با شماره  09053854159 می توانید در واتساپ، تلگرام ، روبیکا و ایتا با ما در ارتباط باشید.
حقوق اداره کار برای سال 1402

اداره وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی پس از تصویب مجلس شورای اسلامی و بعد از تصویب توسط شورای نگهبان  در سال 1390 ایجاد شد. با تشکیل این وزارتخانه، وزارت‌های کار و امور اجتماعی، تعاون و رفاه و تأمین اجتماعی ترکیب و یکپارچه شد. وظیفه‌ی اصلی این وزارت‌خانه معین کردن ساعت‌های کاری و مقدار پایه حقوق و دستمزد کارگران و کارمندان و سایر اقشار است. جدای از این، وزارت کار خدمات گسترده‌تری نیز ارائه می‌دهد از جمله اینکه به شکایت‌ها و اختلاف‌های مابین کارگر و کارفرما از طریق مراجع حل اختلاف و شکایت، رسیدگی می‌کند. مقررات مربوط به روابط مابین کارگران و کارفرمایان را برای اجرای عدالت اجتماعی و آسیب ندیدن کارگران وضع می‌نماید و به کارگران درباره‌ی اینکه چگونه پیمان دسته جمعی منعقد کنند آن‌ها را راهنمایی می‌کند. همچنین از کارخانه‌ها و کارگاه‌های مختلف در همه‌ی استان‌های کشور بازرسی مداوم به عمل می‌آورد. و شرایط کار را با قانون‌های مربوط به آن‌ها تطبیق می‌دهد. و حقوق هر سال کارگران را بنا بر بخشنامه‌ای اعلام می‌کند. در این مقاله به قوانین مربوط به تعیین حقوق افراد در اداره کار و نیز در مورد میزان حقوق اداره کار برای سال 1402 می‌پردازیم.

 

قوانین و حقوق اداره کار

 

قوانین و حقوق اداره کار

حقوق قانون کار به قوانین بین کارگر و کارفرما گفته می‌شود تا از بروز هر گونه مشکل بین آن‌ها جلوگیری به عمل بیاورد. اینکه وظیفۀ کارگر چیست و کارفرما چه وظیفه‌ای بر عهده دارد و هر کدام نسبت به همدیگر چه وظایفی دارند را شامل می‌گردد. در جامعۀ ما کارگر به افرادی اطلاق می‌گردد که در کارگاه‌ها یا کارخانه‌ها مشغول به کار هستند اما طبق قانون کار کارگر به همه‌ی عنوان‌های شغلی گفته می‌شود. در واقع باید گفت که هر فردی که در مقابل دریافت مزد برای کارفرما کار می‌کند و توان و وقت خود را برای آن کار می‌گذارد را کارگر می‌گویند. و بر این اساس هر کسی نیرو و زمان خود را در مقابل دریافت مزد در هر کاری اعم از کارمندی و یا کارگری یا استاد دانشگاه و … در اختیار کارفرمای خود بگذارد کارگر به حساب می‌آید. کارفرما کسی است که کارمند یا کارگر برای او در برابر مزد، که دستمزدی تعیین شده است کار می‌کند. روابط بین کارگر و کارفرما را قانون مشخص می‌نماید. از وظایف کارفرما این است که نوع قرارداد با کارگر و مدت زمان آن را انتخاب می‌کند و اینکه تعهداتی که در قرار داد آمده را به انجام می‌رساند. و نیز عملکرد و نحوه‌ی کار کارگر را بررسی می‌نماید. و حقوق قانون اداره کار را در مورد کارگر خود رعایت می‌نماید. ساعت کار در قانون اداره کار یعنی زمانی که کارگر توان و زمان خود را برای به انجام رساندن کار مورد نظر در اختیار کارفرما می‌گذارد و در برابر کاری که انجام می‌دهد حقوقی بر اساس اداره کار دریافت می‌نماید. باید ذکر کرد که ساعت‌هایی که کارگر برای صبحانه و یا ناهار صرف می‌کند جزء ساعت کاری او نخواهد بود و ساعت کاری کارگران و کارمندان به‌صورت هفتگی مشخص می‌گردد. بر این اساس اداره کار برای اجرای عدالت هرسال حقوق کارگران و کارمندان و سایر اقشار را بر اساس میزان تورم موجود در جامعه معین می‌نماید.

 

پیشنهاد تخصصی ما : آموزش تعمیرات موبایل

 

حقوق وزارت کار چگونه تعیین میگردد؟

حقوق هر ماه کارگران و کارمندان  هر سال به‌وسیلۀ وزارت کار و تعاون تعیین می‌گردد و بر اساس بخشنامه‌ی حقوق به همه‌ی مردم اطلاع داده می‌شود. حقوق کارگران تنها دستمزد ساعتی آن‌ها را دربرنمی‌گیرد و حق‌هایی دیگر مانند حق اولاد، مسکن، بن نقدی، سنوات روزانه کارگر و نیز عیدی را شامل می‌شود. حداقل دستمزد کارگران به کم‌ترین مقدار حقوق اداره کار که کارفرمایان باید بر طبق قانون کار به کارگران بپردازند را حداقل دستمزد کارگران می‌گویند. تعیین حقوق در اداره کار اهدافی را دنبال می‌کند که مهم‌ترین آنها عبارتند از 1ـ اینکه به‌وجود آوردن نظم و انضباط در روابط میان کارگر و کار فرما 2ـ به‌وجود آوردن و تأمین امنیت شغلی کارگران 3ـ ایجاد عدالت مابین کارگر و کارفرما و از میان بردن اختلافات طبقاتی 4ـ شرایط کار را درست کردن و بهبود بخشیدن. بنابراین حقوق افراد توسط اداره کار مجموعه قوانین عادلانه‌ای است که برای حمایت و بهبود شرایط طبقات کارگری و برای به‌وجود آوردن نظم و انضباط میان کارگر و کارفرما و تأمین امنیت شغلی کارگران و ایجاد عدالت برای آنها تعیین و تدوین گردیده است.

 

حقوق وزارت کار چگونه تعیین می‌گردد؟

 

نحوه تعیین حداقل حقوق برای کارگران در سال 1402

دولت در هر سال لایحه‌ی سال آینده را به مجلس تقدیم می‌نماید و پیشنهاد خود را در زمینه‌ی افزایش حقوق و دستمزد برای سال بعد را به مجلس پیشنهاد می‌کند. این مبلغ پیشنهاد شده توسط دولت بعد از تصویب در مجلس شورای اسلامی برای کارمندان و بازنشستگان قطعی و نهایی می‌شود؛ اما در مورد کارگران این مبلغ قطعی و نهایی نیست و با تصویب توسط شورای عالی کار به تصویت نهایی می‌رسد. بنابراین بر طبق ماده 35 قانون کار، حقوق و مزایای کارگران به پیشنهاد شورای عالی کار و با تصویب وزیر کار و رفاه اجتماعی تعیین می‌گردد. شورای عالی کار باید حداقل دستمزد کارگران را در سال 1402 بر طبق درصد تورمی که توسط بانک مرکزی اعلام شده است را تعیین کند. و نیز شورای عالی کار باید میزان حداقل حقوق اداره کار در سال 1402 را به مقداری تعیین کند که آن حقوق زندگی یک خانوار را به‌طور متوسط تأمین کند و این باید صرف‌نظر از این باشد که شرایط جسمی و روحی کارگر چگونه است.

 

پیشنهاد تخصصی ما : آموزش سیم پیچی

 

مقررات اداره کار در خصوص حقوق و دستمزد

دولت برای اینکه رابطه مابین کارگر و کارفرما بر اساس عدالت باشد و به کارگران که قشر ضعیف جامعه به‌حساب می‌آیند لطمه‌ای وارد نشود در این خصوص وارد می‌شود و دخالت می‌کند و حقوق کار را بر اساس عدالت تنظیم می‌نماید و از کارگران حمایت می‌کند تا برخی کارفرمایان حقوق آنان را ضایع نکنند بر این اساس مقرراتی را تعیین می‌نماید که از جمله این مقررات می‌توان به 1ـ مقررات مربوط به موضوعات عمومی مانند ارتباط میان کارگر و کارفرما و ظایف هر کدام از آن‌ها  2ـ مدت زمان کار که در مورد قوانین ساعات کاری کارگران  و اضافه‌کاری آن‌هاست 3ـ مرخصی کارگران و تعطیلات کاری آن‌ها 4ـ قوانین مربوط به شرایط کاری برای زنان و کودکان که شامل ممنوع بودن کار برای کودکان 18 سال به پایین و نیز شرایط کاری مادران شاغل و دارای فرزند کوچک و مرخصی مربوط به بارداری مادران و سایر قوانین مربوط به زنان و کودکان 5 ـ دستمزد و حقوق کارگران که شامل میزان دستمزد روزانه ی یک کارگر و سنوات و عیدی کارگران و نحوه حقوق برای کارگران نوبتی می‌شود 6 ـ نحوه بستن قرارداد کار و فسخ آن و سایر موارد مربوط به آن 7ـ قوانین بازرسی از محیط کار و کارگران و شرایط مربوط به آن  8 ـ قوانینی که توسط شورای عالی کار برای حقوق کار و کارگران تعیین می‌شود و نحوه عضویت در آن و موارد مربوط به آن.

 

افزایش حقوق اداره کار برای سال 1402

 

افزایش حقوق اداره کار برای سال 1402

موضوع میزان افزایش حقوق اداره کار در سال 1402 از موضوعات اساسی است که بسیار مورد توجه همه است. به گزارش خبرگزاری‌ها آخرین خبرها از افزایش حقوق اداره کار در سال 1402 حداقل حقوق برای کارگران در سال 1402 27 درصد افزایش داشته است. سید صولت مرتضوی وزیر تعاون، کار  و رفاه اجتماعی بیان کرده است که حداقل حقوق کارگران با خانوار سه نفره از 6 میلیون و 433 هزار و 117 تومان به 8 میلیون و 208 هزار و 300 تومان افزایش در سال 1402 افزایش پیدا خواهد کرد و با رشد 27 درصدی همراه خواهد بود.  و به سایر حقوق‌ها نیز در سال 1402 به اندازه‌ی 21 درصد اضافه خواهد شد. براین اساس حق اولاد که مطابق با قانون سه برابر حقوق روزانه‌ی کارگران است  با افزایش 27 درصدی حقوق کارگران حق اولاد به پنج میلیون و 308 هزارو 284 ریال برای هر فرزند افزایش خواهد داشت و برای سایر اقشار که 21 درصد افزایش خواهد داشت در واقع روزانه 83 هزار و 596 ریال و یا به صورت ماهیانه 2 میلیون و 507 هزارو 880 ریال خواهد بود. و نیز میزان بن خواروبار برای کارگران یک میلیون و 100 هزار تومان و نیز حق مسکن برای کارگران 900 هزار تومان و پایه سنوات آن‌ها 210 هزار تومان مشخص شده است. میزان دستمزد وزارت کار برای کارمندان در سال 1402 به مقدار 7 میلیون و 308 هزار تومان تعیین شده است. و حداقل پایه حقوق در سال 1402 برای کارگران توسط وزارت کار 53،082،840 ریال و مجموعه حقوق دریافتی برای افراد مجرد در سال 1402 بدون سابقه کار مبلغ 73،082،840 ریال تعیین شده است.

سخن پایانی

حقوق افراد هر ساله پس از تصویب توسط مجلس شورای اسلامی توسط وزرات تعاون، کار و رفاه اجتماعی به تصویب نهایی می‌رسد و به عموم مردم اطلاع‌رسانی می‌گردد. اداره کار به‌منظور منظم ساختن و رعایت عدالت بر روابط بین کارگران و کارفرمایان ایجاد شده است. در این مقاله ضمن توضیح در مورد اداره تعاون، کار و رفاه اجتماعی به‌عنوان ارگان تعیین کننده حقوق افراد؛ در مورد حقوق اداره کار و چگونگی تعیین آن و مقررات اداره کار در خصوص حقوق افراد پرداخته شده است؛ و نیز در مورد میزان حقوق اداره کار در سال 1402 برای کارگران و کارمندان و سایر اقشار توضیح داده شده است. امید است با خواندن این متن علاوه بر آگاهی از میزان حقوق اداره کار در سال 1402 در مورد وزارت کار و نحوه تعیین حقوق و مقرارت مربوط به کارگران و کارفرمایان توسط این اداره آگاهی لازم را کسب نمایید.

۱
۲
۳
۴
۵
میانگین امتیازات ۵ از ۵
از مجموع ۱ رای

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *