با شماره  09053854159 می توانید در واتساپ، تلگرام ، روبیکا و ایتا با ما در ارتباط باشید.

چگونه کووید 19 بر بازارهای مختلف تراشه ها تأثیر گذاشته است؟

در مقاله حاضر، این موضوع که تولید کنندگان نیمه هادی های مختلف، چگونه طوفان کووید 19 را تحمل کرده اند، بررسی می­شود. با هجوم ویروس کووید 19 در سراسر جهان، آینده اقتصادی بخشهای مختلف بازار، از جمله بازار آی سی، در حال نوسان اساسی است. در حالی که برخی غول های نیمه هادی همچنان به پیشرفت خود ادامه می­دهند، برخی دیگر شاهد کاهش چشمگیر فروش تراشه ها هستند.

بازار کلی نیمه هادی ها در سال گذشته چگونه بوده است؟

در حالی که فناوری به طور کلی در سال گذشته، یک سال عالی را پشت سر گذاشته است، در این سال برای همه تولید کنندگان آی سی، پیشرفت کاملی جهت فروش محصولاتشان، فراهم نبوده است.چرا؟ شاید بخاطر کووید 19 بوده است.

اگرچه در سال 2019 فروش IC حدود 15٪ کاهش یافته بود، اما شرکت IC Insights در ژانویه امسال اعلام کرد که برای سال 2020، فروش تراشه 8 درصد افزایش را نشان می دهد. اما اینها با اثراتی که کووید 19 بر روی بازارهای مالی گذاشت، تغییر کردند.
اثرات کووید 19 پیش بینی های نرخ رشد IC را برای سال 2020 به طور چشمگیری کاهش می­دهد. همانطور که در تصویر زیر نشان داده شده است، تا ماه مارس، پیش بینی رشد کلی به دست آمده تنها 3٪ کاهش یافته است. ولی در ماه آوریل، انتظار می رود کاهش واقعی 4٪ باشد.

در تصویر زیر از آمارهای ارائه شده توسط IC Insights استفاده شده است.

پیش بینی های نرخ رشد IC را برای سال 2020

بدبینی IC Insight تا حد زیادی مبتنی بر پیش بینی حداقل 2/2٪ کاهش در تولید ناخالص داخلی جهانی است. این مقدار مطابق با سال رکود اقتصادی بزرگ سال 2009 است.
با این حال، همه پیش بینی ها، خیلی بدبینانه نیستند. به عنوان مثال Gartner، كاهش كل 0.9٪ را پیش بینی می كند. پیش بینی گارتنر تا حدودی به این دلیل است که آنها انتظار افزایش 13.9٪ در فروش تراشه های حافظه را دارند.

عرضه تراشه ها در بازارهای مختلف چگونه بوده است؟

گارتنر براساس کمبودهای موجود از سال 2019، انتظار افزایش فروش تراشه های حافظه را عمدتاً براساس افزایش 40 درصدی از فروش NAND، پیش بینی می­کند. هجوم COVID-19 افراد را وادار کرد که از خانه به فعالیت های کاری و سرگرمی خود بپردازند.
انتظار می رود درخواست DRAM از تامین کنندگان خدمات ابری افزایش یابد. این امر با کاهش تقاضای تولیدکنندگان تلفن های هوشمند جبران خواهد شد. گارتنر همچنین کاهش 6.1 درصدی فروش تراشه های غیر حافظه را در سال 2020 پیش بینی می­نماید.
در تصویر زیر که از نمودارهای گارتنر گرفته شده، پیش بینی درآمد نیمه هادی در سراسر جهان بر حسب میلیارد دلار آمریکا نمایش داده شده است.

کوید 19

پیش بینی درآمد جهانی نیمه هادی

ریچارد گوردون، معاون پژوهشی ریاست گارتنر، معتقد است: “بازار نیمه هادی­های غیر حافظه، کاهش قابل توجهی در تولید گوشی های هوشمند، اتومبیل و لوازم مصرفی الکترونیکی را تجربه کرده و به شدت تحت تأثیر قرار خواهند گرفت.”
او در این باره ادامه می دهد که: “در مقابل، مرکز داده ها یا دیتا سنترهای با مقیاس بزرگ و بخش های زیرساختهای ارتباطی، به خاطر تداوم سرمایه گذاری استراتژیکِ مورد نیاز، جهت حمایت از افزایش امکانات کار از راه دور و دسترسی آنلاین، بازگشت بیشتری نشان می دهند.”

تاثیرات کووید 19 بر اصحاب صنعت چگونه بوده است؟

در حالی که اکثر صنایع به دلیل همه گیر بودن COVID-19، ضربه خورده اند، اما همه این عذاب و وحشت­ها برای تولیدکنندگان تراشه ها، نبوده است. درست است که همه سازندگان نیمه هادی­ها، از یک یا چند راه تحت تأثیر چشمگیری قرار گرفته اند، اما برخی از آنها هنوز هم در حال تولید محصولات و تراشه­ های خود هستند.

کووید 19 بر اینتل چگونه تاثیر گذاشته است؟

طبق گفته MarketWatch، اینتل برای اولین بار در ژانویه سال 2020 مرز 20 میلیارد دلاری فروش را گذراند. این افزایش به مقدار زیادی بستگی به افزایش فروش 19 درصدی تراشه های مرکز داده، بوده است.

حجم فروش اینترنتی از طریق آمازون، مایکروسافت و گوگل به 7.2 میلیارد دلار رسیده است. همین الزام برای ماندن در خانه، باعث افزایش تقاضا برای تراشه­های مربوط به لپ تاپ و رایانه های شخصی نیز شده است.
والاس ویتکوسکی تحلیلگر Marketwatch  براین باور است که: “با فروش رایانه، سروِر و مراکز داده که اکثر مشاغل اینتل را نمایندگی می­کنند. سوال کوچکی وجود دارد و آن اینکه آیا این غول تراشه می­تواند به لطف این موج پدید آمده از افزایش فروش، سود کافی ببرد.”

نماد اینتل در کنگره جهانی پیشین موبایل

تاثیرات کووید 19 بر سامسونگ چگونه بوده است؟

با وجود شرایط COVID-19، سامسونگ علیرغم کاهش شدید فروش در سال 2019 برای این صنعت، چشم انداز خوش بینانه ای را گزارش می­دهد.

این شرکت در یک مقاله خبری در Sammobile اعلام کرد: “قصد دارد تولید انبوه تراشه های 5 نانومتری را تا پایان سال جاری آغاز کرده و پس از آن، جاده را برای توسعه فن آوری های تولید تراشه 3 نانومتری آماده کند.”

سامسونگ همچنین به طرز قابل توجهی توسعه و تولید 5G SoCs و سنسورهای دوربین با وضوح بالا را افزایش خواهد داد. اگرچه فروش گوشی های هوشمند به ناچار در بهبوهۀ کووید 19 افت خواهد کرد، سامسونگ هنوز هم قصد دارد تا در سال 2020 تلفن های 5G بیشتری تولید کند.

کووید 19 بر روی شرکت TSMC چه اثراتی داشته است؟

شرکت تولیدی نیمه هادی تایوان (TSMC)، بزرگترین کارخانه ریخته گری نیمه هادی جهان است. این شرکت گزارش داد که درآمدهای مارس 2020 با 42.4٪ افزایش از درآمد مارس 2019 فراتر رفت و روند صنعت را کاملاً پرتحرک کرده است. در تصویر زیر که از گزارشات TSMC استفاده شده، گزارش درآمد ماه مارس TSMC نمایش داده شده است.

گزارش درآمد ماه مارس TSMC

همانطور که در رویترز گزارش شده است، وندل هوانگ، مدیر ارشد مالی TSMC اظهار داشت: ” با وجود فصلی بودن محصول تلفن همراه، ما پیش بینی می­کنیم که در سه ماهه اول سال 2020، از ادامه فعالیت های گوشی های 5G پشتیبانی شود.”

با این حال، در بررسی کسب و کار کامپیوتری این شرکت، بخش اعظم موفقیت آن را به این واقعیت نسبت می­دهد که مشتریان آن، مانند اپل و Broadcom  ممکن است از اختلال در زنجیره تأمین تراشه ها در آینده که ناشی از تأثیر بیماری همه گیر می­باشد، نگران باشند.

دقیقاً همانطور که صادرکنندگان بطری­های آب، سبزیجات منجمد و کاغذ توالت شاهد افزایش فروش هستند، ممکن است آخرین موفقیت TSMC نیز به دلیل ذخیره سازی محصولات در دوران کووید 19 باشد.

نتیجه گیری

پیش بینی های اقتصادی در سال 2020 به دلیل وجود یک متغیر کاملاً غیرقابل پیش بینی و غیر اقتصادی، یعنی ویروس کووید 19 پر تنش تر از حد معمول است.

براساس این برآوردها، به نظر می رسد که آینده برای سازندگان مختلف تراشه ها، نامشخص است، مگر اینکه تقاضا برای تراشه های مراکز داده ها، وجود داشته باشد.

 

آموزشگاه برق الکترونیک دوره های آموزشی متعددی را برگزار میکند. از بین تمام آنها میتوان به دوره های آموزش تعمیرات موبایل ، آموزش تعمیر بردهای الکترونیکی ، آموزش تعمیرات لوازم خانگی ، آموزش تعمیرات پکیج ، آموزش کولر گازی ، آموزش برق ساختمان ، آموزش سیم پیچی و … اشاره کرد. برای مشاهده تمام دوره ها می توانید از صفحه اصلی سایت موسسه آموزش برق الکترونیک دیدن فرمایید.

۱
۲
۳
۴
۵
میانگین امتیازات ۵ از ۵
از مجموع ۱ رای

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *