آید.

دیود زنر:بعد از رسیدن به ولتاژ شکست جریان را ثابت نگه می دارد. هرچه چگالی حاملهای یک ماده بیشتر باشد، رسانای بهتریی بوده و رسانایی بیشتریی دارد. اگر باتری تمام شده یا کم شارژ باشد، ممکن است قدرت کافی برای روشن کردن لامپ نداشته باشد. روسیه همچنین در حال برنامهریزی برای بازگرداندن ایستگاه فضایی به مدار حوالی سال ۲۰۳۰ است و این ایستگاه در پایان عمر مفید خود به اقیانوس سقوط خواهد کرد. در حال حاضر بیش از ۲۱۰۰ ماهواره استارلینک به فضا پرتاب شدهاند و استارلینک را تبدیل به بزرگترین ناوگان فضایی در مدار کردهاند. از طرفی با توجه به مطلب جریان و مقاومت الکتریکی پتانسیل بارها به اندازه IR کاهش مییابد؛ در حقیقت این میزان از انرژی به انرژی حرارتی تبدیل میشود.

به گزارش گروه رسانههای دیگر خبرگزاری آنا، در حقیقت به مسیر های بسته از جریان الکتریکی، مدار الکتریکی میگویند. کلید قطع و وصل: یک کلید روشن-خاموش هنگامی که در حالت بسته قرار می گیرد اجازه عبور جریان را می دهد. تا زمانی که سیم مسی به خود اجازه داده شود، الکترون ها بین اتم ها جابجا میشوند اما هرگز مس را ترک نمیکنند. مشهورترین ذرهی باردار منفی، الکترون است که با جرم بسیار ناچیز گرد هستهی اتم میچرخد. الکتریکی گفته میشود. مشهورترین حامل در مواد جامد، الکترون آزادشده از آخرین لایهی الکترونی اتمهای فلزات است که باعث رسانایی الکتریکی و نیز گرمایی فلزات، به معنی انتقال انرژی از هر گوشهی آنها به هر گوشهی دیگر میشود.

پیشنهادی: تفاوت بین مواد رسانا و نارسانا را مطالعه کنید. می باشد. برای ساخت مدار فقط کافیست تا اجزای سازنده را با مکان نما جا به جا کنید. برای این منظور ، ترتیب هایی به صورت سری و موازی برای القای اثر مطلوب انجام می شود. ترسیم یک جفت خطوط موازی نامتقارن و نامتوازن در مدار الکتریکی، نمایانگر باتری مدار می باشد. نمادهای مانند 3.3V، GND و 5V، نمایانگر گره ولتاژ در الگوی نقشه مدار می باشد. ما این مدارها را به وسیله­ تکنیک­هایی مانند تونن و نورتون و قانون اجتماع(superpositionn) حل می­کنیم. به تصویر زیر دقت کنید، تصویر زیر یک مدار سری را نمایش میدهد.

مداری مشابه تصویر زیر که از لمس دست با گیره به وجود می آید، مدار اتصال کوتاه (short circuit) نام دارد. در برد اجزای مختلفی وجود دارد از جمله مقاومت، بلتری، فیوز و… مدار الکتریکی یکی از دروس مهندسی کامپیوتر در گرایش های مختلف از جمله مهندسی نرم افزار،مهندسی سخت افزار می باشد. مدار الکتریکی از جمله درسهای مشترک و بسیار مهم دوره کارشناسی تمامی گرایشهای برق است.

تمامی ما روزانه با وسایل الکتریکی بسیاری سروکار داریم. رله:در تمامی وسایل الکترونیکی برای قطع جریان و محافظت در برابر اضافه جریان استفاده می شود. به عنوان مثال برای نشان دادن اینکه مدار قدرت دارد. برای نشان دادن سیم های موازی بر روی خط به صورت مایل خط های کوتاهی بر روی خط اصلی رسم شده و در صورت وجود تعداد سیم موازی زیاد میتوان با نوشتن تعداد آنها به صورت عددی بر روی سیم اصلی آنها را مشخص نمود. اما اگر 10 ال ای دی به صورت موازی به یکدیگر متصل شده باشند، در صورت خراب شدن هر یک از ال ای دی ها، جریان الکتریکی از مسیر های دیگر عبور میکند و در نتیجه مدار به طور کامل از کار نمیافتد.

خازن یکی دیگر از اجزای مدارهای الکترونیکی است که دو ترمیناله و پسیو بوده و می تواند انرژی برق را در خود ذخیره کند.خازن ها در واقع باتری های قابل شارژی هستند که در منابع تغذیه به کار می روند.خازن در واقع دو صفحه الکتریکی است که به وسیله یک دی الکتریک از هم جدا شده اند.خازن جریان AC را از خود عبور داده و در مقابل جریان DC مانند یک اتصال باز عمل می کند. به طور مثال اگر 10 ال ای دی به صورت سری به یکدیگر متصل شده باشند، در صورت سوختن یک LED، مدار باز ایجاد میشود و جریان الکتریکی حرکت نمیکند.

برای نمونه در مثال توربین و جریان سیال، پس از عبور دادن جریان از توربین، توسط پمپ به سیال انرژی داده میشود و از سیال پر انرژی کار گرفته میشود. طبق برنامه، سه فضانورد در حال حاضر در مرکز فضایی جانسون ناسا در هیوستون برای مأموریتهای ایستگاه فضایی آموزش می بینند. او در سخرانی روز پنجشنبه برنامه فضایی روسیه را در کنار سایر بخشهای اقتصادی هدف تحریمهای جدید آمریکا دانست و گفت: این اقدامات هزینههای سنگینی بر اقتصاد روسیه خواهد داشت.

به گزارش ایسنا، روز پنجشنبه جو بایدن، رئیس جمهور آمریکا در بیانیهای اعلام کرد که تحریمهای جدیدی علیه روسیه وضع خواهد شد و به اقداماتی اشاره کرد که باعث تضعیف برنامه فضایی این کشور میشوند. روگوزین در سال ۲۰۱۴ در واکنش به تحریمهای آمریکا در توئیتی نوشت: من پس از بررسی تحریمهایی که علیه صنعت فضایی ما انجام شده است پیشنهاد میکنم که ایالات متحده آمریکا فضانوردانش را با “ترامپولین” به ایستگاه فضایی بفرستد. ایستگاه فضایی از فراز روسیه عبور نمیکند بنابراین همهی خطرها متوجه شماست. من گمان میکنم که ایستگاه فضایی بینالمللی امروز برای روسیه اهمیت کمتری نسبت به آمریکاییها دارد، اما هنوز تا حدودی مهم است.

خازن ساده:یک جز برای ذخیره انرژی الکتریکی. تقریباً مانند باتری قابل شارژ ، خازن ها هم انرژی ذخیره می کنند و هم انرژی آزاد می کنند.خازن ها انرژی بالقوه را در میدان الکتریکی ذخیره می کنند ، در حالی که باتری ها انرژی را به شکل انرژی شیمیایی جمع می کنند که بعداً به انرژی الکتریکی تبدیل می شود. محاسبه مقاومت معادل در مدار های سری (متوالی) بسیار ساده است زیرا فقط کافی است مقدار مقاومت ها را با یکدیگر جمع کنیم.

مدار های الکتریکی یکی از دروس بسیار مهم در کنکور کارشناسی ارشد بوده و داشتن درصد قابل قبول در این درس مسلما در قبولی شما تاثیر بسزایی خواهد داشت خواندن کتاب مدار های الکتریکی پارسه کمک شایانی به شما خواهد نمود در کنار این کتاب می توانید از جزوات؛ “جزوه مدارهای الکتریکی 2 استاد عیسی پور“، “جزوه مدار های الکتریکی 2 دانشگاه امیرکبیر“، “مدارهای الکتریکی ویلیام هیت فارسی و انگلیسی” و “حل المسائل مدار الکتریکی ویلیام هیت” استفاده نمایید.

همواره درس الکتریسیته و روشن کردن حتی یک لامپ ساده برای هر فردی در زندگی جذابیت دارد و این جذابیت برای کودکان دوچندان است. برای ترسیم و تحلیل یک مدار در نرم افزار متلب می بایست در ابتدا وارد محیط سیمولینک متلب شوید برای این کار ، دو راه وجود دارد ، اول اینکه بر روی آیکون سیمولینک simulink در بالای صفحه کلیک نمایید و یا اینکه عبارت simulink را تایپ نمایید . یکی از اولین مواردی که هنگام یادگیری الکترونیک با آن مواجه می شوید مفهوم یک مدار است. یکی از اولین مواردی که هنگام یادگیری الکترونیک با آن روبرو خواهید شد مفهوم مدار است.

بار یک مدار الکتریکی ممکن است به اندازه مواردی باشد که لوازم خانگی مانند یخچال ، تلویزیون ، لامپ یا پیچیده تر مانند بار در خروجی یک ایستگاه تولید برق هیدرولیک را به آسانی انجام دهد. AC معمولاً از وسایل و موتورهای بزرگ قدرت می گیرد و توسط نیروگاه ها تولید می شود .() باتری های DC دارای وسایل نقلیه باتری و سایر ماشین ها و الکترونیک است . مدارهای سری از چندین قطعه تشکیل شده اند که هر یک از آنها یکی پس از دیگری در یک حلقه بزرگ بهم متصل می شوند. امروزه برنامههای شبیهساز بسیاری تولید شدهاند که معلمان و دانشآموزان میتوانند آنها را به صورت رایگان از اینترنت دریافت کنند.

هرچند امروزه می دانیم که در صورت داشتن رسانای فلزی ، جریان الکتریسیته ناشی از عبور بارهای منفی ( الکترون )، در جهت مخالف است. بعضی اوقات به نوعی در اطراف یک هسته فلزی پیچیده می شوند. در طرف دیگر یک ورقه نازم فلزی قرار دهید و یک پونز روی آن فشار دهید. مکانی برای باطری در نظر گرفته شده است که کافی است فقط باطری را داخل آن قرار دهید. ᠎This  da ta was done ​wi᠎th GSA Conten᠎t Gene​ra to᠎r  DEMO᠎!

مقاومت الکتریکی برای کاهش جریان در مدار الکتریکی به کار میرود مقاومت ها به صورت موازی یا سری به هم متصل می شوند و می توان آن ها را از هر طرف روی برد مدارچاپی مونتاژ کرد. در یک مدار موازی قسمت های مختلف مدار الکتریکی در چندین شاخه مختلف قرار دارند. می توانید از چندین باتری یا باتری های ولتاژ بالاتر استفاده کنید و به این صورت ولتاژ را افزایش دهید.

و این، امکان به وجود آمدن نقص و عیب در مدار را افزایش میداد. از بین منابع ولتاژ مستقل متغیر، شبکهی برق شهری از همه مشهورتر است که مقدار آن پشت سر هم مثبت و منفی میشود و علاوه بر این، مقدار میانگین آن هم صفر است و به این دو دلیل گفته میشود دارای شکل موج از نوع ac (با تأکید بر حروف کوچک) است. DC یا به طور خلاصه AC (با تأکید بر حروف بزرگ) خوانده میشود. برعکس مدارهای الکتریکی، مدارهای الکترونیکی علاوه بر رابطه ریاضی ولتاژ و جریان قطعه، به محیط عبور الکترون توجه کرده و در کل این جنس و نحوه ساخت اجزا است که خیلی اهمیت دارد.IC حروف اختصاری IC از دو کلمه انگلیسی Integrated Circuit به معنی مدار مجتمع گرفته شده است.

همینطور برای طراحی نمودار هم پیشنهاد می کنیم مطلب آموزش رسم نمودار سه بعدی، خطی، قطبی، توابع ریاضی و.. در مدارهای الکتریکی محیط حرکت الکترون و به طور کلی جنس تشکیل دهنده اجزا مدار به هیچ عنوان اهمیت ندارند، بلکه، رابطه ریاضی بین ولتاژ و جریان این اجزای الکترونیکی مهم هستند. مدار الکتریکی شما را با مفاهیم اساسی برق و الکترونیک و انواع مدارهای الکتریکی و قطعات تشکیل دهنده ی آنها و قوانین حاکم بر مدار آشنا می سازد. تبصره 6) جریان شاخههایی که به هر گره ساده و یا هر گره مرکب یک مدار وصل میشوند نمیتوانند به عنوان متغیرهای مستقل جریان در نظر گرفته شوند، زیرا مجموع جبری آنها برابر صفر است.

زمانی که چند مقاومت با هم موازی میشوند، ولتاژ برابری روی آنها خواهد افتاد و طبق قانون گره (KCL)، مجموع جریانهای عبوری از آن ها برابر با جریان ورودی به گره است. پیشنهاد میکنم با جریانهای به دست آمده صحت قوانین KCL و KVL را بررسی کنید. بنابراین، در حال حاضر، به عنوان یک شریک، به شما پیشنهاد میکنم که مانند یک بازیکن غیرمسئول رفتار نکنید. اگر طرف مثبت یک منبع ولتاژ را وصل کنیم ، از طریق چیزی که کار می کند مانند یک دیود ساطع کننده نور (LED)، به سمت منفی منبع ولتاژ برمی گردیم و این یعنی برق یا جریان، جاری می شود.

جهت قراردادی برای جریان، به وسیله یک پیکان نشان داده میشود. استفاده از KVL برای یافتن ولتاژ مجهول بر اساس قانون افت ولتاژهای حلقه، مجموع جبری ولتاژهای هر حلقه صفر است و بنابراین هر ولتاژ مجهول یا معلوم با مجموع جبری افت ولتاژهای هر مسیر دلخواه که از سر مثبت تا سر منفی آن پیموده شود برابر است. مقاومت معادل در مدار موازی از کوچکترین مقاومت مدار نیز کوچک تر است و از رابطه زیر به دست می آید:توان در مدار موازی، مجموع توان هر یک از شاخه هاست. را به صورت سری و موازی متصل کرد.

در یک مدار الکتریکی ساده، باتری به اندازه اختلاف پتانسیل دو سر خود، به هر الکترونی که از آن عبور میکند، انرژی میدهد. واضح است، هنگامی که آنتن کار میکند، جریانی در پایه آنتن وجود دارد در حالی که جریان نوک آنتن در هر لحظه مساوی صفر است. تبصره 2) اگر به خاطر بیاوریم که جریان یک شاخه، مقدار بار الکتریکی جاری شده در واحد زمان از آن شاخه را مشخص میکند، واضح است که KCL بیان میدارد که بار الکتریکی در هیچ گرهای جمع نمیشود. بنابراین، این آنتن یک مدار فشرده نیست و ما نباید انتظار داشته باشیم که KCL در مورد آن صدق کند.

منظور از این بخش آن است که به طور ساده و حسی بحث کنیم که اگر ابعاد یک مدار قابل مقایسه یا حتی بزرگتر از طول موج متناظر با بالاترین فرکانس مورد نظر باشد، چه اتفاقی روی میدهد. در ادامهی بحث فرض میشود تمام مدارهایی که با آنها سروکار داریم از همین نوع هستند.

از این رو نیازمند ۶ معادله برای یافتن آنها هستیم. سوئیچ ها ، مقاومت ها ، پتانسیومترها ، خازن هایی که برای کنترل برق استفاده می شوند. مقاومت متغیر(پتانسیومترها): قطعه پتانسیومتر (Potentiometer) برای تنظیم جریان در مدارات الکتریکی به کار می رود. مقاومت وابسته به ولتاژ یا واریستور معمولا برای برای ثابت نگه داشتن ولتاژ و محافظت مدار در مقابل ولتاژ استفاده میشو ند البته واریستورها به پلاریته ولتاژ اعمال شده وابسته نیستند که این موجب می شود برای استفاده در مدارات AC مناسب باشند. مدار الکتریکی را معمولا به سه طریق مختلف می توان بست. یعنی راحت ده سال توسعه و بهینه کردن موتورهای درون سوز رو عقب انداختن یه سری سیاست مدار فکر کردن به راحتی میشه کل ماشینها رو الکتریکی کرد الان مثل …

هر مقاومت الکتریکی که درون یک مدار بسته می شود یک مصرف کننده به حساب می آید و با برقراری جریان در مدار انرژی مصرف می کند. دانشآموزان مشاهده خواهند کرد، نور لامپی که مقاومتها در آن به صورت سری بسته شدهاند، در مقایسه با مداری که مقاومتهایش به صورت موازی بسته شدهاند، کمتر است. مدارهای سری موازی اگر المان های مدار در بعضی بخش­ها سری باشد و در بعضی دیگر موازی،یک مدار سری-موازی خواهیم داشت. ترانزیستورها در سال 1947 در آزمایشگاه Bell ،برای جایگزینی لوله های خلاء اختراع شد.این جز مدارهای الکترونیکی جریان جریان و ولتاژ در مدار را کنترل می کند.

این اختراع جریان اولین مدارها را انجام می داد. اگر باتری را مستقیم به LED وصل کنید ، جریان زیادی از طریق LED جریان می یابد! مدارهای الکترونیکیمدارهای الکترونیکی به همراه مدارهای الکتریکی دو دستهء کلی از مدارات بهشمار میروند. منبع ولتاژ مانند باتری باعث می شود که جریان الکتریکی در مدار جریان داشته باشد. به گفته مقامات، زیمنس ایالات متحده برنامههای خود را برای سرمایهگذاری 54 میلیون دلاری و ایجاد 300 شغل در تولید داخلی گسترده قطعات الکتریکی مانند بردهای مدار مورد استفاده در شارژرهای خودروهای الکتریکی، مراکز داده و سایتهای صنعتی اعلام خواهد کرد.

از سوی دیگر شما این اطمینان را خواهید داشت که فیلم های موجود در سایت لایوآموز در حقیقت همان منابع کنکور ارشد برق هستند که کاملا بصورت ویدیویی برای شما تولید و عرضه شده اند. از آنها اغلب برای ساختن اسیلاتورهای رادیویی، منابع تغذیه کارآمدتر و فیلترها استفاده میشود. این فقط یک سیم پیچ است و شما میتوانید با ساختن چند حلقه از سیم ، آن را درست کنید. حتی اگر امکان شرکت در کلاس آنلاین در ساعتی خاص برای شما میسر نبود، فیلم کلاس ضبط می شود و شما قادر به دانلود آن هستید. اما برای راه اندازی آنها ، مدار مربوطه باید به نحوی بسته شود که ولتاژ مثبت و منفی به مدار متصل شود.

آنها جایگزین فضانوردان ناسا مارک وندهی (Mark Vande Hei) فرمانده فعلی ایستگاه، آنتون شکاپلروف(Anton Shkaplerov) و پیوتر دوبروف(Pyotr Dubrov) خواهند شد که قرار است در ۳۰ مارس با یک فضاپیمای سایوز دیگر به زمین بازگردند. حالا با توجه به قانون اهم مقدار هر جریان را محاسبه میکنیم و در این معادله جایگزین میکنیم. همانند حالت سری در این نوع از اتصال نیز میتوان دو مقاومت را با استفاده از یک مقاومت معادل جایگزین کرد. باتری همانند یک پمپ عمل می کند بار الکتریکی را به اطراف مدار می فرستد. این عمل مانع از هرگونه جریان می شود. دیود معمولی:اجازه عبور جریان فقط در یک جهت را می دهد.

نام اجزای یک مدار الکتریکی ساده را بنویسید را از سایت هاب گرام دریافت کنید. برد های الکتریکی و حتی موبایل و لپتاپ ها با جریان DC کار میکنند. شما resistors رو درهمه جا خواهید دید و همانطور که این نام نشان میدهد، آنها در برابر جریان مقاومت میکنند. نودها یا گره های ولتاژ، الگوهای تک پایه ای بوده که با اتصال این گره ها به پایه های سایر قطعات مدار الکتریکی، ولتاژ مخصوصی برای آنها اختصاص داده می شود. برای شار مغناطیسی ، عایق مناسبی وجود ندارد. کوچکترین حلقههای هر مدار مسطح که هیچ مسیر میانبریی درون آنها وجود نداشته باشد مش های داخلی آن مدار خوانده میشوند.

همچنین به دلیل پایین تر بودن قیمت این مقاومت نسبت به دیگر مقاومت ها در پروژه هایی که کار آنها به پایان رسیده است و فقط یکبار نیاز به تنظیم دارند استفاده می شود. در صورت باز بودن مسیر، یعنی هنگامی که دو پایه منبع تغذیه به یکدیگر متصل نباشند، الکتریسیته در مدار جریان نمیابد و در نتیجه هیچ عملکرد خاصی ایجاد نمیشود. همچنین، قطب منفی دیود به طرف بیرونی خط صاف و آند یا قطب مثبت به طرف تخت مثلث اتصال پیدا می کند. این جز از مدار الکتریکی به صورت یک مثلث متصل شده به خط ترسیم می شود.

دیود ساطع کننده نور – یا به طور خلاصه LED مولفه ای است که می تواند نور بدهد. تمامی این ولت ها منتظر استفاده ی شما هستند ، اما یک نکته وجود دارد : برای اینکه الکتریسیته بتواند کار انجام بدهد ، باید بتواند حرکت کند. این مقاله می تواند در کمتر از ده دقیقه توانایی تحلیل مدارهای الکتریکی را به شما بدهد.

در حقیقت، در تحلیل این مدارها کمتر به ساختمان این قطعات توجه میشود. مقاومت مکانیکی معمولاً در مدارهای دارای الکتروموتور به وجود می آید. انواع زیادی مدار الکتریکی وجود دارد. همانطور که می دانید این درس ضریب 3 را در کلیه گرایش ها در کنکور کارشناسی ارشد دارد. است به همین مدار الکتریکی بر میگرده در نتیجه یادگیری خوب این درس از واجبات دنیوی و اخروی یک مهندس برق هستش. خط پایین : اگر متوجه شدید که همه چیز به طور ناگهانی گرم می شود یا قسمتی از آن ناگهان می سوزد ، فوراً برق را خاموش کرده و به دنبال اتصال کوتاه احتمالی باشید.

پیشتر با قانون اهم به خوبی آشنا شدید. با ترکیب قوانین حلقه کیرشهف (KCL) و قانون اهم به قانون مهم تقسیم جریان رسیدیم و با داشتن مقدار مقاومت ها میتوان سهم هر کدام را از جریان کل منبع تعیین کنیم. 0 است. سادهترین مدارها یا فاقد گره هستند که در این صورت استفاده از KCL معنی ندارد و یا این که فقط دو گره دارند که یکیی از آن به عنوان گره مبنا یا زمین در نظر گرفته میشود و پتانسیل تنها گره باقیمانده یعنی e1 با یک بار استفاده از KCL معلوم میشود.

در سادهترین حالت، مطابق با شکل زیر مداری را در نظر بگیرید که از یک باتری و یک مقاومت الکتریکی تشکیل شده. عنصر مداری که ولتاژ آن در مدارهای مختلف رفتار معین خود را حفظ میکند منبع ولتاژ، و عنصری که جریان آن در مدارهای مختلف رفتار معین خود را حفظ میکند منبع جریان نامیده میشود. در نتیجه این ولتاژ، یک حرکت الکترون اتفاق میافتد.

پس از انجام این فعالیت، از دانشآموزان بپرسید اگر به جای یک باتری از دو یا سه باتری استفاده کنیم، چه اتفاقی میافتد؟ در عین حال ما همچنان به تجزیه و تحلیل تحریمهای جدید ایالات متحده ادامه میدهیم. برای محاسبه مقادیر معادل هر م componentلفه (مقاومت ، خازن ، سلف و غیره) ، توصیه می شود با کاهش مدار به ساده ترین حالت ، تجزیه و تحلیل را ساده کنید.

سوئیچ فشار برای قطع: هنگامی که سوئیچ فشار داده می شود عبور جریان را قطع می کند. زنگ: سیگنال الکتریکی را به سیگنال صدا تبدیل می کند. سنسور ها از دیگر اجزای مدارهای الکترونیکی هستند که اشیا در حال حرکت را شناسایی می کنند و این سیگنال ها را به انرژی الکتریکی یا نور تبدیل می کنند. نقشه شمای مسیر جریان: در این نقشه همانطور که از اسم آن مشخص است شما میتوانید مسیر عبور جریان را به صورت ساده مشاهده و یا ترسیم نمایید.

و – آن مشخص شده است باید مطابق با آن ها در مدار قرار بگیرد و در نوع دیگر خازن الکتریکی از هر طرفی می تواند روی برد مدارچاپی مونتاژ شود. در مدارهای الکترونیکی به جای سیم از مسیرهای ارتباطی مسی، طلایی یا هر رسانای دیگر برای عبور جریان الکتریکی بر روی فیبر مدار چاپی استفاده می شود.

برای اینکه بفهمید یک IC خاص چه کاری انجام می دهد ، می توانید صفحه داده آن را بخوانید. اگر نیاز به آموزش کامل دارید، مقاله مدار سری و موازی را بخوانید. حالا نوبت این است که با مدار های پرکاربرد آشنا شوید، بنابراین مقاله مدار سری و موازی را بخوانید. شاخهها که گرههای یکسانیی را به هم متصل کنند، هم ولتاژ یا موازی هستند. بخشی از آن را روسکاسموس و بخش دیگر را ناسا و همتایانش در کانادا، ژاپن و اتحادیه اروپا اداره میکنند این در حالی است که این ایستگاه از نظر هدایت، ناوبری و مانورها به بخش روسی متکی است.

ناسا گفت که آموزش برای سفرهای آتی ایستگاه فضایی ادامه دارد. دانستن و فهمیدن مفهوم مدار های سری و موازی برای مهندسان و علاقمندان گرایش الکترونیک بسیار مهم است. یکی از بحث های شیرین و جذاب مقاومت ها بحث معادل سازی مقاومت های موازی و متوالی است. آن چه که اینجا مورد بحث قرار خواهد گرفت حالات مختلفی است که در مداری با بیش از یک مصرف کننده می تواند به وجود آید. سایر المان های مداری مانند دیود، مقاومت، خازن و سایر موارد از این دست.

با قرار دادن یک صفحهی شیشهای بین مدار حرارتی و سیال، موارد یک و دو حاصل میشود؛ شیش به عنوان جداکنندهی رسانشی عمل میکند. طبق این قانون و دخالت دادن قانون اهم، جریان عبوری از حلقه (I) را محاسبه کنیم. برای یک مقاومت ولتاژ آن برابر است با حاصل ضرب مقدار جریان عبوری از آن در مقدار مقاومت آن. بطور کلی برای مدار حرارتی معمولا جداشدن لایهی مقاومتی نرخ واماندگی یا تخریب سیستم را مشخص میکند. به مقاومت هایی موازی گفته میشه که دو سر اونها با سیم به هم وصل شده باشه و به مقاومتی متوالی گفته میشه که بصورت متوالی و پشت سر هم در یک شاخه وجود داشته باشند.

هر یک از مدارهای الکتریکی می توانند از اتصالات موازی و سری برخوردار باشند. کلیدها در مدارهای الکتریکی از اشکال متنوعی برخوردار می باشند. این نوع مقاومت ها به دلیل ماهیت سیم پیچی که دارند نباید در مدارات فرکانس بالا استفاده شوند چرا که ممکن است دارای خاصیت سلفی شده و عملکرد مدار را مختل کنند.(البته در بعضی از انواع این نوع مقاومت ها با تغییر مدل پیچش سیم این اشکال هم رفع شده است روش پیچیدن به صورت دولایی یا بی فیلار (bifilar). خازن متغیر خازنی است که ظرفیت آن ممکن است عمداً و مکرراً به صورت مکانیکی یا الکترونیکی تغییر کند.

با دقت به جریانهای ورودی و خروجی گرهی V1 که در شکل ۹-۱ نشان داده شده است، رابطه KCL را مینویسیم. استفاده از KCL برای یافتن جریان مجهول بر اساس KCL مجموع جریان شاخههای ورودی به هر گره با مجموع جریان شاخههای خروجی آن گره برابر است و بنابراین هر جریان مجهول یا معلوم خروجی از یک گره با کم کردن بقیهی جریانهای خروجی از آن گره از مجموع جریان شاخههای ورودی به آن گره به دست میآید. اما راه ساده دیگری برای رسم مدار بدون نیاز به برنامه نیز وجود دارد و آن استفاده از سرویس های آنلاین است.

در نرم افزار طراحی مدارات الکترونیکی آنلاین Falstad هنگامی که یک اپلت را راه اندازی کنید، شماتیک متحرک از مدار را مشاهده خواهید کرد. رئوستا دارای یک المان مقاومتی، یک کنتاکت متحرک و یک کنتاکت ثابت می باشد که در مدارهای الکتریکی جهت تغییر جریان (دست یابی به جریان دلخواه) به کار می رود. خازن متغیر:مانند مقاومت متغیر می توان مقدار کنترل بر حسب فاراد را تغییر داد و کنترل کرد.

ولتاژ یک منبع ولتاژ مستقل یا نابسته، در مدارهای مختلف رفتار و شکل موج معین و ضابطهمند خود را حفظ میکند که وقتی بر حسب زمان رسم میشود، ممکن است یک عدد ثابت و یا متغیر (یک تابع از زمان t ) باشد. در غیراینصورت ممکن است منبع تغذیه شما آسیب ببیند یا حتی سیم شما ذوب شود. شما میتوانید از مقاومت های تا 4-5کیلو اهمی نیز استفاده کنید. الکتریسیته تمایل دارد تا از یک ولتاژ بیشتر به یک ولتاژ کمتر سرازیر شود . یعنی جریان هر شاخه با مقاومت شاخهی دیگر رابطهی مستقیم دارد. باید به این نکته توجه داشت در مداراتی که دارای ترکیبی از اتصالات سری و موازی مقاومتها هستند، میتوان مرحله به مرحله با معادل سازی هر شاخهی سری و موازی در نهایت مدار را به یک مدار ساده تبدیل کرد.

در این قانون ما میبینیم که برای تعیین جریان هر شاخه به شاخهی دیگر نگاه میکنیم. اجزای الکترونیکی شامل دو یا چند پایانه است که برای اتصال یک جزء به یک جزء دیگر برای طراحی مدار استفاده می شود. هرگاه یک مادهی نیمههادی در معرض میدان الکتریکی قرار گیرد، حاملهای مثبت و منفی آن در جهت مخالف هم به حرکت درمیآیند. با این حال ، فرانکلین هیچ راهی برای دانستن این موضوع ندارد که الکترون ها در واقع در جهت مخالف جریان داشته باشند- در سطح اتمی ، آن ها از سمت منفی خارج می شوند و به سمت مثبت بازمی گردند.

از انواع مختلف وسایل اندازه گیری برای تعیین مقدار فاکتور های مختلفی مانند جریان،ولتاژ و مقاومت در مدارهای الکترونیکی استفاده می شود. 13- چرا در برخی از وسایل بیش از یک باتری به کارمی رود؟ ساخته می شود. این مدار در وسایل مختلفی مانند موتور الکتریکی ، ترانس ، رله ، ژنراتور و … تو گل گیر کردن کمبود تراشه و باتری و مشکلات دیگه فکر کردن با چهار تا پنل خورشیدی برق دنیا رو تامیین میکنن در صورتی که ده هکتار پنل بچینی اندازه یه دیزل ژنراتور کوچیک هم برق تولید نمیکنن اونم گاهی هست گاهی نیست درکل طرفداری برق برید خوش باشید.

وظیفه ی مقاومت کاهش ولتاژ، تقسیم ولتاژ و محدود کردن جریان است و وظیفه ی مصرف کننده انجام یک کار بخصوص می باشد مثلاً بوق یا آژیر تولید صدا می کند و الکتروموتور تولید انرژی مکانیکی و مقاومت نیز همانطور که گفته شد انرژی الکتریکی یعنی ولتاژ و جریان را بصورت حرارت تلف می کند. همانطور که در تصویر نیز قابل مشاهده است، از یک سوییچ الکتریکی، یک عدد باتری، مقداری سیم و دو لامپ تشکیل شده است. تصویر زیر یک مدار موازی را نشان میدهد. شما باید بدانید در چه صورت یک مدار موازی و در چه صورت یک مدار سری ایجاد کرده اید.

انواع نقشه مدار الکتریکی را به صورت ها و مدل های گوناگون رسم مینمایند که رایج ترین و پرکاربردترین نقشه ها شامل نقشه شمای فنی, نقشه شمای حقیقی و نقشه مسیر جریان میباشد که در زیر به صورت مختصر و مفید توضیحاتی را در این خصوص خدمت شما عزیزان ارائه خواهیم داد. آنچه که این دوره ها را از سایر دوره های آنلاین موجود در اینترنت متمایز می کند، تعهد به ارائه محتوای با کیفیت و تضمین حقیقی آن است.

نقشه شمای حقیقی مدار الکتریکی: این نقشه در اصل نقشه عملی بوده و به طریقه اتصال سیم های رابط به کلید ها و نحوه قرار گیری اجزای مدار پرداخته است. به همان روشی که می توانید با وزن بیش از حد بارگیری کنید ، بارگیری بیش از حد منبع تغذیه نیز ممکن است ، که باعث کند شدن جریان جاری شده می شود.

عنوان میشود ، مقادیر مقاومت الکتریکی از 1Ω شروع میشود و تا حد مگا اهم وجود دارد. مادامی که یک مصرف کننده به شبکه برق متصل است مدار ساده ای با چهار عنصر زیر وجود دارد. این حرکت به جریان الکترون یا جریان الکتریکی معروف است. برای آموزش مفهوم مدار الکتریکی و همچنین مدار بسته و اتصال کوتاه، این کلیپ بسیار مفید می باشد. عبور جریان الکتریکی در مدار برای ما کار های مفید را انجام میدهد. ترکیب المان­های الکتریکی که به هر نحوی به هم متصل می­شوند، شبکه­ الکتریکی نامیده می­شود. در این مدارها همه­ المان­های الکتریکی به صورت موازی بهم متصل شده ­اند.

مدارهای موازی چیست ؟ قانون اهم یکی از مهمترین قوانین مدارهای الکتریکی است که به واسطهی آن میتوان مقدار جریان عبوری از مقاومت معلوم را تشخیص دهیم. محاسبه شده و واحد آن اهم است. اکنون این ولتاژ را در معادلات جریانها جاگذاری میکنیم و جریان تک تک شاخهها محاسبه میشود. سپس در گره با ولتاژ V1 قانون گرهی کیرشهف(KCL) را اعمال میکنیم. این قانون با نام رایج kcl می گوید که در هر مدار، جمع کل جریان های ورودی به یک گره باید با جمع کل جریان های خروجی از آن برابر باشد. منابع جریان مستقل متغیر، ممکن است ac از نوع سینوسی یا غیرسینوسی و هارمونیکی، و یا ناخالص یعنی حاصل جمع بخش DC و ac باشد.

در این مدارها همه­ المان­های الکتریکی (منابع ولتاژ و جریان،سلف،خازن،مقاومت و …) به صورت سری یا متوالی متصل شده اند. یک مدار که شامل تعدادی المان­های الکتریکی مانند مقاومت ، خازن ، سلف ، منبع جریان و منبع ولتاژ (هم AC و هم DC) می­شود، مدار نامیده می­شود. در این مدار، المان­های الکتریکی به نحوی متصل شده ­اند که نمی­توان آنها را در ترم وضعیت سری و موازی و ترکیب آنها تعریف کرد. هر کدام از مدار های سری و موازی کاربرد های خود را دارند.

مدارهای الکتریکی در اطراف ما، در تلفن های همراه، در رایانه ها، در فن و همچنین در چراغ قوه وجود دارند. به عنوان مثال برای چشمک زدن یک چراغ. آشنایی داشتن با شماتیک مدارهای الکتریکی، یک مهارت و توانایی مهم برای مهندسان، تکنسین ها و حتی دانشجویان رشته برق به شمار می رود. درس مدار به شدت نیاز به تمرین و حل مسئله دارد و این مهارت در طول تحصیل بدست می آید. درسی که از بس مهم و پایهای و تا حدی سنگین هستش که معمولا در دو ترم به صورت دو درس ۳ واحدی ارائه میشه.

مدار الکترونیکی و مدار الکتریکی تعریف یکسانی دارند اما مدارهای الکترونیکی معمولا مدارهای ولتاژ پایین هستند. در مدار اگر موس را روی هر قسمت از مدار حرکت دهید، در گوشه پایین شرح کوتاهی از آن قطعه و وضعیت فعلی را مشاهده خواهید کرد. برای درک بیش تر، صداگذاری فارسی روی آن انجام شده است. در مدارهایی که اتصالات سری یا موازی وجود دارد برای آسان سازی تحلیل مدار از مقاومت معادل مدارات سری و موازی استفاده می شود. پیشنهادی: آموزش سری و موازی کردن باتری را مطالعه کنید. در شکل ۶-۱ میتوانید مشاهده کنید ولتاژ منبع ولتاژ بر روی دو مقاومت تقسیم خواهد شد.

در لپ تاپ ، روی تلفن همراه ، دوربین ، ماشینتان و انواع مختلف LED را می توانید پیدا کنید. انواع مدار الکتریکی را نام ببرید کلاس چهارم را از سایت نکس 100 دریافت کنید. گفتیم مدار به مسیر بسته از جریان الکتریکی گفته میشود، حالا اگر مسیر باز باشد چه اتفاقی رخ میدهد؟

مدار الکتریکی یک مسیر بسته است که در آن الکترون ها برای تولید جریان الکتریکی حرکت می کنند. بر خلاف عناصر پسیو یا غیرفعال، عناصر مداری فعال یا اکتیو، انرژی را از شکلهای غیرالکتریکی فوق به شکل الکتریکی تبدیل کرده و در اصطلاح، انرژی الکتریکی تولید میکنند. بر خلاف PTC دارای ضریب دمای منفی ( Negative Temperature Coefficient ) می باشد که مقاومت آن با افزایش دما ، کاهش می یابد.

به دست میآید. این دو قانون بر خلاف قانون اهم که یک قانون درونعنصری است (یعنی روابط بین جریان و ولتاژ یک عنصر را نشان میدهد و به عنصرهای دیگر کار ندارد) قوانین بینعنصری هستند و رابطهی بین جریان عناصر همگره یا رابطهی بین ولتاژ عناصر همحلقه را نشان میدهند. حالا اگر دو جزء در مدار دارای دو گره مشترک با یکدیگر باشند یک اتصال موازی را تشکیل میدهند.

بنابراین مدار الکتریکی عبارت است از مسیر بستهایی که بارهای الکتریکی (الکترون) در آن جریان یافته و پس از عبور از چند جزء الکترونیکی همچون خازن، مقاومت، ترانزیستور و غیره، کار مشخصی را انجام میدهند. در مدارهای پیچیده، بار ترکیبی از اجزاء مانند مقاومت، خازن، ترانزیستور و غیره است. هستند. بخش های مصرف کننده ی انرژی که به آن ها غیرفعال (Passive) نیز میگوییم، همان مقاومت، خازن، سلف و ترانسفورماتورها هستند. اگر یک مسیر رسانا بین یک ولتاژ بیشتر و یک ولتاژ کمتر ایجاد کنید الکتریسیته در آن مسیر شروع به حرکت خواهد کرد .

باتری، دینامو، ژنراتور، پیل خورشیدی و واندوگراف از وسیله های رایجی هستند که می توانند بین دو نقطه اختلاف پتانسیل ایجاد کنند. و واندوگراف از وسیله های رایجی میباشند که میتوانند در میان دو نقطه اختلاف پتانسیل تولید نمایند. جریان الکتریکی همچنین میدان مغناطیسی تولید میکند که از آن در موتورهای القایی، ژنراتورها و موارد بسیار دیگر استفاده میشود. توجه داشته باشید که اینمورد درمورد ترانزیستورهای NPN صدق میکند.انواع دیگری نیز وجود دارد، اما بعداً نگران این موارد باشید.

در مقابل اتصال موازی نوع دیگر اتصالات مقاومتها، یعنی اتصال سری وجود دارد، که در این نوع به جای ولتاژ مقاومت ها جریان آنها برابر است. در حال حاضر چهار آمریکایی، دو روس و یک آلمانی در ایستگاه فضایی بینالمللی که در فاصله حدود ۴۰۰ کیلومتری در مدار زمین قرار دارد، حضور دارند.

شاید رییس جمهور بایدن “در باغ نباشد” اما به وی تفهیم کنید که فضانوردان ما چطور مدار حرکت ایستگاه فضایی را تصحیح میکنند که به این زبالهها برخورد نکند. ولی بچه ها، به نظر شما چطور باید کلید را در مدار لامپ قرار دهیم؟ یعنی هیچوقت به طور مستقیم پایه مثبت و منفی منبع تغذیه یا باتری را به هم متصل نکنید.

به طور معمول، نت ها به شکل خطوطی میان پایه ها قطعات و با رنگ خاص و متمایز ترسیم میشوند. ترانزیستور npn: یک نیمه هادی نوع P در میان دو نیمه هادی نوع N قرار می گیرد. ترانزیستور PNP: یک نیمه هادی نوع N در میان دو نیمه هادی نوع P قرار می گیرد. JFETکانال P: نیمه هادی نوع P در میان اتصالات نوع N قرار می گیرد. نوعی دستگاه نیمه هادی که نور را به جریان الکتریکی تبدیل می کند. این نوع مدارها می­توانند به وسیله­ تبدیل ستاره-دلتا یا دلتا-ستاره حل شوند. به این نوع کلید، کلید روشن-خاموش-روشن گویند.

در اصل سه نوع مدار وجود دارد. هر جز در یک شاخه جدا قرار دارد. انتهای یک سیم را از عایق جدا کرده و به یک طرف باتری وصل کنید و مطمئن شوید که سیم با باتری در تماس است. اگرچه بعید به نظر می رسد ولی اگر سیم را مستقیما در حالی که آن را به باتری متصل کرده اید لمس کنید، ممکن است دچار شوک بسیار کوچکی شوید.

پس از نصب برنامه میتوانید به راحتی وارد محیط ساخت مدارهای الکتریکی شوید (شکل ۳). اگر منحنی یک مقاومت وارد ربعهای دوم و چهارم صفحهی vi یا iv نشود، آن مقاومت هیچگاه انرژی به مدار پس نمیدهد و بنابراین پسیو است. دو مقاومت خطی ثابت خاص منحنی بار یک مقاومت خطی ثابت، خط مستقیمیی است که با شیب ثابت R یا (1/R) از مبدأ صفحهی vi یا iv میگذرد. در برخی عناصر هر مدار جریان در جهت کاهش شیب پتانسیل جاری میشود، این عناصر رفتار غیرفعال یا پسیو دارند. کلید دوراهه، کلید روشن خاموش دوبل، کلید معکوس، کلید دوراهه برخی از انواع کلید می باشند.

لامپ باید درون سر پیچ قرار گیرد و دو طرف سیم پیچ به گیره ها متصل شود تا مدار وصل شده و لامپ روشن شود. IC، تعداد زیادی عناصر الکتریکی را که بیشتر آن ها ترانزیستور هستند، در یک فضای کوچک درون خود جای داده است و همین پدیده است که باعث شده امروزه دستگاههای الکترونیکی کاربرد چشمگیری در همه جا و در همه زمینهها داشته باشند. از آنجا که منبع تغذیه یک مدار مشترک و عمومی در اکثر مدارهاست از اهمیت ویژه ای برخوردار است مخصوصاً منابع تغذیه ی سوییچینگ که امروزه در بسیاری از تجهیزات و لوازم برقی مانند شارژرها و آداپتورها و دستگاه های صوتی و تصویری و…

در کلیه اجسام رسانا با توجه به وجود الکترون های آزاد که از توانایی حرکت کردن در اجسام برخوردار هستند، با به وجود آمدن پتانسیل الکتریکی یا همان بالا رفتن میزان الکترون در یک ناحیه نسبت به دیگر ناحیه ها، الکترون های آزاد در جسم جاری می شوند و در نهایت جریان الکتریکی در رسانا ایجاد خواهد شد.

آشنایی با مدار الکتریکی از اهمیت بالایی برخوردار است. یک آمپر، برابر با گذر یک کولن بار الکتریکی در یک ثانیه از یک سطح است. همچنین شبیه سازی مدار آنالوگ و دیجیتال در چند ثانیه انجام می شود. PartSim شامل موتور شبیه سازی SPICE و ابزار ضبط شماتیک مبتنی بر وب و یک نمایشگر شکل موج گرافیکی است. بار در مدار می تواند موتور ، LED ، لامپ و غیره باشد.

بار یک مدار الکترونیکی ممکن است به اندازه چند مقاومت ، خازن و یک لامپ ساده باشد ، همه به هم متصل شده اند تا فلش را در یک دوربین ایجاد کنند. اما ، فرانکلین هیچ راهی برای دانستن این موضوع که الکترون ها در جهت مخالف جریان دارند نداشت – در سطح اتمی آن ها از قطب منفی بیرون می آیند و به قطب مثبت برمیگردند.

برای عناصر فشرده دو سر میتوان نشان داد که قوانین عمومی مربوط به حوزه الکترومغناطیسی، توأم با محدودیت اندازة فیزیکی که در بالا به آن اشاره شد، لازم میدارند که جریانی که وارد یک سر آن میشود، با جریانی که از سر دیگر آن خارج میشود، برابر باشد، و اختلاف ولتاژ دو سر را، با اندازهگیری فیزیکی، میتوان بدون هیچ ابهامی مشخص نمود. مدار به مقدار مشخص و یا افت میزان ولتاژ به مقدار معینی به کار می روند. ابتدا لازم است بدانید قبل از آن که به سراغ ابزار تحلیل بروید، باید تمام جریانها و ولتاژهای عناصری که معلوم است را در مدار مشخص کنید.

در هر حلقه از هر مدار الکتریکی فشرده، و در هر لحظه از زمان، مجموع جبری ولتاژهای شاخههای حلقه برابر صفر است. زمانی که چند مقاومت با هم به صورت سری بسته میشوند، مجموع ولتاژ این مقاومتها برابر با ولتاژ کل خواهد بود. به هر مسیر بسته ای از جریان الکتریکی، مدار الکتریکی گفته می شود.

جریان قراردادی در تاریخ علم الکتریسیته ابتدا به صورت عبور بارهای مثبت تعریف شد. برای به کار بردن KVL، یک جهت قراردادی برای حلقه تعیین میکنیم. کالج پروژه در این پست کامل ترین جزوه و حل المسائل کتاب مدارهای الکتریکی ۱ نوشته شده : دکتر عبدالمحمد شیبانی و دکتر رحمت الله هوشمند را برای دانلود قرار داده است.این جزوه شامل خلاصه ای از دروس ، حل تمام مسائل و تمرینات پایان هر فصل و حل سوالات چند گزینه ای (تستی) ویژه دانشجویان دانشگاه پیام نور می باشد.این جزوه و حل المسائل بر اساس کتاب مدار الکتریکی ۱ دکتر عبدالمحمد شیبانی و دکتر رحمت الله هوشمند دانشگاه پیام نور می باشد.

در بخش دوم 195 عدد تست در قالب 13 آزمون شبیه سازی شده و استاندارد کنکور به همراه گزینه صحیح هر تست آورده شده است. شماتیک: این نمودارها با استفاده از نمادهای استاندارد صنعتی ترسیم میشوند. در روابط بالا منظور از V، اختلاف پتانسیل دو سر مقاومت است، که واحد استاندارد آن ولت(v) میباشد. فصل دوم فیزیک یازدهم در مورد جریان الکتریکی ، مقاومت ، مدارهای الکتریکی ، مولد ، افت پتانسیل و … در فرمول های بالا V نماد اختلاف پتانسیل الکتریکی ، I شدت جریان ، ρ مقاومت ویژه ، L طول رسانا ، A مساحت سطح مقطع رسانا هست ، توجه داشته باشید که با کم و زیاد شدن اختلاف پتانسیل دو سر رسانا مقاومت کم و زیاد نمی شود و مقاومت یک رسانا فقط و فقط به عوامل فیزیک سازنده اون یعنی L , ρ و A بستگی دارد.

اما جریان در مدار الکتریکی موازی وضعیتی کاملا متفاوت دارد زیرا جریان کل () که از منبع جاری می شود به تعداد شاخه ها تقسیم شده و در نهایت، جریان های جاری در شاخه ها به یکدیگر پیوسته و جریان کل به منبع باز می گردد (شکل ۱-۸). به این ترتیب می توان اجزای متصل به صورت سری و موازی را تا زمانی که مدار معادل ساده به دست نمی آید ، ساده کرد. پس چه بهتر که از فرصت باقیمانده تا کنکور حداکثر استفاده را ببرید و بجای حضور در کلاس های کنکور و صرفا به کمک یک رایانه، کلاس را به منزل یا محل کار خود ببرید.

برای درک به%D

۱
۲
۳
۴
۵
میانگین امتیازات ۵ از ۵
از مجموع ۱ رای