با شماره  09053854159 می توانید در واتساپ، تلگرام ، روبیکا و ایتا با ما در ارتباط باشید.
دوقلو های دیجیتالی

تکنولوژی دوقلو های دیجیتالی و تاثیرات آنها بر بیزینس و تولید و ساخت

تکنولوژی دیجیتال با تغییر رویه ی سریع به سمت استفاده از سیستم های فیزیکی سایبری در صنعت نقش حیاتی ای در  برنامه های مختلف ایفا میکند.

یکی از این تکنولوژی ها که به نام دوقلو های دیجیتالی شناخته شده اند، در حال حاضر بخش های بیزینس و ساخت و تولید را از هم جدا کرده است.

دوقلو های دیجیتالی چه هستند؟

دوقلوی دیجیتالی، یک نمونه ی دیجیتالی حرکتی از یک جسم، یک ساختار و یا یک سیستم است. دوقلو های دیجیتالی در ساختار های بزرگ و کوچک و یا ساده و پیچیده ی نمونه ها، از ساخت قطعات خوردو گرفته تا ساختمان سازی، شهر ها و حتی بشر قابل استفاده هستند. یعنی در واقع میتوانیم دوقلو های دیجیتالی را به عنوان یک تقاطع بین جهان فیزیکی و مجازی در نظر بگیریم. اولین باری که از دوقلو های مجازی استفاده شد، ماموریت ناموفق Apollo 13، برای بوجود آوردن نمونه های مشابه مجازی ماشین های فضایی بود که در آن ایستگاه های زمین از فاصله ی دور تحت نظارت بودند. با این وجود این اصطلاح پس از شناخته شدن گارتنر، به عنوان یک تکنولوژی استراتژیک برتر در سال 2017  معروف شد.

دوقلو های دیجیتالی چگونه بوجود می آیند؟

دوقلو های دیجیتالی توسط گروهی از مهندسان، طراحان محصول و دانشمندان دیتا ساخته میشوند. مهندسین و طراحان برای طراحی نمونه ی اولیه فیزیکی جسم مورد نظر، مصالح و مواد و اندازه و ابعاد جسم، با استفاده از نرم افزار طراحی و با کمک کامپیوتر، با یکدیگر کار میکنند. دانشمندان دیتا با استفاده از دانش اساسی فیزیک جسم مورد نظر، برای بوجود آوردن یک نمونه ی ریاضی در دنیای مجازی، اطلاعات را جمع آوری و استخراج میکنند.

 

دوقلو های دیجیتالی

یک نمونه ی دوقلوی دیجیتالی از یک هواپیما

نمونه های مشابه دیجیتالی باید از هر نظر با نمونه ی فیزیکی اصلی یکسان باشند تا رفتار و ویژگی هایشان عینا و دقیق با نمونه ی اصلی برابر شوند. سازمان ها و نهاد هایی که نیاز به دوقلو های دیجیتالی دارند، یا خود آن را تولید میکنند و یا بعد از فراهم کردن نیازمندی هایشان، آن را برای تولید به شرکت دیگری میسپارند. دوقلوی دیجیتالی بعد از انجام آزمایشات و شبیه سازی برای استفاده به مشتری تحویل داده میشود. چند نمونه از فروشندگان سرشناس در زمینه دوقلوهای دیجیتالی Bosch، IBM وSiemens هستند.

لیست دوره های ما به شرح ذیل می باشند برای اطلاعات بیشتر روی لینک هر یک از دوره های زیر کلیک نمایید:

دوره‌های تعمیرات:

آموزش تعمیر موبایل ، آموزش تعمیر لوازم خانگی ، آموزش تعمیر ماشین های اداری ، آموزش تعمیر ساعت ، آموزش برق ساختمان ، آموزش تعمیرات پکیج دیواری ، آموزش تعمیرات یخچال و فریزر ، دوره آموزش تعمیر ماکروفر و ماکروویو

دوره های برق:

دوره هوشمند سازی ساختمان ، آموزش طراحی و مونتاژ تابلو برق ، آموزش نصب درب اتوماتیک ، آموزش نصب دوربین مدار بسته ، آموزش نصب سانترال ، آموزش نصب دزدگیر اماکن ، دوره نصب اعلام حریق

و دوره در زمینه تاسیسات ما در آموزشگاه برق الکترونیک :

آموزش لوله کشی ساختمان ، دوره نصب و تعمیرات کولر گازی

نحوه ی کار دوقلو های دیجیتالی

دوقلو های دیجیتالی برای دریافت سیگنال های ورودی از سنسور های متصل به جسم فیزیکی و تولید خروجی یا بازخورد در زمان واقعی طراحی شده اند که نحوه ی رفتار جسم در محیط مجازی را توصیف میکنند. سازندگان میتوانند از این اطلاعات برای اجرای شبیه سازی و یا اصلاح نمونه ی اولیه قبل از ارائه ی محصول نهایی استفاده کنند.

دو تکنولوژی اصلی دوقلو های دیجیتالی، شبکه ی اشیا (aka IoT) و یادگیری ماشینی، زیر مجموعه ی هوش مصنوعی (AI) هستند. IoT شامل دستگاه های هوشمند و متصلی است که اطلاعات را از طریق شبکه های ارتباطی تبادل میکند. از طرف دیگر منظور از یادگیری ماشینی همان نمونه ها و الگوریتم های آماری است که سیستم های کامپیوتری را قادر به انجام کار های خاص و ویژه بدون هیچ دستورالعمل و یا راهنمایی روشن و آشکاری میکند.

مبنای تعامل این تکنولوژی ها بوجود آوردن اطلاعات و داده ها است. داده ها به توسعه دهنده ها اجازه ی بهینه سازی مداوم نمونه های مجازی را میدهند تا این امکان را به آن بدهد که روز ها، ماه ها و حتی سالها خود را با تغییرات خود در دنیای واقعی وفق دهند.

دوقلو های دیجیتالی

دوقلوی دیجیتالی یک توربین

برخی از کاربرد های دوقلو های دیجیتالی

دو قلو های دیجیتالی برای چند کاربرد در بیزینس و تولید و ساخت سودمند و مفید هستند.

ساخت و تولید

یکی از پررنگ ترین کاربرد های دوقلو های دیجیتالی، در ساخت و تولید است که به بالا بردن کیفیت و عملکرد در محصولات فیزیکی کمک میکند. مهندسین میتوانند با استفاده از نمایشگر های واقعی کامل شده(AR) یک ماشین در حال کار در دنیای مجازی را ببینند؛ این اجازه را دارند تا نواقص و معایت را شناسایی کنند، جهت بخش ها را تنظیم کنند و پایان عمر محصول را پیش بینی کنند.

برای مثال، Black & Decke، که یک تولید کننده ابزار آلات صنعتی است برای تولید نمونه های مشابه کل خطوط مونتاژ و قسمت هایی از کارخانه های از تکنولوژی دوقلو های دیجیتالی استفاده میکند و با اینکار امکان تولید موثرتر را بوجود می آورد. جنرال الکتریک هم در بعضی از کارهای تجاری خود از تکنولوژی دوقلو های دیجیتالی استفاده میکند.

این شرکت نمونه های مجازی اجزا و قطعات موتور جت را تولید میکند تا زمان تعمیر و یا تعویض آنها را پیش بینی کند. استفاده ی این گونه ی دوقلو های دیجیتالی میتواند باعث بهبود قابلیت های محصولات موجود شود و هزینه ی تعمیرات و زمان خرید محصولات جدید را کاهش دهد.

 

دوقلو های دیجیتالی

 

نمونه ای از دوقلوی دیجیتالی یک خودرو

تجارت

دو قلو های دیجیتالی از چند نظر برای شرکت ها با ارزش هستند. اول از همه، بکارگیری از هوش مصنوعی و تجزیه و تحلیل داده ها برای نمونه های مجازی مراحل بیزینس، تصمیم گیری بر اساس دیتا را ممکن میکند که باعث بوجود آمدن بصیرت با ارزش مدیریتی نسبت به نقاط قوت و نقاط ضعف کار میشود. مورد دوم این است که یک دوقلوی دیجیتالی به تیم تحقیق و توسعه اجازه ی مطالعه ی محصولات در زمان واقعی و در صورت نیاز انجام اصلاحات آنها، و صرفه جویی در هزینه های بالای نمونه سازی را میدهد و مورد آخر این که، استفاده از دوقلو های دیجیتالی ممکن است باعث افزایش تدارکات تجارت شود. در گزارشی از DHL نحوه ی استفاده از دوقلو های دیجیتالی برای تولید نمونه های مجازی کل شبکه های زنجیره ای موجود، توضیح داده شده است. کلید اساسی استفاده از آن در گزارش، مدیریت ناوگان کانتینر است. سنسور های IoT جاگذاری شده در کانتینر های کشتیرانی میتوانند به ثبت صورت کالا و نظارت و وضعیت فیزیکی انبار کمک کنند. داده ها توسط دوقلوی دیجیتالی شبکه ی کانتینر در زمان واقعی جمع آوری میشود.

آیا دوقلو های دیجیتالی یکپارچه و متحد میشوند؟

بر طبق تحقیقات گارتنر، بیشتر دوقلو های دیجیتالی میتوانند برای انجام یک عملکرد متحد و یکپارچه، با هم یکی شوند ولی ممکن روند این کار کمی پیچیده باشد. برای مثال، دوقلو های اطلاعاتی مرکب در کارخانه ها میتوانند دوقلو های دیجیتالی جدای بخش های مختلف تجهیزات را با یکدیگر متحد کنند. بر طبق تحقیقات گارتنر، 75 درصد شرکت های ابزار سازی IoT  در حال حاضر در کارها و یا برنامه های خود تا سال 2020 از دوقلو های دیجیتالی استفاده میکنند. تاثیر عمیقی که بر ساخت و تجات دارد آشکار است و ما میتوانیم انتظار داشته باشیم که این ترند تا یک دهه ی دیگر هم ادامه داشته باشد.

۱
۲
۳
۴
۵
میانگین امتیازات ۵ از ۵
از مجموع ۱ رای

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *