سیم بندی آرمیچر

آموزش انواع سیم بندی آرمیچر، یک نگاه کلی

آموزش انواع سیم بندی آرمیچر، یک نگاه کلی

 

آموزش انواع سیم بندی آرمیچر،مطلبی  نیست که تنها با خواندن یک یا چند مقاله بتوان آن را آموزش دید. حتی با فراگیری این آموزش انواع سیم بندی آرمیچر به شکل آکادمیک نیز نمی توان مدعی شد که این روش ها را به شکل کامل می دانیم. چرا که این سیم بندی ها گرچه ساده به نظر می آیند اما مبتنی بر عمل می باشند و تا زمانی که دست به کار نشوید و خودتان آن را کشف نکنید، چندان انتظار موفقیت در آن را نداشته باشید. با این حال در این مقاله به شکل خلاصه و اجمالی سراغ آموزش انواع سیم بندی آرمیچر رفته ایم، نه با هدف آموزش تمام مفاهیم و نه با هدف آموزش آکادمیک آن، بلکه تنها با این هدف سخن از آموزش انواع سیم بندی آرمیچر زده ایم که بتوانیم چراغی روشن برای راه در این مسیر باشیم و کسی که علاقه مند به چنین مباحثی است بداند از کجا شروع کند و به کجا داستان را ختم کند. یک نکته این که اگر کسی بخواهد ادامه این مقاله را پی بگیرد می تواند به کتاب های سیم پیچی Dc مراجعه کند، این سری از کتاب ها منبع اول و معتبر در این زمینه می باشند.

در حالت کلی برای طراحی آرمیچر و  آموزش انواع سیم بندی آرمیچر باید به نکات متعدد فنی از جمله استحکام مکانیکی، الکتریکی و حرارتی، عمر مفید آن، حداکثر نیروی گشتاور، حداکثر جریان ولتاژ، حداقل نوسان، صرفه جویی، جرقه بین زغال و …. باید در نظر گرفت. هرچه حجم و اندازه این آرمیچر ها بزرگ تر شوند، هرکدام از این موارد نیز به همان اندازه حیاتی و مهم می شوند. از این رو در آموزش انواع سیم بندی آرمیچر به شکل اصولی، باید این موارد را نیز آموزش دید و تنها آموزش خود سیم بندی چندان کافی به نظر نمی آیند. اما بحث از این موارد خارج از حوصله این مقاله می باشد. از این رو در این مقاله نگاهی کلی به آموزش انواع سیم بندی آرمیچر خواهیم انداخت.

آموزش انواع سیم بندی آرمیچر، بر اساس کلاف ها

آموزش انواع سیم بندی آرمیچر، بر اساس کلاف ها

آن چیزی که در آرمیچر و عملکرد آن به شدت می تواند تاثیر گذار باشد و در حقیقت مشخص کننده زمینه اصلی و کاری این آرمیچر باشد، نوع کلاف بندی سیم ها خواهد بود. این کلاف بندی در آموزش انواع سیم بندی آرمیچر به سه حالت می تواند انجام گیرد. یا کلاف ها را به شکل موازی وصل کرد، یا به شکل سری  و یا ترکیبی از هر دو آن.

در حقیقت وقتی کلاف ها را به شکل سری به یکدیگر متصل کنیم، نیروی نهایی که از آرمیچر ما خارج می شود، حاصل جمع این کلاف ها می باشد. به این نوع سیم پیچی در آموزش انواع سیم بندی آرمیچر، سیم پیچی موجی می گویند.

در صورتی که کلاف ها را به شکل موازی به یکدیگر متصل کنیم، تعداد مسیر های جریان را افزایش می دهیم  و این یعنی ایجاد جریان بالا در آرمیچر. به این روش در آموزش انواع سیم بندی آرمیچر سیم پیچی حلقوی می گویند. هرکدام از این روش ها به دو شکل ساده و ترکیبی نیز طراحی می شوند.

به نوع ترکیبی آن در اصلاح، سیم پیچی پای قورباغه ای می گویند. که در طراحی و اجرا می توان گفت از دو روش قبل سخت تر می باشد.

بنابراین به شکل کلی و خلاصه روش های گفته شده به سه حالت زیر می باشد:

1-      سیم پیچی حلقوی ( حلقوی ساده و حلقوی مرکب )

2-      سیم پیچی موجی ( موجی ساده و موجی مرکب )

3-      سیم پیچی پای قورباغه ای

آموزش سیم پیچی

یک نمونه دیاگرام

تفاوت بین سیم پیچی حلقوی با سیم پیچی موجی

اما به خاطر نزدیک بودن دو نوع سیم پیچ حلقوی و موجی و تفاوت در سری یا موازی بسته شدن آن ها بهتر است در این قسمت چند تفاوت عمده ببین این دو سیم پیچ را بیان کنیم. سیم پیچ حلقوی برای سیستم هایی با ولتاژ کم و جریان زیاد مورد استفاده قرار می گیرند. و این نوع سیستم بیشتر به شکل راست گرد اجرا می شود. اما در سیم پیچ موجی بر عکس سیم پیچ حلقوی برای سیستم هایی که نیاز به ولتاژ بالا با جریان کم دارند، می تواند مورد استفاده قرار بگیرد. و در بسیاری از موارد به شکل چپ گرد می باشد. دانستن این نکته نیز می تواند در راه آموزش انواع سیم بندی آرمیچر موثر باشد که برای ترسیم دیاگرام سیم پیچ ها از سه روش : مدور، مسیر جریان و گسترده استفاده می شود.

پاسخی را بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *