مدار الکتریکی یخچال

آشنایی با مدار الکتریکی یخچال و اجزای آن

آشنایی با مدار الکتریکی یخچال و اجزای آن

مدار الکتریکی یخچال یکی از اجزای مهم و قابل بررسی در آن می باشد که می تواند سر چشمه ی بسیری از مشکلات مربوط در یخچال نیز به شمار رود. برای تکمیل این مطلب لازم است تا ابتدا به صورت مجزا به تعریف هر یک از مفاهیم پرداخته شود تا تفهیم و استفاده از مطلب ارائه شده نیز آسان تر گردد. همراهی با ما در ادامه ی این محتوا خالی از فایده نخواهد بود.

 

مدار الکتریکی یخچال یکی از اجزای مهم و قابل بررسی در یخچال می باشد که می تواند سر چشمه ی بسیاری از مشکلات مربوط در یخچال نیز به شمار ررود. برای تکمیل این مطلب لازم است تا ابتدا به صورت مجزا به تعریف هر یک از مفاهیم پرداخته شود تا تفهیم و استفاده از مطلب ارائه شده نیز آسان تر گردد. همراهی با ما در ادامه ی این محتوا خالی از فایده نخواهد بود.

آشنایی با مفهوم مدار الکتریکی

شاید برای بسیاری از شما و تازه کاران این موضوع سوال شده باشد که مدار الکتریکی چیست؟ لذا بر آن شدیم تا ابتدا به دادن پاسخ این سوال بپردازیم و در ادامه مباحث را گسترده تر نماییم.

مدار الکتریکی چیست؟

حتما بسیاری از افرادی که نمی دانند مدار الکتریکی چیست، تا کنون نام آن را بسیار شنیده اند. این مدار از بهم پیوستن چند قطعه یا المان الکتریکی مختلف به یکدیگر به وجود می آید.

به عنوان مثال در تصویر زیر تصویری از یک مدار الکتریکی ساده آورده شده است.

مدار الکتریکی یخچال

مدار الکتریکی ساده

همانطور که در تصویر نیز قابل مشاهده است، از یک سوییچ الکتریکی، یک عدد باتری، مقداری سیم و دو لامپ تشکیل شده است. مدار الکتریکی یخچال نیز طبق همین روال از چند المان تشکیل شده است که وظیفه ی خاص خود را در سیستم یخچال به عهده دارد.

وظیفه ی مدار الکتریکی یخچال در دستگاه چیست؟

وظیفه ی این قطعه در هر دستگاه الکتریکی کنترل و مهار جریان ؤ ولتاژ و فرکانس های درونی مدار است.

به عنوان مثال در تصویر زیر چند لامپ به وسیله ی باتری و کلید برق روشن و خاموش می شوند.

مدار الکتریکی یخچال

مدار الکتریکی ساده

مدار الکتریکی یخچال نیز جریان برق و ولتاژ را درون سیستم مهار و کنترل می نماید. هر گونه اختلال در این مدار و در نتیجه نوسانات برقی در یخچال، می تواند ضربه های جدی به یخچال وارد نماید.

نقشه ی مدار الکتریکی یخچال

حال که با مفهوم مدار های الکتریکی آشنا شدیم، می توان این قطعه و نقشه ی آن را در یخچال نیز بررسی کرد. برای تفهیم بهتر و آشنایی بیشتر با این قطعه، در ادامه تصاویری همراه با راهنما و توضیحات در رابطه با مدار های الکتریکی به کار برده شده در یخچال آورده شده است. این تصاویر با توجه به کاربرد مدار الکتریکی یخچال های معمولی و یا فریزر و ساید بای ساید متفاوت می باشند.

تصویر مدار الکتریکی یخچال های خانگی

 

مدار الکتریکی یخچال

نقشه ی مدار های الکتریکی یخچال فریزر و اجزای آن

مدار الکتریکی یخچال

مدار الکتریکی یخچال

 

نقشه ی مدار الکتریکی یخچال فریزر به همراه دستور عیب یابی آن

مدار الکتریکی یخچال

مدار الکتریکی یخچال

در این شرایط ممکن است عیب زیر بر یخچال عارض شده باشد.

عیب1: یخچال روشن نمی شود

علت عیب1: پریز فاقد برق بوده، دو شاخه یا سیم رابط معیوب است.

رفع عیب 1: لازم است پس از کنترل جریان برق، دو شاخه و سیم رابط نیز آزمایش شود. برای این کار می توان توسط یک سیم دو قطب دو شاخه را به یکدیگر متصل کرده و پس از باز کردن ورودی کابل از مدار الکتریکی یخچال، آوو متر را به آن متصل می کنیم. پس از کسب اطمینان از عدم انحراف عقربه، سیم رابط را که معمولا مانند پارچه است را تعویض می کنیم.

آموزشگاه برق الکترونیک دوره های آموزشی متعددی را برگزار میکند. از بین تمام آنها میتوان به دوره های آموزش تعمیرات لوازم خانگی ، آموزش تعمیرات برد ، آموزش تعمیرات لباسشویی ، آموزش تعمیرات ماشین ظرفشویی ، آموزش تعمیرات یخچال ، آموزش تعمیرات مایکروویو و آموزش تعمیرات تلویزیون اشاره کرد. برای مشاهده تمام دوره ها می توانید از صفحه اصلی سایت آموزشگاه برق دیدن فرمایید.

5/5 - (1 امتیاز)

پاسخی را بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *