با شماره  09053854159 می توانید در واتساپ، تلگرام ، روبیکا و ایتا با ما در ارتباط باشید.
برد مدار چاپی

برد مدار چاپی

برد مدار چاپی یا برد الکترونیکی (PCB: Printed Circuit Board) شامل مجموعه ای از مدارهای الکتریکی می باشد. برد مدار چاپی می تواند یک لایه، دو لایه یا حتی چند لایه باشد. این بردها در رنگ های مختلف سبز، نارنجی و آبی در بازار موجود می باشند. روی یک برد مدار چاپی به طور معمول قطعاتی الکترونیکی مختلفی از جمله مقاومت، آی سی، خازن، سلف، دیود و … مونتاژ شده است و از آن برای استفاده در تجهیزات و لوازم الکترونیکی استفاده می شود.
ماده خام یک برد مدار چاپی می تواند از مواد مختلفی مانند راجرز، تفلون، فایبر، فلکسی بل و … باشد و ضخامت های مختلفی از 0.2 تا 3.2 دارند. ساخت این بردهای الکترونیکی از استانداردهای خاصی پیروی می کنند که با نام های استاندارد IPC و UL شناخته می شوند.

مطلب مرتبط : نحوه تعمیر برد دو لایه ، درآمد تعمیرات بردهای الکترونیکی

در این مقاله قصد داریم با جزئیات بیشتری با برد مدار چاپی آشنا شویم.

تاریخچه برد مدار چاپی

قبل از اختراع برد مدار چاپی، قطعات الکترونیکی مختلف در یک جعبه قرار می گرفتند و پایه ها به وسیله سیم به هم مرتبط می شدند. به همین دلیل، مسیرهای ارتباطی بین پایه ها خیلی طولانی تر بود و سیم های مسی زیادی بدین منظور استفاده می شد.
همچنین در این حالت ایرادات مکرری برای سیستم ایجاد می شد. به عنوان مثال پوسیدگی عایق سیم ها می توانست باعث اتصال کوتاه و از کار افتادن دستگاه شود. با پیشرفت تکنولوژی، بردهای PCB اختراع و وارد بازار شدند و جای جعبه قطعات الکترونیکی را گرفتند تا جایی که امروزه هیچ وسیله الکترونیکی را نمی توان یافت که از یک برد الکترونیکی در آن استفاده نشده باشد.

برد مدار چاپی

نرم افزار های طراحی PCB

امروزه طراحی برد مدار چاپی به یک کار بسیار تخصصی تبدیل شده است. طراحی بردهای الکترونیکی لوازم الکترونیکی و وسایل معمولی خانگی شاید خیلی پیچیده نباشد اما فرض کنید یک دستگاه صنعتی یا هوانوردی پیچیده از چه نوع بردهای الکترونیکی برخوردار است.
برای طراحی این بردهای الکترونیکی از نرم افزارهای مختلفی استفاده می کنند. از محبوب ترین و پرکاربردترین نرم افزارهای طراحی برد می توان به موارد زیر اشاره کرد:
EAGLE
Multisim
EasyEDA
Altium Designer
KiCAd
CircuitMaker

بهترین پیشنهاد ما به شما : (جهت ورود روی لینک زیر کلیک کنید)

دوره های تعمیرات ما:

آموزش تعمیرات موبایل ، آموزش تعمیرات لوازم خانگی ، آموزش تعمیرات بردهای الکترونیکی ، آموزش تعمیرات ماشین های اداری ، آموزش تعمیرات ساعت ، آموزش برق ساختمان ، آموزش تعمیرات پکیج دیواری ، آموزش تعمیرات یخچال ، آموزش تعمیرات ماشین ظرفشویی

nوره های برق:

آموزش هوشمند سازی ساختمان ، آموزش طراحی و مونتاژ تابلو برق ، آموزش نصب دوربین مدار بسته ، آموزش نصب سانترال ، آموزش نصب دزدگیر اماکن ، آموزش نصب اعلام حریق ، آموزش نصب تعمیر نگهداری آسانسور ، آموزش نصب کرکره برقی

و در نهایت دوره های تاسیسات و ابزار دقیق:
آموزش لوله کشی ساختمان ، آموزش لوله کشی گاز ساختمان ، آموزش نصب و تعمیر کولر گازی

روش ساخت برد مدار چاپی

نمی توان برای ساخت برد مدار چاپی یک نوع استاندارد در نظر گرفت. زیرا مدارهای چاپی به دسته های مختلفی تقسیم بندی می شوند که معیارهای دسته بندی آنها بسیار متنوع است. در مراحل ساخت یک مدار چاپی ابتدا خود برد طراحی می شود و سپس فیبر مدار چاپی ساخته می شود. برای ساخت مدار چاپی روش های مختلفی استفاده می شود که عبارتند از:

 • ساخت برد PCB به روش ماوراء بنفش
 • ساخت برد مدار چاپی با روش قلم زنی لیزری
 • ساخت برد مدار چاپی PCB با لمینت
 • ساخت برد PCB با روش ماژیک ضد اسید
 • ساخت بردمدار چاپی PCB با روش قلم زنی مکانیکی
 • ساخت برد الکترونیکی با لمینت

انتخاب روش ساخت مدارهای چاپی به امکانات و تجهیزات موجود بستگی دارد. ساخت مدار چاپی با ماورواء بنفش و ساخت مدار چاپی با ماژیک ضد اسید پرکاربردتر از روش های دیگر هستند. البته روش استفاده از ماژیک ضد اسید برای ساخت مدارهای چاپی برای ساخت انبوه مناسب نیست و شرکت های پیشرفته برای تولیدات انبوه خود از دستگاه های پیشرفته مخصوص استفاده می کنند. روش ساخت انبوه مدارهای چاپی در کارخانه ها عمدتا لمینت است. لمینت ها ورق های نازک حساس به نور می باشند و با تابش نور تغییر رنگ می دهند.

انواع برد مدار چاپی

برد مدار چاپی بر اساس تعداد لایه ها به چند دسته تقسیم می شود که در زیر به آنها اشاره می کنیم .
تک لایه
بردهای چاپی تک لایه قیمت پایین تری نسبت به سایر بردهای الکترونیکی دارند و برای استفاده در وسایل الکتریکی ساده کاربرد دارند. در این بردها مونتاژ قطعات در یک طرف آن انجام می شود و می تواند از جنس های مختلفی مثل فایبرگلاس یا آلومینیوم تشکیل شده باشد.
دو لایه
در مدارهای چاپی دولایه در هر دو طرف مدار یک لایه مسی قرار می گیرد و در هر دو طرف برد می توان مونتاژ قطعات را انجام داد. بردهای الکترونیکی دولایه در لوازم الکترونیکی پیشرفته تر استفاده می شود زیرا فضای بیشتری برای چیدمان دارد.
چند لایه
برد مدار چاپی چند لایه همانطور که از نامش پیداست از بیش از دو لایه و معمولا از سه لایه رسانا ساخته شده است که همه لایه ها از طریق سوراخ های روی برد به همدیگر متصل می شوند. برد مدار چاپی چند لایه قیمت بالایی دارد. یکی از مزیت های مهم برد مدار چاپی چند لایه این است که می توان آن را تا سایز دلخواه کوچک کرد. این بردها پیچیدگی زیادی دارند و در لوازم الکترونیکی پیشرفته مورد استفاده قرار می گیرند.

اتصالات با سیم کشی در برد

در برد مدار چاپی، اتصال قطعات به شکل سیم کشی صورت می گیرد. در بردهای smd برای ترمیم قطعاتی که پایه های آنها از برد جدا شده است از سیم های لاکی استفاده می کنند. به این دلیل که این سیم ها بسیار نازک می باشند، نیازی به لخت کردن آنها قبل از لحیم کاری نیست. هر مشکلی در مسیر سیم ها می تواند ارتباط قطعات را با یکدیگر قطع کند.

انواع قطعات برد مدار چاپی

قطعات بردهای الکترونیکی به دو دسته تقسیم می شوند:

 1. قطعات فعال یا اکتیو (Active)
 2. قطعات منفعل یا پسیو (Passive)

قطعات فعال در برد مدار چاپی به قطعاتی گفته می شود که خود می توانند جریان برق را کنترل کنند. از جمله قطعات فعال بردهای الکترونیکی می توان به ترانزیستور اشاره کرد.
قطعات پسیو و یا غیر فعال به قطعاتی گفته می شود که قادر نیستند جریان برق را کنترل کنند و فقط با عبور مقداری جریان از خود یک وظیفه خاص را انجام می دهند. از جمله قطعات غیر فعال در برد مدار چاپی می توان به خازن ها اشاره کرد.

در کل یک برد مدار چاپی می تواند دارای قطعات الکترونیکی زیر باشد:

 • باتری برد
 • مقاومت
 • LED ها
 • ترانزیستور برد
 • خازن
 • سلف یا القاگر
 • دیود
 • سوئیچ
 • رله
 • فیوز

کابردهای بردهای الکترونیکی

در نگاه اول با شنیدن عبارت برد مدار چاپی یا بردهای الکترونیکی شاید در ذهن خود آن را با کامپیوترها مرتبط بدانید. اما همانطور که می دانید این بردهای الکترونیکی را می توان در هر نوع امکانات خانگی نظیر آبگرمکن و اتو و جاروبرقی نیز یافت. کاربرد برد مدار چاپی بسیار وسیع است.

در زیر مهترین کاربردهای بردهای الکترونیکی را معرفی می کنیم.

لوازم خانگی

یکی از مهمترین کاربردهای بردهای الکترونیکی در لوازم خانگی می باشد. لوازم خانگی نقش پررنگی در زندگی روزمره ما دارند و همه ما به آنها وابسته ایم. فقط تصور کنید در تابستان بدون یخچال یا در زمستان بدون آبگرمکن چگونه می توانید زندگی کنید. تمام این لوازم خانگی دارای یک برد الکترونیکی می باشند که مانند مغز دستگاه عمل کرده و به تمام قطعات مکانیکی دستور عملکرد صادر می کند. بدون برد الکترونیکی اصلا مفهومی به نام لوازم خانگی معنایی ندارد.

تجهیزات پزشکی

یکی از مهمترین کاربردهای بردهای الکترونیکی که به سلامتی و جان خیلی از انسانها وابسته است استفاده از آنها در انواع تجهیزات پزشکی است. تقریبا تمام تجهیزات پزشکی به خصوص تجهیزات تشخیصی و درمانی پیشرفته از انواع بردهای الکترونیکی بهره می برند.

ماشین‌آلات صنعتی

یکی دیگر از مهمترین کاربردهای برد مدار چاپی استفاده از آنها در ماشین آلات صنعتی است. ماشین آلات صنعتی نقش مهمی در جوامع امروزی دارند و تقریبا تمام امکاناتی که در شهرهای بزرگ در دسترس مردم است از مواد خوراکی گرفته تا لوازم بهداشتی و پوشاک و … با ماشین آلات صنعتی ساخته می شوند. مهمترین بخش و مرکز فرمان این ماشین آلات بردهای الکترونیکی می باشد.

صنایع خودروسازی و هوافضا

یکی دیگر از کاربردهای مهم بردهای الکترونیکی استفاده از آنها در صنعت حمل و نقل است. فقط تصور کنید بدون وسایل حمل و نقل چه بلایی بر سر اقتصاد جهان خواهد آمد. از بردهای الکترونیکی در تمام خودروها، کشتی ها، هواپیماها و انواع فضاپیما به طور گسترده استفاده می شود.

آموزش تعمیرات بردهای الکترونیکی

عیب یابی و تعمیر بردهای الکترونیکی از پیچیدگی های خاصی برخوردار است و برای انجام این کار باید حتما آموزش دید. از طرفی به دلیل کاربردهای وسیع این بردهای الکترونیکی در صنایع مختلف، حرفه تعمیر بردهای الکترونیکی یک شغل پرسود و با امنیت شغلی بالا می باشد.
آموزشگاه برق و الکترونیک دوره آموزش تعمیرات بردهای الکترونیکی را در کارگاه کاملا مجهز و زیر نظر بهترین اساتید تهران برگزار می کند. اساتید این دوره همگی از باتجربه ترین اساتید تهران می باشند که خود در بازار کار این رشته مشغول به کار هستند.
دوره آموزش تعمیرات بردهای الکترونیکی از صفر تا صد بوده و تمام مطالب داخل دوره به زبان ساده به کارآموزان آموزش داده می شود. در پایان نیز مدرک رسمی از سازمان فنی و حرفه ای به کارآموزان اعطاء می شود.

دوره مرتبط : آموزش سیم پیچی

مسیرها به صورت سیمهایی که در جای خود ثابت شده اند عمل می کنند و توسط هوا و مواد دیگر عایق بندی می شوند.سطح یک PCB ممکن است دارای پوششی باشد که از مس در برابر خوردگی محافظت می کند.و لحیم کاری احتمال اتصال یا تماس الکتریکی نامطلوب با سیم های برهنه راکاهش می دهد.
پس از کشیدن کامل لامینت روی فیبر حدود 5 الی 10 دقیقه با دست روی لامینت بکشید تا گرم شده و محکم به فیبر بچسبد (هر چه قدر بیشتر این کار را انجام دهید احتمال جدا شدن لامینت در طی کار کمتر است.
حالا فیبر را زیر آب کاملا بشویید و با دست به آرامی روی آن بکشید تا لیزی حاصل از ماده ظهور از روی سطح مسی کاملا پاک شود.
در نهایت مدتی زمان در نظر بگیرید تا جوهر کاملا خشک شود.
از گوشیهای تلفن همراه گرفته تا سایر دستگاههای دیجیتالی، همه و همه از چنین بردهایی برای برقراری ارتباط قطعات الکترونیکی با هم استفاده میکنند.
اما حالا بررسی میکنیم که این مواد چگونه تغییر میکنند.
بعد از اینکه کارتان با اتو تمام شد آن را خاموش کنید و در جای خود قرار دهید حالا فیبر مدار چاپی را داخل ظرف آب داغ قرار دهید.
کاغذ بسیار داغ است سعی نکنید آن را به زور از روی فیبر مدار چاپی جدا کنید چرا که به فیبر مدار چاپی آسیب می زند.
در این روش ابتدا لایه ای با جنس نیکل بر روی مس برد مدار چاپی کشیده میشود و سپس یک لایه طلا بر روی لایه نیکلی کشیده میشود.
برای سال ها متمادی و حتی در طول سال های جنگ جهانی دوم و پس از آن روشی که تکنیک اتصال نقطه به نقطه خوانده می شد به طور گسترده ای به خدمت گرفته شد که واجد برخی مزایای اساسی بردهای مدار چاپی (PCB) بود .
40 سانت است به قیمت 380 هزار تومان با 4 لامپ 45 سانتی یووی ژاپنی و تایمر فول دیجیتالی با یک سال گارانتی تعویض قطعات بهمراه اموزش رایگان.
برای بررسی سلامت یک سلف شما باید مولتی­متری با قابلیت هانری­متر داشته باشید، هرچند اگر چنین مولتی­متری در دسترس شما نباشد، می­توانید پروب­های مولتی­متر را به دو سر سلف متصل کرده، مولتی­متر را بر روی رنج تست بوق قرار دهید؛ اگر صدای بوق ممتدی شنیده شد به این معنی است که سلف سالم است اما اگر اینطور نباشد، سلف سوخته است و باید تعویض شود.
اگر پس از اتصال پروب­های مولتی­متر، بر روی صفحه­ی نمایشگر مولتی­متر مقداری مشاهده نشد، به این معنی است که آن قطعه سوخته است و باید تعویض شود.
بهترین ظرف یک قابلمه بزرگ است که کف آن را چند تکه فلز بگذارید و فیبر را روی آن تا گرما مستقیما به فیبر نخورد.
حال اتو را با درجه حرارت نسبتا بالا بر روی آن تا اندازه ای میکشیم که رنگ کاغذ کمی تیره شود و کاغذ حالت چسبیده به فیبر را پیدا کند دقت کنید که اتو باید به صورت یکنواخت به تمامی نواحی گرما برساند این عمل را به صورت پیوسته انجام دهید.
در زیر خلاصه ای از روش های گوناگون ساخت برد PCB آمده است و تصمیم با شما خواهد بود که کدام یک از این روش ها را انتخاب کنید.
گاهی پیش می­آید که بردها به هنگام تولید دچار اشکال شده باشند و یا در اثر وارد شدن گرمای زیاد به برد، بخشی از آن دچار اشکال شود و دستگاه مورد استفاده شما دیگر به درستی کار نکند.
یک شرکت ایرانی با حمایت صندوق حمایت از تحقیقات و توسعه صنایع الکترونیک(صحا) با تولید بردهای الکترونیکی و امکان تولید انواع فیبر مدار چاپی، بخشی از نیاز صنایع مختلف این محضولات را مرتفع میکند.
لایههای مختلف از طریق سوراخهای روکش داری به نام ، وایا (vias) به هم متصل میشوند.
فیبر مدار چاپی با نام (PCB (Printed Circuit Board شناخته میشود.
بُرد مدار چاپی یا برد الکترونیکی به انگلیسی: (Printed Circuit Board (PCB)) شامل مجموعهای از مدارهای الکتریکی بوده و میتواند یک طرفه(یک لایه مس)، دو طرفه(دو لایه مس) یا حتی چند لایه و به رنگهای مختلف باشد؛ بهطوریکه قطعات الکترونیکی مانند مقاومت، خازن، آی سی و …
بُرد مدار چاپی شامل مجموعهای از مدارهای الکتریکی بوده و میتواند یک طرفه (یک لایه مس)، دو طرفه (دو لایه مس) و یا حتی چند لایه باشد؛ بطوریکه قطعات الکترونیکی مانند مقاومت، خازن، آی سی و …
برد مدار چاپی (PCB) شامل مجموعهای از مدارهای الکتریکی بوده و میتواند یک طرفه (یک لایه مس)، دو طرفه (دو لایه مس) و یا حتی چند لایه باشد؛ بطوریکه قطعات الکترونیکی مانند مقاومت، خازن، آی سی و …
در واقع می توان گفت که در برد مدار چاپی این قطعات الکترونیکی با استفاده از شیارهایی که رسانا می باشند بر روی بستری غیر رسانا متصل می نماید.
حالا سعی کنید به آرامی کاغذ را از روی فیبر مدار چاپی جدا کنید و اگر فکر می کنید هنوز بعضی قسمت ها هنوز حالت چسبندگی دارد و ممکن است در صورت کندن مدار ،مدار چاپی را خراب کند اجازه دهید کمی بیشتر خیسانده شود، حالا طرح مدار شما به خوبی روی فیبر مدار چاپی نقش بسته است.
سپس با اتوی داغ آن را کمی اتو می کنیم.مدت زمانی که باید اتو کنید نسبت به اندازه فیبر و شلوغی مدار متغیر می باشد.
زمانی که با مدار­های فرکانس بالا سروکار داریم طول مسیر­ها باید تا حد ممکن کوتاه باشد.
این برای همه کار در طراحی الکترونیکی (نمودار شماتیک و چاپی هیئت مدیره تا 16 لایه) مفید است.
لایه چاپ سفید رنگ روی برد به Silkscreen معروف است.
PCB انعطاف پذیر به مدار Flex نیز معروف است.
حال فیبر مسی را با همان صورت برای مدتی که کاغذ بخیسد در آب سرد قرار دهید و آن را از آب بیرون آورید و قطعه های کاغذ را از روی آن جدا کنید.همانطور که میبینید مدار به صورت کاملا دقیق بر روی فیبر مسی منتقل شده است.قدم بعدی از بین بردن قسمت های مسی اضافی از فیبر مدار چاپی است برای از بین بردن قسمت های مسی اضافی که بدون پوشش عایق هستند از نوعی اسید به نام پرکلروردوفر که در بازار به نام اسید مدار چاپی معروف است استفاده میشود.
نام “BSch” مخفف “شماتیک عمومی” است.
در این مقاله به نحوه آموزش طراحی و ساخت برد مدار چاپی به صورت کامل و با استفاده از روش های مختلف پرداخته شده است.
به همین علت قسمتهای مختلف سوراخکاری متفاوتی خواهند داشت.
بیشتر از این هم داخل اسید نگذارید که قسمتهای مورد نیاز را هم خواهد خورد.
در راستای آموزش های الکترونیک تصمیم گرفتیم برای رفع نیاز علاقه مندان، تعدادی از پست ها را به آموزش طراحی برد چاپی اختصاص بدیم.
در این پروژه روش طراحی و ساخت دستگاه برش برد مدار چاپی PCB را به صورت فیلم آموزشی 45 دقیقه ای، بیان میکنیم.
هنگامی که بُرد تنها دارای اتصالات مسی است و هیچ اجزای تعبیه شده دیگری ندارد، آن را بُرد چاپ سیم کشی (PWB) یا بُرد سیم کشی حک شده می نامند.
برای جلوگیری از ایجاد اتصالات بر روی برد توصیه میشود که حتما از سولدر ماسک استفاده شود، تا از چاپ برد محافظت کند.
توجه نمایید که حتما پلاستیکی باشد و نه فلزی.
چنین نظریه هایی که می تواند مدرن در نظر گرفته شود؛ آمده ؛ جالب توجه است .
بردهای یک لایه یا یک رو مس متالیزه نیستند و حتی میتوان به درخواست مشتری برای برد مدار چاپی، سولدر ماسک در نظر نگرفت.
پُرکردن و ارسال درخواست طراحی برد، کمتر از دو دقیقه زمان نیاز دارد و ارسال درخواست طراحی برد، هیچ نیازی به پیش ثبت نام ندارد.
طراحی PCB که به آن طراحی برد الکترونیکی یا طراحی مدار چاپی نیز گفته میشود، بعد از کشیدن و طراحی مدار الکترونیک به صورت شماتیک، میتوان از این قسمت به عنوان مهمترین بخش برای طراحی و خلق وسایل و ابزارآلات الکترونیکی نام برد.
همچنین از علل دیگر که از این گونه بردها استفاده میشود، این است که استفاده از این بردها باعث کوچک شدن ابعاد بردها در محصولات الکترونیکی شود و در نهایت محصول تولید شده با ابعاد کوچک، وزن کمتر و پر استفادهتر میشود.
اما به طور کلی، به دلیل وجود یکی از ارزان ترین نیرو های کار در کشور چین و همچنین سیاست های حمایتی دولت از تولیدکنندگان، قیمت محصولات این کشور از جمله برد مدار چاپی بسیار به صرفه و مناسب برای مشتریان خارجی است.
ارزان است تقریبا کیلویی ۷۰۰ تومان که مثل سنگ نمک خورده شده میماند.
اگر دستگاه مخصوص خشک کن فیبر رو دارید که هیچ در غیر اینصورت باید اون را داخل یک ظرف فلزی گذاشته و روی یک اجاق باحرارت خیلی ملایم بگذارید تا جایی که دمای داخل آن تقریبا ۷۰ درجه شود.
دراین روش باید یک فیبر خام (باسطح مسی) تهیه کنید و طرح مدار خود را با استفاده ازماژیک های ضد آب روی آن رسم کنید و مدار را در محلول اسید مخصوص چاپ مدار بیندازیدو محلول را به مدت تقریبا 30 دقیقه به آرامی تکان دهید تا قسمت های اضافی مس دراسید حل شوند.
مس به صورت چاپ شده روی برد قرار می گیرد و اجزای مورد نیاز هر مدار روی آن لحیم می گردد.
میزان نزدیکی وایا ها به پد های لحیم کاری، میزان نزدیکی وایا ها به یکدیگر و وجود وایا در پد های روی سطح برد همه و همه باید بررسی شوند.
این مراحل عبارتند از سوراخ کاری و وایا گذاری، تصویربرداری و توسعه عکس، اچینگ (اسید کاری) مسیرها، پدها، خطوط و گرمایش (پخت) برد برای حذف رطوبت از آن ها.
رطوبت جذب شده همچنین می تواند در فرآیند گرم شدن در زمان لحیم کاری بخار شود ،که آن هم باعث ترک خوردگی و لایه برداری شود.
همچنین تمامی قابلیتهای چاپ محافظ سولدر و مارکاژ و سوراخکاری که در مورد بردهای یک لایه بیان گردید، در بردهای آلومینیومی نیز قابل اجرا میباشند.
برای چاپ سبز نیز می توانید قبل از سوراخ کاری فیبر و چسباندن لیبل روی تمام پد ها چسب کاغذی زده و با اسپری سبز پشت فیبر را رنگ آمیزی کنید و پس از خشک شدن چسب های کاغذی را از روی پد ها جدا کنید.
مدار چاپی، قطعه ای الکتریکی است که از اجزای خاصی تشکیل می شود که همه روی سطحی یک یا چند لایه قرار می گیرند در واقع می توان گفت که به صورت الگو بر روی یک لایه عایق با استفاده از طراحی های چند بعدی و تکنولوژی های متعدد پیاده می شوند.
برد مدار چاپی ابزار نرم افزار طراحی چیدمان بسیار عالی برای ایجاد حرفه ای برد مدار چاپی (PCB) است.
از این ابزار برای نوشتن روی بردها و به عنوان راهنمایی برای لحیم کردن قطعات روی مدار استفاده می شود.
قابلیت انجام چاپ محافظ سولدر، چاپ راهنمای قطعات بر روی برد وجود دارد.
یک شیشه روی ظرف بگذارید و طرح چاپ شده یا فیلم را روی آن قرار دهید.
برگه گلاسه را از طرفی که مدار روی آن چاپ شده است روی سطح مسی فیبر مدار چاپی قرار دهید و آن ها را کاملا روی هم تراز کنید، حالا اتو را آماده کنید.
This content was written by GSA Content Generator DEMO.
روش ساخت مدارچاپی هم مانند سایر فرآیندهای چاپ دارای سه بخش است.
این نوع PCB حداقل دارای سه لایه رسانای مسی است.
بنابراین بهترین کیفیت برای برد مدار چاپی (pcb) مخصوصاً در برد های چند لایه استفاده از این جنس است.
ساخت برد PCB به روش قلم زنی لیزری مشابه روش قلم زنی مکانیکی است فقط در این روش از لیزر برای چاپ مدارالکتریکی استفاده میشود .
در روش وی پوششی مقاوم به شکل طرح مداری بر روی سطح مسی چاپ می شد و بخش های نپوشیده با مس بری حذف می گردید.
و طی آن مدعی روش ساخت مدار با تکنیک فلز بری بود .
در این صورت یک PCB مورد نیاز خواهد بود.
این بخشو خیلی دیدید حتما ولی منم ی توضیحاتی میدم راجبش، شما نیاز به اسید کلروفریک دارید که به اسم اسید مدار چاپی معروفه قهوه ( سیاه ) رنگ میباشد.
بردهای پشت فلزی دو لایه همانطور که از اسم آن مشخص است از دو لایه هادی مس تشکیل شده اند و در یک طرف پایه فلزی قرار دارند و پایه فلزی در زیر این ساختار وجود دارد که در شکل زیر نشان داده شده است.
هر مسیری شامل یک بخش باریک مسطح فویل مس میباشد که حاصل قلم زنی است.مقاومت تعیین شده توسط عرض و ضخامت مسیرها باید به اندازه کافی برای جریان هادی حمل پایین باشد.
محصولات این شرکت شامل برد های یکطرفه ،دوطرفه معمولی ، متالیزه ،برد هاى چندلايه ،فلكسى برد،پنل (پلى كربنات، پلى استر، صفحه كليدهاى مسطح)، بردهاى آلومينيوم به دو صورت نمونه و تیراژ و می باشد.
هزینه چاپ با دستگاه دستی چاپ بسیار کم و مقرون بصرفه است با چاپ سیلک دستی علاوه بر چاپ روی برد مدار چاپی می توان روی انواع سطوح صاف و مسطح مثل نایلون , تی شرت , لباس , پارچه , جعبه , شال و روسری هم چاپ نمود.
حساسیت به شوک دمایی زیاد است یا کم؟
تازه به این دلیل که اگر مانده باشد در حقیقت فاسد شده است و آن حساسیت لازم در برابر نور را ندارد.
انواع برد الکترونیکی بدون لحیم گزینههایی عالی برای نمونهسازی و مدارهای ساده هستند که البته محدودیتهای خود را نیز دارند.
در این حالت روند طراحی و ساخت برد مدار چاپی کاملا متفاوت از یک فیبر مدار چاپی ساده خواهد بود.
روی مس را با برگه شفافی که طرح مدار چاپی روی آن پرینت شده است بپوشانید و آن دو را روی هم کاملا تراز کنید.
برای تمیز کردن فیبر مسی همچنین میتوانید از سیم ظرفشویی استفاده کنید.هنگامی که سطح فیبر کاملا تمیز و براق شد وقت آن است که کاغذ گلاسه ای را که مدار بر روی آن پرینت گرفته شده را به صورت وارون بر روی فیبر مسی قرار دهیم .
همچنین لایه های مسی روی فیبر معمولا در ضخامت های استاندارد ۲۵، ۵۰ و ۷۵ میکرومتر استفاده می شوند.
نرم افزار PCB123 نیز فایل های گربر را بررسی می کند و شماتیک را با BOM مقایسه می کند تا درست قرار گرفتن قطعات روی layout را بررسی کند.
یک راه ساده آن است که ابتدا بر روی کاغذی که تونر به نرمی بر روی آن مینشیند مدار را پرینت بگیریم و بعد با دادن حرارت به آن به وسیله ی اتو تونر را برای بار دوم مذاب کنیم و بر روی فیبر مسی انتقال دهیم.نوع کاغذ استفاده شده بسیار مهم است و حتما باید از نوع گلاسه باشد تا تونر را به خود جذب نکند و با اعمال حرارت به راحتی از سطح کاغذ جدا شود و بر روی فیبر مسی منتقل شود.از کاغذ کلاسه کاملا سفید استفاده کنید تا در هنگام اتو کشیدن مشکلی پیش نیایدسطح فیبر مسی قبل از انتقال تصویر مدار باید به وسیله ی آب گرم و مایع ظرفشویی و پودر لباسشویی کاملا پاکیزه شود و اگر سطح آن تیره شده از کمی آب لیمو ترش برای تمیز کردن آن استفاده و در انتها آن را خشک کنید.
توجه نمایید که حتما و یا لااقل تازه باشد چون برای برگرداندن روی فیبر مسی دچار مشکل خواهید شد.
قابل اجرا بر روی لینوکس و ابزار است که برای طراحی الکتریکی مدار، ضبط شماتیک، شبیه سازی، نمونه سازی و تولید مورد استفاده قرار داده است.
نرم افزار رایگان ضبط شماتیک برای ویندوز.
هم اکنون می توانید جدیدترین ورژن نرم افزار ExpressPCB را از ادامه مطلب وب سایت یاس دانلود ، دریافت نمائید.
ExpressPCB 7.6.0 نام نرم افزاری جدید و کاربردی برای مهندسین الکترونیک و کسانی است که به دنبال ابزاری جهت طراحی بردهای مدار چاپی هستند.
در صورتی که شما نیز به دنبال ابزاری جهت طراحی اینگونه بردها هستید، پیشنهاد ما این است که برنامه ExpressPCB را از دست ندهید.
وی در رابطه با مشخصات فنی طرح اظهار کرد: برد مدار چاپی به صفحاتی گفته میشود که حاوی قطعات الکترونیکی مختلفی بوده و ارتباط بین آنها به جهت انجام یک فرمان توسط خطوط مدارچاپی صورت میگیرد.
در نهایت، در درس دهم، با اصول و مهارتهای فنی تعمیرات موبایل و تبلت آشنا خواهید شد.
برای آشنایی بیشتر با انواع برد الکترونیکی و مدارهای الکترونیکی، پیشنهاد میکنیم به فیلم آموزش آشنایی با سخت افزار موبایل و تبلت و عیب یابی آن ها مراجعه کنید که توسط فرادرس تهیه و تدوین شده است.
با دستگاه چاپ دستی سیلک ابتدا شابلون یا کلیشه طرح را آماده نموده و سپس کلیشه آماده را روی برد pcb قرار می دهیم وقتی کاردک رنگ را روی شابلون بکشیم طرح خطوط روی برد pcb چاپ می شود.
اما بسیاری از افراد نیز خودشان دست به کار شده و برای چاپ فیبر اقدام می نمایند.
پیشتازان الکترونیک برای تولید انبوه مدارهای چاپی بازار بزرگی را می توانستند پیش رو ببینند و مخترعین با قدرت برای پاسخ گویی به این نیاز ؛ فعال بودند .
برای پیاده سازی ابزارهای پیچیده و خاصی نیاز نداریم.
استفاده از استوانه های فلزی خاصی که eye let خوانده می شدند ، برای اتصال مدارها در دو سطح بالایی و پائینی بردمدار چاپی (PCB) روشی پذیرفته شده بود .
اما یک ویژگیای که بردهای قدیمی داشتند این بود که رزین از فاصله بین تار و پودشان عبور میکند.
ساخت برد فایبرگلاس، دقت سوراخکاری لیزری را محدود میکند.
یکی از مراحل شیرین در ساخت برد الکترونیکی ، ساخت pcb یا همان برد مدار چاپی می باشد.
برد مدار چاپی یک طرفه الکترونیکی ساده و کم هزینهتر مانند ماشین حساب، منبع تغذیه، تابلوهای روشنایی LED، رادیوهای FM، مدارهای زمان بندی و غیره استفاده میشود.
این برد مدار چاپی pcb سبز رنگ بوده و نسبت به فیبر فنلی محکم تر بوده و به سختی سوراخ می شود، در مقابل حرارت مقاومت خوبی دارد و بیشتر در مدارات ماشین حساب، ویدئو، کامپیوتر و…
این فیبر PCB دارای چند نوع مختلف میباشد و از ترکیب فشرده الیاف پشم شیشه در محلول چسب های مختلف مانند اپوکسی ساخته میشود .این فیبر سبزرنگ بوده و از نظر استحکام نیز مقاوم تر از نوع فنلی می باشد و به سختی سوراخ می شود، این نوع فیبر تحمل حرارت زیاد را دارد و به دلیل قیمت بالای آن در دستگاه های گرانقیمت بکار می رود.
تولید برد مدار چاپی یک رو بر روی بردهای آلومینیومی با ضخامت های مختلف در بیس الکترونیک انجام می شود.
برای برگرداندن خطوط و نقاط از روی لتراست به روی مس از ته خودکار و یا یک هم چین چیزی استفاده نمایید.
در انتهای کار مطمئن شوید که خطوط و نقاط روی مس کاملا چسبیده باشند و اگر هم خطوطی نچسبیده بود با استفاده از یک سشوار برای گرم کردن آن (با این کار خطوط و نقاط بعد از گرم شدن به سطح مسی خواهند چسبید) استفاده نمایید.
شما ممکن است فیبر آماده برای ساخت برد مدار چاپی با اشعه ماوراءبنفش پیدا کنید که معمولا روی این نوع فیبر مدار چاپی یک ورق نایلونی مشکی وجود دارد و یا اسپری مخصوص حساس به نور داشته باشید که روی طرفی از PCB که از مس پوشیده است کاملا زده شود.
دسترسی به این ماشین ها برای تولیدات خانگی و تیراژ پایین بسیار دشوار است ولی اگر بتوانید دانشگاهی را پیدا کنید که این دستگاه را داشته باشد و بعد بتوانید آن ها را راضی کنید که آن را به شما اجاره دهند بسیار خوش شانس خواهید بود.
از طرفی در زمینه های مختلفی مانند دستگاه های پزشکی ، ماشین آلات صنعتی ، صنایع خودرو ، روشنایی و..
به گزارش ایسنا، بابک پاکنهال مدیرعامل این شرکت با اشاره به اینکه بردهای الکترونیکی در زمره یکی از مهمترین قطعات پرکاربرد در صنایع است، گفت: هر روز بر دامنه مصرف این قطعه پرکاربرد افزوده میشود.
متداول­ ترین فرمت استفاده شده در صنایع مدارات چاپی فایل گربر gerber است.
گاهی اوقات در مدارات برای طراحی یک برد، دارای خطوط با جریان بالا، باید مقاومت مسیر عبوری جریان را کم کرد که برای این کار باید سطح مقطع مسیر را افزایش داد، پس لازم است که مداری با لایه مس با ضخامت بالاتر (مثلا ۷۰ میکرون) سفارش دهید.
روش دوم چاپ با دستگاه چاپ سیلک دستی است که برای تعداد کم بسیار بصرفه است با چاپ سیلک می توان انواع چاپ خطوط مسی و راهنما را روی برد چاپ کرد.
در PCB باید نقشه مدار مورد نظر به صورت مسیرهای متصل به هم یا جدا از هم روی سطح مس چاپ شده و سپس مس های اضافه حذف گردد.
مقداری آب که ۱ سانت روی فیبر را بگیرد را داخل ظرف بریزید و حدود ۱۰ تا ۲۰ گرم سود را داخل آن بریزید .
مدت این آموزش ویدیویی ۴ ساعت و ۳ دقیقه است و در ۱۰ فصل تدوین شده است.
بعد از ۱۰ الی ۱۵ دقیقه فیبر کاملاً خشک شده است.
برای این منظور، مسیرها باید ۱۰ میل یا بیشتر از لبه برد فاصله داشته باشند.
برد مدار چاپی چندلایه از چندین لایه مس و عایق تشکیل شده است.
بسیاری از ویژگی های آن عبارتند از: اندازه هیئت مدیره نامحدود، تعداد لایه هیئت مدیره، تعداد قطعات، پشتیبانی برای هر دو از طریق سوراخ و سطح سوار قطعات و بیشتر.
با جایگذاری قطعات، اکنون زمان آن رسیده است که مسیرهای توان، زمین و سیگنال خود را مسیریابی کنید تا سیگنالهای شما مسیر تمیز و بدون دردسری داشته باشند.
در این روش برای ساخت فیبر مدارچاپی از دستگاه های مخصوصی استفاده میشود که کار قلم زنی مسیر های PCB را انجام میدهند .
در این روش در ابتدا توسط پرینتر طرح مورد نظر را بر روی کاغذهای روغنی و گلاسه چاپ می کنیم.
به همین دلیل در پست امروز ابتدا انواع فیبرهای مدار چاپی ( PCB ) را معرفی می کنیم و در ادامه روش های چاپ روی این فیبرها را به اختصار توضیح می دیم.
اصول اولیه ساخت مدارهای الکترونیکی مبتنی بر روش های افزایشی بود و هادی ها بر روی بستری غیر هادی نشانده می شدند .
بکارگیری ورقه نازک طلا و چسباندن آن بر روی یک پایه مطابق طرح هادی .
آلبرت هانسون همچنین بیان داشت که هادی ها می تواند در محل خود از طریق آبکاری الکتریکی و یا بکارگیری پودر فلزی در یک حامل مناسب ( مرکب هادی ) تشکیل شود .
و همچنین قادر بودن به سادگی چاپ طرح های خود را، شما می توانید TinyCADبه انتشار نقاشی های خود را با کپی کردن و چسباندن به یک سند Wordیا ذخیره به عنوان یک بیت مپ PNGبرای وب استفاده کنید.
شاید بتوان گفت اصطلاح “چاپ” برای بردهای مدار چاپی اصطلاح کاملا صحیحی نیست زیرا درواقع تمامی سطح برد با مس پوشانده می شود و لایه های عایق آن را در بر می گیرند؛ سپس مکان هایی که نیاز به مس هست، لایه عایق کَنده می شود و مس روی کار می آید و بر اساس الگوهای مورد نظر طرح تکمیل می گردد.
توجه نمایید که روی فیبر را با یک وزنه و یا یک شیشه دیگر سنگین نمایید که فیبر کاملا با فشار زیاد در مدت نور دهی به طرح بچسبد (تمام این مراحل در جای تاریک باید انجام شود).
سپس تمام کاغذ عکاسی را با اندکی فشار به مدت 5 تا 15 دقیقه اتو کنید.
تا چه مدت نور؟
اگر بخواهیم بطور کلی توضیح دهیم، در این روش شما به یک فیبر مدار چاپی حساس به نور (مثبت یا منفی) ، یک عایق اشعه ماوراء بنفش ، یک برگه شفاف و آب مقطر نیاز دارید.
، یک عایق اشعه ماوراء بنفش ، یک برگه شفاف و آب مقطر نیاز دارید.
این لایه را می توان برحسب نیاز کاربر در لایه بالای و یا پایینی PCB قرار داد که در این صورت با نام های silk screen TOP و silk screen BOTTOMشناخته می شود.
شناخته شدهترین مواد مورد استفاده در لایه عایق شامل ورقهای نخ فنولیک (XPC و FR-1)، الیاف شیشه تنیده شده با رزین (FR-4 و FR-5) که به نام فایبرگلاس معروفند، ورقهای نخ و رزین (CEM-1, CEM-2, CEM-3) که به نیمفایبر معروفند، می باشند.
بهتر است که در این لایه مواردی مانند شماره IC­ ها، علامتی برای مشخص کردن پایه شماره ۱، نام مقاومت ­ها و خازن ­ها (مانند R1, R2, C1, C2)، عملکرد سوئیچ ها و تاریخ طراحی برد وجود داشته باشد.
در ویدیو زیر مراحل ساخت یک برد مدار چاپی با استفاده از ماژیک ضد اسید نشان داده شده است.
در این مقاله آموزشی نحوه آماده سازی اسید پرکلرودوفر و اسید کلروفریک برای استفاده در اسید کاری برد های مدار چاپی شرح داده می شود.
این مقاله کوتاه، به معرفی انواع via و کاربرد هر یک اختصاص دارد.
این مقاله بر روی نحوه استفاده از هیچ نرم افزار خاصی تمرکز ندارد ، بنابراین اطلاعات داده شده قابل کاربرد با هر نرم افزار طراحی مدار چاپی موجود است .
ضخامت برد مشکل خاصی ایجاد نمیکند.
اهمیت جنس برد مدار چاپی در فرکانسهای بالا بسیار زیاد است.
Tg زیاد است یا کم؟
این مدل برای طراحی قطعات نسبتاً کم مناسب است.
سوراخهای موجود در مدار نیز اجازه میدهند قطعات از یک سمت به طرف دیگر اتصال پیدا کنند.
در دو طرف این مدل برد لایه مسی قرار گرفته تا قطعات الکترونیکی بر دو طرف برد مونتاژ شود.
این عمل را تا از بین رفتن تمامی قسمتهای اضافی انجام میدهیم.
در مثال زیر، محافظ سبز روی اغلب قسمتهای مدار چاپی اعمال شده و آثار کوچک را میپوشاند، اما حلقههای نقرهای و پدهای SMD را در معرض دید قرار میدهد تا بتوان آنها را لحیم کرد.
در اواخر دهه ۵۰ به فرآیندهای آبکاری بر روی ورقه های نازک فلزی منجر گردید.
آبکاری به عنوان روشی برای ایجاد اتصالات میانی دو طرف برد مدار چاپی (PCB) در طول این دهه به آهستگی رشد کرد .
تکنولوژی نصب سطحی اس ام دی – SMD – در سال ۱۹۶۰ میلادی توسعه یافت، و اوایل دهه ۱۹۸۰ دستگاههای مونتاژ اس ام دی به طور گسترده مورد استفاده قرار گرفت.
واقعیت این است که طرح های مختلفی را می توان برای یک سفارش ساخت مدار چاپی در نظر گرفت اما نباید از یاد برد که استفاده از یک طراحی نادرست می تواند هزینه های شما را به میزان چشم گیری افزایش بدهد.
و نیز افزایش تراکم مداری و پیچیدگی آن ها شد و با رسیدن به بالاترین تراکم مداری نیاز به جایگزینی با بردهای دو رو بیش از پیش احساس گردید .
بر حسب کاربردی که یک برد مدار چاپی دارد و پیچیدگی اعمال کنترل شده توسط آن، این برد می­تواند به شکل یک لایه، دو لایه و چند لایه ساخته شود.
تعداد لایه ها با توجه به سطوح پاور و پیچیدگی برد انتخاب می­شوند.
دو طرف برد را در بر میگرفت و این باعث لمینت بهتر میشود.
یکی از روش های متداول برای ساخت مدار چاپی استفاده از لمینت می باشد.
ماژیک های ضد اسیدی در بازار وجود دارند که مخصوص ساخت مدار چاپی طراحی شده اند و پس از تمیز نمودن فیبر باید با استفاده از این ماژیک خطوطی که نیاز است را بر روی مس رسم کنید.
مطمئن باشید که طرح برای انتقال روی سطح مسی در سمت مناسب کاغذ قرار گرفته باشد.
توجه داشته باشید که این کار در بردهای دولایه امکانپذیر نیست؛ زیرا دیگر جایی برای قطعات ندارید.
برد دولایه معمولا از دو نوع ماده خام تهیه می­شود، نوع اول فیبر فنولیک و نوع دوم فایبر گلاس.
فیبرهای مدار چاپی باید به صورت خام خریداری شوند.
را فیبرهای سوراخدار انتخابی نیز مینامند.
فیبر را حتماً افقی بگیرید که رنگ روی فیبر بماند و شره نکند.
حتماً برای هر طبقه از منبع تغذیه، زمین قدرت و زمین کنترل را جدا نگهدارید.
این راهنمایی را برای جدا نگهداشتن زمین دیجیتال و زمین آنالوگ دنبال نمایید.
در حال حاضر، این پروژه gEDA ارائه میدهد مجموعه بالغ از برنامههای کاربردی نرم افزار رایگان برای طراحی الکترونیک، از جمله ضبط شماتیک، مدیریت نسبت، بیل از مواد (BOM) نسل، netlistingبه بیش از 20 فرمت netlist، آنالوگ و شبیه سازی های دیجیتال، و برد مدار چاپی (PCB ) طراحی و طرح بندی.
ضبط و طراحی نرم افزار برد مدار چاپی شماتیک بسته قدرتمند و مقرون به صرفه است.
برای یک برد دولایه، این فرآیند، پیش از فرآیند Etching (زدودن مسهای اضافه و باقی ماندن مسهای مدار) انجام میشود.
اسید باقی مانده را داخل یک بطری یا ظرف در بسته نریزید، به دلیل ایجاد گاز های مختلف توسط اسید بطری شما منفجر میشود.
شما هرچه بیشتر مواد را بشناسید، بهتر میتوانید با آنها کار کنید.
پرینت نگاتیو را می توانید بر روی کاغذ کالک شفاف چاپ کنید یا به یکی از روشهای عکاسی، به کمک یک فروشگاه مهرسازی از آن فیلم بگیرید.
برای چاپ روی بردهای مدارچاپی میتوان از دو روش استفاده نمود.
برخلاف پرینترهای جوهر افشان که در آن به جای تونر از جوهر مایع استفاده میشود در پرینترهای لیزری تونر هنگام عمل چاب از کارتریچ خارج میشود و به صورت یودر بر روی صفحه ی کاغذ منتقل میشود.
حدود 30 ثانیه تا 1 دقیقه به آن اجازه دهید و پس از آن فیبر را خارج نموده و درون اسید بیندازید و پس از درآوردن آن از اسید کار طراحی و ساخت فیبر به پایان رسیده است.
۸- کاغذ کاربنی را بررسی کنید تا مطمئن شوید که تمام جوهرهای پرینتر به روی سطح مسی منتقل شده اند و طرح مدار کامل باشد.
به منظور چاپ روی فیبر مسی روشهای زیادی مورد استفاده قرار می گیرد.
پاک نهال ادامه داد: مرحله بعدی چاپ است که شامل تمام فرآیندهای تولید برد الکترونیکی با استفاده از فرم چاپی تهیه شده مطابق با طراحی است.
بخش نخست پیش از چاپ بوده که شامل طراحی برد الکترونیکی و در نهایت تهیه فیلم یا فرم چاپی جهت ارائه به خط تولید است.
در ادامه باید طرح مدار را با استفاده از چندین طلق ترانسپرنت که دارای قابلیت چاپ با پرینتر لیزری را دارند چاپ نمود.
فیبر مسی را با یک سمباده نرم کاملاً تمیز و عاری از هرگونه چربی نمایید.
توجه نمایید که روی فیبر را با یک وزنه و یا یک شیشه دیگر سنگین نمایید که فیبر کاملاً با فشار زیاد در مدت نور دهی به طرح بچسبد.
این دسته از بردهای مدار چاپی خود به دو دسته انعطاف پذیر پویا (انعطاف­ پذیری یا تحمل فشار در بازه از زمان و در حین کار) و انعطاف­پذیر ثابت (منعطف طراحی شده است و در همان حالت می ماند) تقسیم می­ شوند.
شایان ذکر است نرم افزار PCB دارای هر دو نسخه تحت ویندوز و تحت Linux بوده و در این کتاب نسخه تحت ویندوز آن آموزش داده شده است.
منبع باز (GPL) نرم افزار برای ایجاد دیاگرام های شماتیکی، الکترونیکی و چاپ آثار هنری برد مدار است.
روش اول دستگاه چاپ برد با دستگاه cnc است که علاوه بر چاپ خطوط راهنما و خطوط مسی روی فیبر کار سوراخ کاری برد را هم انجام میدهد این روش برای چاپ تیراژ بسیار بالا مناسب است.
علاوه بر آن، تجربه تولید خود عنصر مهمی در ارتقا کیفیت یک تولیدی است که کمپانی های چینی از این نظر هم دست بالاتر را دارند.
از آنجا که پیشرفت اینگونه قطعات، آنها را به سمت کوچکتر شدن سوق میدهد، نرم افزارهای طراحی برد مدار چاپی نقش بسیار مهمی را در این زمینه ایفا میکنند.
چون اگر تمام سطح، مسی باشد در زمان لحیم کردن قطعات، قلع روی سطح مدار و خارج از محل موردنظر پخش خواهد شد.
اگر جایی هم دیدید هوا زیر لامینت قرار دارد با یک سوزن هوا را از آن خارج کنید.
در این مطلب، روش طراحی و ساخت دستگاه برش برد مدار چاپی PCB را آموزش میدهیم.
از مزایای این نوع PCB می توان به قابلیت تغییر و انعطاف پذیری بیشتر و هزینه نسبتا پایین آن اشاره کرد اما مهم ترین مزیت این نوع PCB در کاهش اندازه برد است زیرا موجب فشرده تر شدن مدار می شود.
رادیو خیلی زود به مهم ترین پیش برنده مدار چاپی (PCB) بدل گشت .
در روزهای ابتدایی ساخت صنعتی رادیو و تا پایان جنگ جهانی دوم ؛ گیرنده های رادیویی شامل قطعاتی مانند مقاومت ها ؛ خازن ها ؛ سیم پیچ ها و لوله های الکترونیکی بودند که بوسیله سیم هایی که با عایق های رنگی مشخص می گردید ؛ به یکدیگر متصل می شدند.
بود سهم عمده برای توسعه فن آوری نوین ساخت بردهای مدار چاپی (PCB) بوسیله Dr.
هر تغییری به دقت بررسی میگردد و بوسیله اشخاص مربوطه تایید میگردد.
بردهای آلومینیومی علاوه بر موارد گفته شده، میتوانند در وسایلی که نیاز به ثبات مکانیکی دارند یا در مواردی که PCB ممکن است تحت فشارهای مکانیکی بالایی قرار گیرد، مورد استفاده قرار گیرند.
بنابراین تمام قطعات یک مدار برد بورد میتوانند در پروژههای دیگر مورد استفاده مجدد قرار گیرند.
این برد داخل دستگاه قراردارد و با پیچ نصب شدهاست.
به بیان دیگر طی آزمایش، یک تکنسین یا دستگاه آزمایش، نقاطی را در یک شبکه مدار تحریک می کند، نتایج را ثبت کرده و آنها را با پاسخ های مورد انتظار مقایسه می کند.
بعد از این قسمت فیبر را بیرون آورده و با آب بشوئید.
آرام دستمال را روی آن قرار دهید تا قطره های درشت آب را به خود جذب کند ولی دستمال را به هیچ عنوان روی آن نکشید و اجازه بدهید حدود ۳۰ ثانیه زیر باد پیکه یا کولر بماند.
بعد دوباره لامینت رو روی برد چسبوندم اینجا باید خیلی دقت کنید.
مقداری آب که ۱ سانت روی فیبر را بگیرد را داخل ظرف بریزید و حدود ۱۰ تا ۲۰ گرم سود را داخل آن بریزید ( اگر بیش از اندازه ریخته شود کل رنگ پزیتیو را خواهد خورد) و به هم بزنید تا کاملاً حل شود سپس در یک محل نسبتاً تاریک، فیبر مسی را داخل این محلول سود قرار دهید و خیلی آرام آرام محلول را به مدت ۳۰ تا ۶۰ ثانیه تکان دهید.
اکنون آنها را بدون اینکه تکان بخورند زیر نور خورشید برده و به مدت ۵ الی ۱۰ دقیقه زیر نور خورشید بگذارید.
پس از کشیدن کامل لامینت روی فیبر حدود 5 الی 10 دقیقه با دست روی لامینت بکشید تا گرم شده و محکم به فیبر بچسبد.
به مدت ۲۰ الی ۳۰ دقیقه به آن نور دهید این مدت زمان کاملاً بسته به شدت نور و مهمتر از آن بسته به کیفیت اسپری میباشد.
ساخت لایهها به شدت تحت کنترل است.
پس از از بین رفتن قسمت های اضافی فیبر مسی را با آب سرد شستشو میدهیم و به وسیله ی سیم ظرفشوئی تونرهای به جا مانده روی فیبر را از بین میبریم .
من یک عدد هدر 8 پایه SMD به THD ساختم و روی آن مونتاژ کردم و بعد این هدر را روی پروگرامر قرار دادم و به راحتی برنامه پروگرام شد و با کمک هیتر پروگرامر را برداشتم و روی برد توپ فلاشر با هویه دوباره مونتاژ کردم.
بردی که میبینید بالا در حین ظهور سازی خیلی قشنگ پاک نشد مجبور شدم با دریل یکم از مس هارو بتراشم، برای این برد من طوسی رنگ شده چون از محلول قلع اندود استفاده کردم برای کار کردن با محلول قلع اندود متونید مطلب محلول قلع اندود رو مشاهده کنید.
آیا محیط استفاده خیلی بد است؟
محیط کاربری این نرم افزار بسیار ساده و آسان طراحی شده و توسعهدهندگان نهایت تلاش خود را به کار گرفتهاند تا حتی مبتدیان رشته الکترونیک هم بتوانند از امکانات قابل توجه این برنامه بهرهمند شوند.
برد مدار چاپی به طور گسترده ای برای انواع الکترونیک ، از دستگاه های ساده تا پیچیده مانند تلفن همراه ، رایانه لوحی و رایانه ، مورد استفاده قرار می گیرد.
در سال ۱۹۴۸ ؛ Wein در ضمن بررسی های خود در زمینه فرآیندهای متالیزه کردن سطوح نارسانا با مس ، فرآیندی دو مرحله ای را برای حساس کردن و فعال کردن سطوح نارسانا به منظور ترسیب غیرالکتریکی مس ؛ به کار برد .
متاسفانه تجهیزات و امکانات موجود در ایران سال ها از تکنولوژی روز دنیا عقب هستند و عملا توانایی رقابت با تولیدکنندگان برتر چینی را ندارند.
توانست به یکی از بزرگترین تولیدکنندگان بردهای مدار چاپی در ایران تبدیل شود.
الکترونیک در کالاهای مصرفی رایجتر شد و فشار برای کاهش اندازه و هزینههای تولید محصولات الکترونیکی، تولیدکنندگان را به دنبال راهحلهای بهتر سوق داد.
10- قسمتی از کاغذ بر روی برد را با دست گرفته و از سمت دیگر با کشیدن اتو بر روی آن به طور یک نواخت و با فشار ملایم کاغذ را بر روی برد ثابت نمایید.
او چاپ یا پاشش مستقیم رنگ هادی بر روی بستر را پیشنهاد کرده بود .
60 سانتی متر را هم چاپ می زند.
سپس یک لایهی نازک دیگر از جنس مس که رسانا است، روی سطح به طور کامل قرار میگیرد و در مرحلهی بعد عایق روی آن را میپوشاند.
9- اتو را روشن کرده و بر روی بیشترین درجه گرمایی قرار دهید.
توسط این دستگاه میتوان به سادگی و در کمترین زمان ممکن، برش PCB را با کیفیت و دقت بالایی انجام داد.
در فرآیند تولید کمترین ضایعات را داشته باشیم.
قیمت ذکر شده، حداقل هزینه به ازای هر سانتی متر مربع برد تولیدی با فرض کمترین گزینه انتخابی توسط مشتری می باشد.
فرض کنید این برد شامل یک LED توان بالا است که چراغ وضعیت یک دستگاه را مشخص میکند.
با این وجود ، یک استتثنا وجود دارد ، استفاده از یک نرم افزار صرفا برد مدار چاپی کا قابلیت شماتیک ندارد ، توان شما را در سطح حرفه ای پایین می آورد .
هر رنگ به مثابه یک کد؛ مشخص کننده اتصال مداری ویژه ای بود که مورد قبول جهانی نیز قرار گرفته بود .
یکی از مزیت های این نرم افزار علاوه بر رایگان بودن، خروجی متنی آن است که براحتی می توان فایل های خروجی را با استفاده از نرم افزار رایگان PCB2Altium به نسخه آلتیوم تبدیل کرده و فایل نهایی را به شرکت های تولید کننده برد مدار چاپی تحویل داد.
علاوه بر این موارد به ماژیک مشکی رنگ دائمی، کاتر، سنباده، دستمال کاغذی، پنبه و مقداری لباس یا پارچه دورریختنی نیاز خواهید داشت.
با یک تکه پارچه یا حوله، یک سر آن را گرفته و اتوی داغ را به مدت 10 ثانیه روی سر دیگر قرار دهید.
حالا فیبر مدار چاپی و برگه شفاف که روی آن قرار گرفته است را داخل دستگاه عایق اشعه ماوراء بنفش قرار دهید.
این دستگاه برای چاپ روی سطوح کوچکتر هم مناسب و قابل استفاده است لامپ های این دستگاه هم از نوع ماوراء بنفش یووی ژاپنی و بردهای دیجیتال با تایمر لمسی صفحه دیجیتالی می باشد.
جهت تکمیل پروسه تولید برد الکترونیکی به کمک روشهای پیشرفته چاپ صنعتی میآید.
روی این صفحه حروف، اعداد و نمادهایی به PCB اضافه میشود که امکان مونتاژ آسانتر و راهنماها را برای افراد جهت درک بهتر فراهم میکند.
برخی شرکتها هم فقط روی لایههای سرعت بالا حساس هستند.
اگر می خواهید با تفاوت قیمت، کیفیت، تکنولوژی و سرعت چاپ PCB در چین با ایران آشنا شوید، خواندن این مطلب را به شما توصیه می کنیم.
فیلم و یا طلق چاپ شده از روی مدار را روی لامینت بگذارید و تنظیم نمایید.
یک شیشه دیگر روی طرح چاپی بگذارید تا کاملاً طرح به سطح لامینت بچسبد.
اگر همه چیز به خوبی پیش رفته باشد خروجی زیر را خواهید داشت که یک فیبر کاملاً تجارتی می باشد و آماده سوراخ کاری و مونتاژ قطعات است.
دستگاه را روشن کنید ، حدود ۱۵-۲۰ دقیقه اجازه دهید فیبر مدار چاپی و برگه شفاف روی آن داخل دستگاه بماند.
این کار باید با ظرافت بالایی انجام گیرد وغیر از ماژیک هیچ جسم دیگری نباید مس را لمس نماید و قبل از هر چیز باید مراقب دستان خود بود تا بر روی مس قرار نگیرد چرا که م تواند در مرحله اسیدکاری مشکلاتی را به وجود آورد.
متداولترین انتخاب نوع اسید، Ferric chloride است و انتخاب متداول بعدی Ammonium Persulfate Crystals است، مهم نیست کدام نوع اسید را انتخاب می کنید ، نکته مهم خطرناک بودن این ماده شیمیایی است که باید بسیار مراقب باشید و تمام نکات ایمنی را رعایت کنید.
از نظر تاریخی، متداولترین علامت برای این فایبرگلاس “FR4” است.
قطعاتی که بیشتر از ۱۰mw مصرف می­ کنند ویا بیشتر از ۱۰mA جریان از خود عبور می­ دهند باید از نظر مشخصات الکتریکی مورد توجه بیشتری باشند.
مرحله ی برش برد مدار چاپی یا PCB معمولا از مراحل ابتدایی پروسه ساخت مدارهای الکترونیکی است و قبل از چاپ مدار طراحی شده روی PCB، باید آن را به ابعاد طراحی شده برش بزنیم.
CADSOFT ارائه می دهد کاربر راه حل دوستانه، قدرتمند و مقرون به صرفه برای طراحی PCB، از جمله ضبط شماتیک، چیدمان هیئت مدیره، و Autorouter.
کار با اره آهن بر برای برش PCB، هم سخت است و هم زمانبر.
روشهای مختلفی جهت برش برد مدار چاپی یا PCB وجود دارد که متداولترین روش، استفاده از اره آهن بر است.
جهت قرار گرفتن قطعات نیز از دیگر مشکلات رایج است.
دفع گرما از جمله ملاحظات ضروری در هنگام قرار دادن قطعات می ­باشد.
این بردها بخاطر پایه فلزی ای که دارند بخوبی گرما و حرارت را دفع می نمایند.
بنابراین پیدا کردن تولیدکننده معتبر و شناخته شده ای که سفارش شما را خیلی سریع انجام دهد، بسیار اهمیت دارد.
خیلی خیلی تشکر از زحمات شما.
توجه نمایید که نقشه مدار چاپ شده شما حتماً باید نگاتیو باشد.
توانایی رقابت با رقبای خارجی از جمله کارخانه های چاپ PCB در چین را ندارد.
این روش برای ساخت فیبر مدار چاپی در تعداد انبوه و در کارخانه های تولید کننده برد مدارچاپی استفاده میشود .
قیمت همیشه تعیین کننده است.

۱
۲
۳
۴
۵
میانگین امتیازات ۵ از ۵
از مجموع ۱ رای

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *