با شماره  09053854159 می توانید در واتساپ، تلگرام ، روبیکا و ایتا با ما در ارتباط باشید.
سیم بندی آرمیچر

انواع سیم پیچی آرمیچر در یک نگاه کلی

انواع سیم پیچی آرمیچر مطلبی نیست که تنها با خواندن یک یا چند مقاله بتوان آن را آموزش دید. حتی با فراگیری انواع سیم پیچی آرمیچر به شکل آکادمیک نیز نمی توان مدعی شد که این روش ها را به شکل کامل می دانیم.

چرا که این سیم پیچی ها گرچه ساده به نظر می آیند اما مبتنی بر عمل می باشند. پس تا زمانی که دست به کار نشوید و خودتان آن را کشف نکنید، چندان انتظار موفقیت در آن را نداشته باشید.

با این حال در این مقاله به شکل خلاصه و اجمالی سراغ انواع سیم بندی آرمیچر رفته ایم، نه با هدف آموزش تمام مفاهیم و نه با هدف آموزش آکادمیک آن. بلکه تنها با این هدف سخن از انواع سیم بندی زده ایم که بتوانیم چراغی روشن برای راه در این مسیر باشیم و کسی که علاقه مند به چنین مباحثی است بداند از کجا شروع کند و به کجا داستان را ختم کند.

نکته: اگر کسی بخواهد ادامه این مقاله را پی بگیرد می تواند به کتاب های سیم پیچی Dc مراجعه کند، این سری از کتاب ها منبع اول و معتبر در این زمینه می باشند.

انواع سیم پیچی آرمیچر

در حالت کلی برای طراحی آرمیچر و  انواع سیم پیچی آرمیچر باید به نکات متعدد فنی از جمله استحکام مکانیکی، الکتریکی و حرارتی، عمر مفید آن، حداکثر نیروی گشتاور، حداکثر جریان ولتاژ، حداقل نوسان، صرفه جویی، جرقه بین زغال و …. باید در نظر گرفت.

هرچه حجم و اندازه این آرمیچر ها بزرگ تر شوند، هرکدام از این موارد نیز به همان اندازه حیاتی و مهم می شوند. از این رو در دوره آموزش سیم پیچی آرمیچر به شکل اصولی، باید این موارد را نیز آموزش دید و تنها آموزش خود سیم پیچی چندان کافی به نظر نمی آیند.

اما بحث از این موارد خارج از حوصله این مقاله می باشد. از این رو در این مقاله نگاهی کلی به انواع سیم بندی آرمیچر خواهیم انداخت.

انواع سیم پیچی آرمیچر

انواع سیم پیچی آرمیچر

انواع سیم پیچی آرمیچر بر اساس کلاف ها

آن چیزی که در آرمیچر و عملکرد آن به شدت می تواند تاثیر گذار باشد و در حقیقت مشخص کننده زمینه اصلی و کاری این آرمیچر باشد، نوع کلاف بندی سیم ها خواهد بود. این کلاف بندی در انواع سیم بندی آرمیچر به سه حالت می تواند انجام گیرد. یا کلاف ها را به شکل موازی وصل کرد، یا به شکل سری  و یا ترکیبی از هر دو آن.

به شکل کلی انواع سیم بندی آرمیچر به سه حالت زیر می باشد:

  1. سیم پیچی موجی ( موجی ساده و موجی مرکب )
  2. سیم پیچی حلقوی ( حلقوی ساده و حلقوی مرکب )
  3. سیم پیچی پای قورباغه ای

سیم پیچی موجی

در حقیقت وقتی کلاف ها را به شکل سری به یکدیگر متصل کنیم، نیروی نهایی که از آرمیچر ما خارج می شود، حاصل جمع این کلاف ها می باشد. به این نوع سیم پیچی در انواع سیم پیچی آرمیچر، سیم پیچی موجی می گویند.

سیم پیچی حلقوی

2. در صورتی که کلاف ها را به شکل موازی به یکدیگر متصل کنیم، تعداد مسیر های جریان را افزایش می دهیم  و این یعنی ایجاد جریان بالا در آرمیچر. به این روش در  انواع سیم پیچی آرمیچر، سیم پیچی حلقوی می گویند. هرکدام از این روش ها به دو شکل ساده و ترکیبی نیز طراحی می شوند.

سیم پیچی پای قورباغه ای

به نوع ترکیبی آن در اصلاح، سیم پیچی پای قورباغه ای می گویند. که در طراحی و اجرا می توان گفت از دو روش قبل سخت تر می باشد.

 

نمایش انواع سیم پیچی آرمیچر بصورت دیاگرام
نمایش انواع سیم پیچی آرمیچر بصورت دیاگرام

تفاوت بین سیم پیچی حلقوی با سیم پیچی موجی

به خاطر نزدیک بودن دو نوع سیم پیچی حلقوی و موجی و تفاوت در سری یا موازی بسته شدن آن ها بهتر است در این قسمت چند تفاوت عمده ببین این دو سیم پیچ را بیان کنیم.

سیم پیچی حلقوی برای سیستم هایی با ولتاژ کم و جریان زیاد مورد استفاده قرار می گیرند. و این نوع سیستم بیشتر به شکل راست گرد اجرا می شود.

اما در سیم پیچی موجی بر عکس سیم پیچی حلقوی برای سیستم هایی که نیاز به ولتاژ بالا با جریان کم دارند، می تواند مورد استفاده قرار بگیرد. و در بسیاری از موارد به شکل چپ گرد می باشد.

دانستن این نکته نیز می تواند در راه یادگیری انواع سیم بندی آرمیچر موثر باشد. نکته اینست که، برای ترسیم دیاگرام سیم پیچ ها از سه روش، مدور، مسیر جریان و گسترده استفاده می شود.

 

آموزشگاه برق الکترونیک دوره های آموزشی متعددی را برگزار میکند. از بین تمام آنها میتوان به دوره های آموزش تعمیرات موبایل ، آموزش تعمیرایت بردهای الکترونیکی ، آموزش تعمیرات لوازم خانگی ، آموزش تعمیرات پکیج ، آموزش کولر گازی ، آموزش برق ساختمان ، آموزش سیم پیچی و … اشاره کرد. برای مشاهده تمام دوره ها می توانید از صفحه اصلی سایت آموزشگاه برق الکترونیک دیدن فرمایید.

۱
۲
۳
۴
۵
میانگین امتیازات ۴ از ۵
از مجموع ۱۲ رای

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *