با شماره 09053854159 می توانید در واتساپ، تلگرام و روبیکا با ما در ارتباط باشید.

با شماره 09053854159 می توانید در واتساپ، تلگرام و روبیکا با ما در ارتباط باشید.

اصول لوله کشی آب ساختمان - آموزشگاه برق و الکترونیک

آموزش لوله کشی ساختمان :

به طور کلی در هنگام ساخت یک پروژه مسکونی، صنعتی و … با یک مرحله بسیار مهم با نام لوله کشی ساختمان روبرو خواهید شد. این مرحله از ساخت یک پروژه می تواند تاثیر بسیار قابل توجهی بر روی کیفیت و بازدهی ساختمان در بلند مدت داشته باشد. به همین دلیل همواره باید اصول لوله کشی آب ساختمان را رعایت نمود و از بهترین شیوه، نقشه، تجهیزات و … برای آن استفاده نمود. در ادامه اصول لوله کشی آب و نکات و فاکتور های مهم و مرتبط با این مسئله را به طور کامل بررسی خواهیم کرد. در نتیجه برای آشنایی بیشتر تا انتهای این مقاله همراه ما باشید.

اصول لوله کشی آب ساختمان :

لوله کشی آب ساختمان دارای اصول ابتدایی و پیشرفته در کنار هم بوده و تمامی آن ها می توانند تاثیر بسیار قابل توجهی بر روی بازدهی نهایی پروژه داشته باشند. به عنوان مثال استفاده از لوله های مخصوص برای مسیر عبوری آب گرم یکی از اصول ابتدایی لوله کشی آب مراکز مسکونی و صنعتی و … می باشد که به طور حتم باید رعایت شود. از اصول مهم و پیشرفته لوله کشی ساختمان نیز می توان به استفاده از یک نقشه مهندسی و حساب شده نام برد. تمامی عوامل فوق باید در کنار یکدیگر قرار بگیرند تا ما بتوانید یک لوله کشی اصولی و با عملکرد و بازدهی مناسب را داشته باشیم.

لوله کشی آب ساختمان - آموزشگاه برق و الکترونیک
لوله کشی آب ساختمان – آموزشگاه برق و الکترونیک

نکات مهم و مرتبط با لوله کشی آب ساختمان :

در زمینه لوله کشی آب ساختمان نکات مختلف و متعددی وجود دارد که هر کدام از آن ها می توانند حائز اهمیت باشند. در ادامه تعدادی از مهم ترین نکات مرتبط با این مسئله را بررسی می کنیم. عدم توجه کافی به این نکات می تواند آسیب ها و خسارت های بسیار جدی و قابل توجهی را برای شما به ارمغان بیاورد.

توجه به میزان فشار آب :

توجه به میزان فشار آب یکی از اصلی ترین و طلایی ترین نکات مرتبط با لوله کشی آب ساختمان می باشد که باید توجه بسیار ویژه ای به ان داشته باشید. زیرا اگر فشار آب ورودی به ساختمان کم باشد، تمامی ساکنین مجتمع با مشکلی بزرگ رو به رو خواهند شد. فشار کم آب ساختمان می تواند مشکلاتی نظیر عدم روشن شدن آبگرمکن، پکیج و …. را به همراه داشته باشد و در زمستان بسیاری از ساکنان را آزار دهد. به همین دلیل به شما توصیه می کنیم توجه ویژه ای به این مسئله داشته باشید. علاوه بر فشار اندک، وجود فشار بیش از اندازه آب نیز می تواند مشکل ساز باشد. به عنوان مثال فشار بیش از اندازه آب می تواند سبب ترکیدگی لوله ها و به وجود آمدن خسارت بسیار جدی شود.

ما در آموزشگاه برق و الکترونیک برگزار کننده انواع دوره های عملی در زمینه برق و فنی هستیم. یکی از دوره های ما آموزش لوله کشی ساختمان است که به همراه مدرک معتبر و تضمین یادگیری شما همراه می‌باشد، برای دریافت مشاوره با ما در تماس باشید.

توجه به دمای آب :

از دیگر نکاتی که هنگام لوله کشی آب ساختمان باید به آن توجه ویژه ای داشته باشید، دمای آب می باشد. بین دمای آب و فشار و سرعت آن یک رابطه کاملا مستقیم وجود دارد. به شکلی که اگر دمای آب بالا برود ما با افزایش فشار و سرعت حرکت آب نیز رو به رو خواهیم بود. در هنگام لوله کشی شما باید ارتباط فوق را در نظر گرفته و برای جلوگیری از خسارات مختلف به سراغ تجهیزات کنترل دما و فشار آب بروید. از مهم ترین تجهیزاتی که می توانید از آن در راستای کاهش فشار و دمای آب استفاده نمایید می توان به رگلاتور جریان اشاره نمود . این وسیله به شکلی طراحی و ساخته شده است که قابلیت استفاده در لوله های ساختمانی با فشار بالا را داشته باشد.

نکات لوله کشی آب ساختمان - آموزش برق الکترونیک
نکات لوله کشی آب ساختمان – آموزش برق الکترونیک

نوع لوله انتخابی :

در هنگام انتخاب لوله برای انجام یک پروژه ساختمانی باید به فاکتور های مختلف و متعددی توجه داشته باشید. از مهم ترین عواملی که یک لوله را به بهترین انتخاب ممکن برای پروژه تبدیل می کنند می توان به سهولت در نصب، مقاومت بالا در برابر جریان آب، قابلیت مقاومت در برابر حرارت آب گرم، قیمت به صرفه، حمل و نقل آسان و … اشاره کرد. توجه داشته باشید که اهمیت برخی از عوامل فوق بیش از سایرین می باشد. به عنوان مثال شما همواره باید از لوله های مخصوص آب گرم برای مسیر عبوری این آب استفاده نمایید و به دلیل قیمت پایین تر لوله های معمولی به سراغ آن ها نروید.

اهمیت حفاظت از آب آشامیدنی :

یکی از نکات بسیار مهم که اغلب فعالان این عرصه به آن توجه نمی کنند، حفاظت از مسیر عبوری آب آشامیدنی می باشد. مسیر لوله کشی آب ساختمان باید به شکلی طراحی شده باشد که در صورت آسیب دیدگی برخی از نواحی، با ترکیب شدن آب آشامیدنی با فاضلاب رو به رو نشویم. امروزه مجتمع ها و ساختمان های بسیاری وجود دارند که مسیر عبور آب فاضلاب و آب آشامیدنی آن ها بسیار به هم نزدیک می باشند. این ساختمان ها با کوچک ترین آسیب در مسیر های عبوری آب، با مشکلات بسیار جدی و پر هزینه ای رو به رو خواهند شد.

فاکتور های موثر بر روی بهترین شیوه لوله کشی آب ساختمان :

در هنگام انجام پروژه لوله کشی آب ساختمان باید به فاکتور های مختلف و متعددی توجه داشته باشید تا بتوانید بهترین نتیجه را دریافت نمایید. در ادامه تعدادی از موثر ترین فاکتور های موثر بر روی موفقیت یک پروژه ساختمانی را بررسی خواهیم کرد.

1-  اجرای سریع تر پروژه :

استفاده از لوله های و تجهیزات جانبی با نصب آسان یکی از عواملی است که می توانید تاثیر بسیار چشمگیری بر روی کیفیت نهایی کار داشته باشد. امروزه لوله ها و سایر وسایل مورد نیاز لوله کشی آب ساختمان به نحوی طراحی می شوند که به راحت ترین شکل ممکن نصب شده و در عین حال مقاومت مناسبی هم داشته باشند. لازم به ذکر است که با استفاده تجهیزات فوق ضمن راحتی در عین نصب اولیه، با سهولت در هنگام به وجود آمدن مشکلات مختلف و تعویض قطعات نیز روبرو خواهید شد. به همین دلیل به شما توصیه می کنیم همواره از تجهیزات و قطعاتی استفاده کنید که جنس و طراحی مناسبی داشته باشند.

راهنمای لوله کشی ساختمان - آموزشگاه برق و الکترونیک
راهنمای لوله کشی ساختمان – آموزشگاه برق و الکترونیک

2-  عملکرد نهایی و بازدهی بهتر :

بازدهی و عملکرد مناسب، مهم ترین هدف لوله کشی اصولی ساختمان می باشد. در غیر این صورت شما می توانید به سراغ روش های سنتی و منسوخ شده بروید که کمترین بازدهی و بیشترین هزینه را برای شما به همراه دارند. برای یک بازدهی مناسب به شما توصیه می کنیم همواره از افراد متخصص فعال در این عرصه کمک بگیرید و تجهیزات مناسبی را نیز در اختیار ایشان قرار دهید. علاوه بر موارد فوق باید به یک نقشه کشی مناسب و انتخاب مسیر لوله های آب به بهترین شکل ممکن نیز توجه ویژه ای داشته باشید.

3-  قیمت تمام شده ی مناسب تر :

لوله کشی اصولی و استاندارد ساختمان معمولا هزینه ی بیشتری نسبت به یک لوله کشی غیر اصولی به همراه خواهد داشت. این تفاوت قیمت در پروژه های کوچک به چشم نخواهد آمد. اما زمانی که صحبت از یک پروژه ساختمانی بزرگ به میان می آید، با یک تفاوت قیمتی بسیار قابل توجه رو به رو می شویم. این اختلاف قیمت سبب شده است که امروزه بسیاری از افراد فعالان در این حوزه به سراغ لوله کشی اصولی ساختمان نروند. با این حال پیشنهاد ما به شما این است که همواره توجه ویژه ای به نحوه لوله کشی ساختمان خود داشته باشید تا از هزینه های بسیار زیاد تعمیرات و بازسازی در امان بمانید.

توصیه لوله کشی ساختمان - آموزش برق و الکترونیک
توصیه لوله کشی ساختمان – آموزش برق و الکترونیک

مزایا استفاده از لوله کشی اصولی در ساختمان :

لوله کشی آب ساختمان اگر به شکل اصولی و استاندارد انجام شود، مزیت های بسیار قابل توجهی را برای شما به همراه خواهد داشت. به عنوان مثال این مسئله می تواند از هدر رفتن آب به میزان قابل توجهی جلوگیری نموده و سبب صرفه جویی در آن شود. همچنین با یک لوله کشی اصولی می توانید از بند مشکلات مختلف و رایجی مثل ترکیدن لوله ها، روشن نشدن آبگرمکن و سرمای آب، فشار پایین آب و … رها شوید.

بررسی انواع روش های لوله کشی ساختمان :

1-  روش سنتی : لوله کشی آب ساختمان به روش سنتی دارای معایب بسیار قابل توجهی می باشد که مزیت های آن را به طور کامل پوشش می دهند. به عنوان مثال در هنگام استفاده از این شیوه با مشکلات مختلف و متعددی مثل زنگ زدگی لوله ها، هزینه بسیار بالای نصب و تعمیر، سنگین بودن لوله های به کار رفته در این روش و …. روبرو خواهیم شد. به همین دلیل امروزه کمتر کسی به سراغ استفاده از این شیوه خواهد رفت.

اصول تعمیرات لوله کشی ساختمان - آموزش برق و الکترونیک
اصول تعمیرات لوله کشی ساختمان – آموزش برق و الکترونیک

2-  روش انشعابی و کلکتوری : روش های انشعابی و کلکتوری امروزه مورد توجه اغلب افراد قرار گرفته اند که هر یک از ان ها دارای مزایا و معایب منحصر به فردی می باشد. به عنوان مثال روش انشعابی به صورت روکار و توکار قابل نصب بوده و به عقیده بسیاری از کارشناسان، بهترین شیوه لوله کشی آب ساختمان می باشد. روش کلکتوری نیز نوین ترین روش لوله کشی می باشد که از قواعد لوله کشی سنتی و انشعابی پیروی نکرده و به تجهیزات و وسایل مخصوصی احتیاج دارد.

در انتها امیدواریم اطلاعات جامع و مناسبی در زمینه لوله کشی اصولی ساختمان به دست آورده باشید. سایر دوره های ما در آموزشگاه برق الکترونیک شامل موارد زیر می‌باشد:

دوره های تعمیرات ما:

آموزش تعمیرات موبایل ، آموزش تعمیرات لوازم خانگی ، آموزش تعمیرات بردهای الکترونیکی ، آموزش تعمیرات ماشین های اداری ، آموزش تعمیرات ساعت ، آموزش برق ساختمان ، آموزش تعمیرات پکیج دیواری ، آموزش تعمیرات یخچال ، آموزش تعمیرات ماشین ظرفشویی ، آموزش تعمیرات ماکروفر

دوره های برق:

آموزش هوشمند سازی ساختمان ، آموزش مونتاژ تابلو برق ، آموزش نصب دوربین مدار بسته ، آموزش نصب سانترال ، آموزش نصب دزدگیر اماکن ، آموزش نصب اعلام حریق ، آموزش سیم پیچی

و در نهایت دوره های تاسیسات و ابزار دقیق:
آموزش لوله کشی گاز ساختمان ، آموزش نصب کولر گازی

برای مشاهده هزینه دوره ها، وارد صفحه شهریه دوره‌ها سایت آموزشگاه برق الکترونیک شوید.

۱
۲
۳
۴
۵
میانگین امتیازات ۵ از ۵
از مجموع ۱ رای

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *