با شماره  09053854159 می توانید در واتساپ، تلگرام ، روبیکا و ایتا با ما در ارتباط باشید.
اجزای به کار رفته در ماکروفر

اکثرخانه ها در آشپزخانه خود ماکروفر دارند که برای آب کردن یا تهیه مداوم غذا می توان از آن ها استفاده کرد. با این وجود عملکردهای داخلی این دستگاه معمولا برای بیشتر کاربران یک راز باقی می ماند. برای اطلاع و آگاهی بیشتر از عملکرد، قطعات به کار رفته، ماکروفر در ادامه این مقاله همراه ما باشید تا با اجزای به کار رفته در ماکروفر ها کامل آشنا شوید.

 

بنر اجرای به کار رفته ماکروفر

 

  1. ترانسفورماتور

ماکروفرها برای ظرفیت کافی و پختن غذا به ولتاژ بالایی از برق نیاز دارند. دوشاخه های برق تنها 115 ولت برق می دهند. بنابراین ماکروفرها برای عملکرد بهتر نیاز به یک ترانسفورماتور برای تغییر سطح توان و دادن ولتاژ کافی به ماشین دارند. اغلب در اکثر ماکروفرها از ترانسفورماتور ولتاژ بالا استفاده می شود، زیرا ترانسفورماتورها می توانند ولتاژ را به سطح بسیار قابل توجهی تغییر دهند که به طور معمول برای انجام این کار ماکروفرها از اجزای تشکیل شده به نام خازن‌ها استفاده می‌کنند و سپس جریان الکتریکی موجود در ماکروفرها توسط جریان‌های الکتریکی خازن ها را برای اینکه  قدرت آن ها افزایش پیدا کند دور می زنند و این گونه ماکروفر کار می کند.

 

پیشنهاد تخصصی ما : آموزش تعمیرات موبایل

 

  1. مگنترون

این قطعه نیز یکی دیگر از اجزای به کار رفته در ماکروفر می باشد که ولتاژ بالای برق ارائه شده توسط ترانسفورماتور را دریافت می کند و سپس این انرژی را به انرژی ماکروفر برای گرم کردن غذا تبدیل می کند. مگنترون این کار را با استفاده از یک دیود منحصربه‌فرد انجام می‌دهد و سپس الکترون‌ها را با استفاده از میدان‌های جذاب کنترل می‌کند. در این جز از ماکروفر ها دو آهنربای حلقه ای وجود دارد که الکترون ها را منحرف می کند. با این عمل باعث می شود که الکترون ها موجود در ماکروفربه صورت چرخشی و دایره حرکت کنند و این گونه از آسیب دیدن ممانعت می‌شود.‌ عواملی که ممکن است الکترون ها به سرعت از حفره های این دستگاه عبور کنند را ماکروفر ایجاد می کند. در زمانی که ماکروفرها برای اولین بار طراحی و به بازار عرضه شدند، مگنترون قرارگرفته دراین دستگاه ها بسیار بزرگ بود. از این رو به همین دلیل است که طراحی ماکروفرهای قدیمی بزرگ تر از ماکروفرهای امروزی بودند.

  1. عامل

عامل نیز تنها بخشی دیگری از اجزای به کار رفته در ماکروفر می باشد که ماکروفر را هدایت می کند. در حقیقت این دستگاه یک سیلندر خالی می باشد که با استفاده از فلز تولید شده سپس توسط دستگاه به سمت سوراخ یا محفظه پخت و پز ماکروفرارسال شده و ارتباط بین دستگاه را هماهنگ می کند. به علاوه باید بیان شود که عامل یک تقسیم‌کننده‌ ای هوشمند داخلی می باشد که به ماکروفرها اجازه می‌دهد از این طریق عبور کنند. همچنین این یک کار امنیتی قابل توجه است زیرا با این عمل اجازه داده نمی شود افراد آسیب ببینند. از این رو ماکروفرها از این طریق در گودال به این طرف و آن طرف منعکس می‌شوند و سپس به این صورت غذا را گرم می کنند.

 

مقاله اجرای به کار رفته ماکروفر | فن خنک کننده فر

 

  1. فن خنک کننده فر

همانطور که مشخص است چون سایر وسایل الکترونیکی گرم کننده، ماکروفر نیز در خطر گرم شدن بیش از حد است. بنابراین این دستگاه دارای یک فن خنک کننده نیز می باشد که به عنوان یکی از اجزای به کار رفته در ماکروفر برای جلوگیری از این امر طراحی شده است. فن خنک کننده در ماکروفر تلاش می کند تا گرمای ایجاد شده توسط ماکروفر را در تمام دستگاه پخش کند. این کار تضمین می کند که ماکروفر در محافظت کامل باقی بماند. با این حال ماکروفرهای که فن خنک‌کننده‌ ندارند اما دارای یک فن همزن برجسته هستند دقیقاً همان کار را انجام می‌دهند. درواقع همزن در بالاترین نقطه ماکروفر در داخل چاله پخت نصب می‌شود و سعی می‌کند ماکروفرها را به جریان بیاندازد تا در هر صورت از گرم شدن غذا و جلوگیری از گرمای بیش از حد ماکرووفر را تضمین کند.

  1. حفره پخت، پز

کیس پخت و پز در واقع یکی از مهم ترین اجزای به کار رفته در ماکروفر برای دستیابی به گرمایش کارآمد است. این حفره پخت و پز قطعه خالی کانونی ماکروفر است که در آن غذا برای پختن، گرم کردن یا ذوب کردن قرار می گیرد. سوراخ پخت به طور کلی در تضاد کوچک با اندازه کل ماکروفر است، که ممکن است در تضاد با سایر دستگاه های پخت و پز، که در آن اندازه پخت و پز مانند اندازه کلی دستگاه است عجیب به نظر برسد. گودال های ایجاد شده توسط ماکروفر برای افراد تازه کار مخرب هستند بنابراین باید آن ها را دور نگه دارید. به همین دلیل است که گودال ها ایجاد شده بر روی ماکروفر بسیار مفید و کاربردی هستند این گودال ها همراه با تقسیم‌کننده‌های ضخیمی که دارند امنیت ایده‌آل را به مشتری می‌دهند. در نقطه ای که مشتری ماکروفر را می بندد محفظه ثابتی را قاب می کند که ماکروفر نمی تواند از آن خارج شود.

  1. دیسک چرخان یا صفحه گردان

صفحه گردان یک صفحه شیشه ای در داخل سوراخ مایکروفر است که معمولاً برای تمیز کردن ساده داخل ماکروفر قابل جدا شدن است. هدف صفحه گردان در ماکروفرها این است که غذا را به دو طرف بچرخاند تا هر دو طرف غذا کامل و به طور مساوی پخته شود. صفحه گردان با استفاده از لبه های این دستگاه به قسمت پایینی گودال ماکروفر باز می شود.

 

کدام فلز در ماکروفراستفاده نمی شود

 

  1. کنترل پنل، پنجره بازرسی

کنترل پنل نیز از دیگر اجزای به کار رفته در ماکروفر می باشد کار این جز از ماکروفر در واقع کنترل پنل است. این جز یکی از کنسول های اصلی است که با کمک آن کاربر دستور پخت یا گرم کردن غذا را به دستگاه می دهد. طراحی پنل کنترل ماکروفر از مدلی به مدل دیگر متفاوت می باشد البته در برخی از ماکروفر ها ارتباط صفحه نمایش لمسی بوده و با استفاده از صفحه لمسی کارها انجام می‌شود.

  1. درب ماکروفر

درب ماکروفر در حقیقت فقط برای قراردادن غذا داخل ماکروفر نیست و عملکرد بسیار مهم تری نیز دارد، درب ماکروفر داخل حفره پخت و پز را برای جلوگیری از آسیب به کاربر می باشد. درب های ماکروفر مهرو موم شده هستند و در امتداد لبه ماکروفر قراردارند تا این گونه اطمینان حاصل شود که یک محفظه ایمن درهنگام بسته شدن درب ایجاد می شود. این کارمانع از سوختگی و نشت ماکروفر از لبه ها می شود. همچنین باید آگاه باشید که شیشه اغلب مایکروفر ها صاف و شفاف است. افراد می توانند از این طریق داخل مایکروفرها را ببینند و این گونه مراقب غذای خود باشند تا غذا نسوزد یا چنانچه غذا سوخت یا مشکلی به وجود آمد سریعا دستگاه را خاموش کنند. با این کار برای جلوگیری از عبور از شیشه ماکروفر، پنجره با توری فلزی تعبیه شده است. سوراخ‌های این دستگاه ها به اندازه‌ ای کافی بزرگ می‌باشند وااین گونه به کاربراجازه می‌دهند که به راحتی داخل حفره پخت و پز مایکروفر را مشاهده کنند.

  1. صفحه کنترل

پنل کنترل نیز بخش دیگری از اجزای به کار رفته در ماکروفر می باشد که به کاربر اجازه می دهد دستگاه را فرا بگیرد و آگاه باشد که دستگاه درواقع چه کاری را انجام می دهد. این صفحه کنترل در واقع به نوعی از اجزای ماکروفر گفته می شود که توسط این پنل کنترل دستگاه با یک دستگیره یا کلید که بر روی دستگاه طراحی‌شده است کارمی کند. با این کار می توانید مدت زمان و شدت پخت ماکروفر را تنظیم کنید و می توانید حالت یخ زدایی یا حالت گریل را نیز انتخاب کنید. به علاوه این جز به کار رفته در ماکروفر معمولاً دارای یک صفحه نمایش دیجیتالی نیز هست که توسط آن کاربران می تواند مدت زمان پخت غذا و مدت زمان باقی مانده را با شمارش  معکوس بر صفحه ببننند.

 

دیسک چرخان یا صفحه گردان | اجرای به کار رفته ماکروفر

 

کدام فلز در ماکروفراستفاده نمی شود

در ماکروفر ها معمولا ظروفی که به عنوان یک شکل نازک از فلز، فویل آلومینیومی هستند نباید در ماکروفر قرار داده شود. زیرا فویل آلومینیومی انرژی را جذب نمی کند بلکه آن را منعکس می کند درست مانند ظروف فلزی، به علاوه فویل نیز می تواند جرقه بزند و منجر به آسیب یا آتش سوزی شود.  همچنین پوشاندن مواد غذایی در فویل آلومینیومی منطقی نیست. و موارد آن جذب غذا می شود.

آهنرباهای ماکروفر از چه چیزی ساخته شده اند؟

مواد اولیه و اصلی آهنربای ماکروفرها از اکسید آهن، کربنات باریم یا کربنات استرانسیم می باشند. بنابراین شدت میدان مغناطیسی باقی مانده این آهنرباها بسیار زیاد است و میدان مغناطیسی باقی مانده این آهن ربا ها را می توان برای مدت طولانی حفظ کرد.

اجرای داخلی مایکروفرها قابل تعویض هستند؟

تعویض قطعات مایکروفر بستگی به اجزا هر مایکروفر دارد. اگر مایکروفر قدیمی و ارزان‌تری دارید قیمت قطعات آن نیز ممکن است بیشتر ازیک مایکروفرجدید باشد. درب مایکروفر به راحتی قابل تعویض است. در صورت شکسته شدن درب احتمالاً می توانید یک راهنمای صفحه گردان یا غلتکی جدید پیدا کنید.همچنین می توانید به موتور چرخان زیر ماکروفر دسترسی پیدا کرده و آن را نیز تعویض کنید. به علاوه کنترل پنل مایکروفر به یک کامپیوتر اصلی متصل می شود بنابراین جایگزینی کل قطعات دستگاه که قیمت ارزانی دارد، ارزان خواهد بود. سعی کنید خودتان هیچ وسیله را تعمیر نکنید و ابن کار را به تکنسین های حرفه و مجرب مرکز برق الکترونیک بسپارید این مرکز با هزینه مناسب مشکل وسایل الکتریکی و مایکروفر شمارا حل می کنند.

جمع بندی

در این مقاله از آموزشگاه برق و الکترونیک ما شما را با از اجزای داخلی و خارجی و مایکروفر آشنا کردیم این موارد گفته شده اجزای به کار رفته در ماکروفرها هستند که غذا را گرم می کنند که شامل قطعات داخلی مگنترون، ترانسفورماتور فشار قوی، فن خنک کننده، صفحه گردان و حفره پخت و پز است. اجزای خارجی نیز شامل قطعاتی مانند بدنه، سیم برق، درب و کنترل پنل نیز می باشد. امید است از این مطالب بیان شده استفاده کافی را برده باشید.

۱
۲
۳
۴
۵
میانگین امتیازات ۵ از ۵
از مجموع ۱ رای

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *